Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Snad v Česku za měsíc vypukne fotbalová horečka, přeje si Pelta

Sport

  12:20
ISTANBUL (Od našich zpravodajů) - Kamkoli po Evropě během posledního měsíce Miroslav Pelta vycestoval, všichni mu chtěli potřást rukou. "Kdo mě potkal, tak gratuloval," říká první muž českého fotbalu.

Šéf českého fotbalového asociace Miroslav Pelta. foto: Lidové noviny

Vítězství národního mužstva v kvalifikaci o Euro 2016 nad Nizozemskem (2:1) vzbudilo mimořádný ohlas.

Aby se s příznivými reakcemi Pelta setkával dál, potřebuje národní mužstvo zabodovat i v říjnových zápasech. Už v pátek hraje Turecku, o tři dny později nastoupí v Kazachstánu.

„Výhra s Holandskem zaujala celou fotbalovou Evropu. Na různých komisích, na vedení UEFA. Každý mi říkal, že takový výsledek má hodnotu, protože Holandsko má ohromně silné mužstvo,“ líčil Pelta.

Může jeden úspěšný výsledek změnit renomé, které český tým dlouhodobě ztrácel?
Pokusíme se být úspěšní i v Turecku a Kazachstánu, aby v listopadu při domácím zápase s Islandem propukla v Česku velká fotbalová horečka. To bych si přál.

Vybavíte si výjimečnou gratulaci?
Těch zpráv bylo strašně moc, desítky, stovky... To byla věc, ten gól v poslední minutě, sice v tom bylo trochu štěstí, ale lidi, co mě znají, tak vědí, co dělám pro fotbal, jaká je to dřina. A doteď byly spíš starosti a málo radosti. Zažil jsem jednu z nejkrásnějších chvil ve fotbale.

Miroslav Pelta.
Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba oznamuje nominaci na přípravné utkání...
Miroslav Pelta.
Miroslav Pelta (vlevo) a šéf Sparty Daniel Křetinský.

S čím byste výhru nad Nizozemskem srovnal?
Srovnal bych to, víte s čím? Se dvěma okamžiky. Nejdřív s tím na Euru 1996, kde jsem byl vedoucím mužstva. Hráli jsme poslední zápas ve skupině s Ruskem. Vedli jsme, pak prohrávali, ke konci vyrovnali a postoupili do čtvrtfinále.

A ten druhý?
Když jsem dělal ve Spartě a Marek Kincl v Lize mistrů proti Laziu Řím dal gól v poslední minutě na jedna nula. A my šli do osmifinále.

Tenkrát se podařilo postoupit, jenže po výhře nad Nizozemskem nemá český fotbal nic jistého. I tak byla euforie velká?
Ano, byla. Získali jsme trenéra Vrbu, do kterého vkládáme velké naděje. Po čtyřech přípravných zápasech, kdy se nevyhrálo, nechci říct, že jsem znervózněl... Ale my potřebovali vyhrát právě ten zápas s Holandskem, takže proto ta euforie. Když jsem v poslední době viděl zápasy Bayernu, co tam předvádí Robben v plné síle, tak jsem rád, že k nám nepřijel. Myslím si, že Holandsko bude už všem brát body. My s nimi tři máme a nikdo nám je nevezme.

Turecko - Česko

výkop: pátek 10. října 20.45

místo: Istanbul

stadion: Fenerbahce/Sükrü Saracoglu

Rozhodčí: Jonas Eriksson - Mathias Klasenius, Daniel Wärnmark (všichni Švédsko)

Předpokládané sestavy, Turecko: Zengin - Gönül, Kaya, Gülüm - Sahan, Inan, Turan, Topal, Erkin - Adin, Bulut.

Česko: Čech - Kadeřábek, Procházka (Sivok), M. Kadlec, Limberský - Dočkal, Darida, Plašil (Vácha), Rosický, Pilař - Lafata.

Musel jste po Nizozemsku euforii krotit?
Když vyhrajete, tak jste v euforii ten večer, ale druhý den se hráči rozejdou a soustředí se na zápasy v klubech. Tam už v euforii nejste. Máme zatím tři body na dlouhé cestě.

Už jste si počítal, kolik bodů může stačit na postup?
Takhle dopředu nepočítám. Máme před sebou dva zápasy venku a říkám si, že když uděláme čtyři, bylo by to optimální. Chci, abychom zůstali v pozitivní náladě a měli pořád dobrou výchozí pozici.

Když hráčům vyplácíte prémie, těší vás to o to víc, když se porazí soupeř jako je Nizozemsko?
Strašně rád vyplatím jakékoli prémie, když postoupíme na Euro. To je pro nás zásadní. Za postup jsou příjmy ve stovkách milionů nejen od vedení evropského fotbalu ale i od partnerů asociace. To jsou synergické efekty.

Přemýšlí teď mužstvo jinak?
Myslím si, že ne. Jsme v situaci, kdy hráči v zahraničí nemají v sestavě místo a svou kvalitu mohou Evropě ukázat v reprezentaci. Dřív jsme v národním mužstvu měli jednoho dva hráče z domácí ligy, teď se poměr otočil. Atmosféra, klima v kabině, práce realizačního týmu, nasazení všech lidí. Z toho mám velmi dobrý pocit a to je hlavní.

Jaké zprávy máte z turecké strany?
U nich je situace odlišná od té naší. Prohráli na Islandu, mají marody, ale i tak je Turecko v domácím prostředí v každé chvíli nebezpečné.

Je pod tlakem, může to být výhoda pro mazané Čechy?
Turci budou chtít za každou cenu vyhrát. Naše šance je v tom, když přežijeme začátek a pak udeříme. Ale nechci do toho mluvit trenérovi, ten určitě vymyslí správnou strategii.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...