Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Narodil jsem se v roce 1001, řekl doktorovi. Mladý fotbalista po mozkových příhodách raději ukončil kariéru

Bobby Copping. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bobby Copping. | foto: Twitter.com/ Sportsman

Londýn Pro devatenáctiletého obránce anglického Peterboroughu Bobbyho Coppinga to byl velmi těžký, ale zároveň logický krok. Po prodělání dvou lehkých mozkových příhod se rozhodl ukončit svojí fotbalovou kariéru, bývalého talenta podpořili útočník Tottenhamu Harry Kane či obránce Chelsea Reece James.

Peterborough před rokem těsně přišlo o play-off, a tím pádem následnou šanci na postup z anglické League One (třetí nejvyšší soutěž). A tak se snažilo do svého kádru zapracovat nové perspektivní hráče. Jedním z nich byl devatenáctiletý Bobby Copping, kterého si na zkoušku povolal trenér Bobby Ferguson.

Jeden špatný pohyb ale vše změnil.

Devatenáctiletý Bobby Copping po běžném hlavičkovém souboji na tréninku hned tušil, že je zle. „Jakmile jsem trefil hlavou míč a spadl na zem, věděl jsem, že je něco špatně. Skoro jsem neviděl, byl jsem téměř slepý,“ popsal následnou lehkou mozkovou příhodu.

Pro mladého Bobbyho a jeho rodinu tím dnem začala bolestivá sedmiměsíční cesta, na jejímž konci se vytáhlý obránce rozhodl vše uzavřít. Kvůli přetrvávajícím problémům s mozkem musel Copping ukončit kariéru.

„Slovy nejde popsat, jak se teď cítím. Je to jako kdyby mi někdo bodl kudlu do zad,“ řekl ke svému konci rodák z Essexu.

Po vyšetření mozku strávil Copping v nemocnici čtyři dny. Tam na něj dohlížel tým elitních neurologů, kteří ale situaci stabilizovali a vyhodnotili tak, že není žádné riziko dalšího krvácení do mozku. Stav devatenáctiletého Angličana se podle nich zlepšil a Copping tak byl puštěn do domácího léčení.

Vše nasvědčovalo tomu, že se devatenáctiletý Bobby ve spolupráci s fyzioterapeutem Peterborough a doktory vrátí po rekonvalescenci na hřiště a že šlo pouze o jednorázovou událost.

„Před svým návratem jsem nabral skvělou kondici, cítil jsem se dobře. Pak jsem se ale jednou rozcvičoval se spoluhráči, trefil míč hlavou a stalo se přesně to samé co minule. Ztratil jsem zrak a třeštěla mi hlava, i hned mi zavolali sanitku a znovu mě převezli do nemocnice,“ vzpomíná Copping na osudný moment a další příhodu.

Po řadě rozhovorů s elitními neurology a různých experimentech tak musel Bobby Copping udělat jediný rozumný krok - ukončit fotbalovou kariéru proto, aby se mu lehká mozková příhoda již neopakovala. Diagnostikována mu následně byla posttraumatická stresová porucha (postižený opakovaně prožívá událost v myšlenkách, snech a fantaziích a vyhýbá se místům a situacím, ve kterých k události došlo).

„V současné chvíli se snažím pamatovat si běžné věci. Vzpomínám si, jak mi jeden z doktorů řekl, že jsem mu na otázku, kdy mám narozeniny sdělil, že jsem se narodil v roce 1001. Hlavou jsem byl úplně mimo,“ popisuje mladý Brit své rozpoložení.

Druhý den po oznámení konce kariéry Coppingovi poslal podepsaný dres útočník anglické reprezentace Harry Kane, po telefonu s ním mluvila i hvězda Chelsea Reece James.

„Za reakce Harryho a Reeceho jsem moc vděčný. Celý můj život byl fotbal, miloval jsem každou minutu s míčem a nikdy jsem nechtěl nic jiného dělat. I přestože mi okolnosti nedovolily v kariéře pokračovat, vidím ve svém fotbalovém životě spoustu pozitiv.“

Copping chce svým příběhem inspirovat ostatní mladé hráče a předejít případným zdravotním komplikacím.

Fotbalové soutěže

Premier League - 32. kolo

18.4. Man United 17:00 Burnley
19.4. Leeds 21:00 Liverpool
20.4. Chelsea 21:00 Brighton
21.4. Aston Villa 21:15 Man City
22.4. Leicester 21:00 West Bromwich
30.6. Southampton - Crystal Palace

Premier League - 31. kolo

9.4. Fulham 0 : 1 Wolwes
10.4. Man City 1 : 2 Leeds
10.4. Liverpool 2 : 1 Aston Villa
10.4. Crystal Palace 1 : 4 Chelsea
11.4. Burnley 1 : 2 Newcastle
11.4. West Ham 3 : 2 Leicester
11.4. Tottenham 1 : 3 Man United
11.4. Sheffield United 0 : 3 Arsenal
12.4. West Bromwich 3 : 0 Southampton
12.4. Brighton 0 : 0 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 32 23 5 4 67:23 74
2. Manchester United FC 32 18 10 4 61:34 64
3. Leicester City FC 31 17 5 9 55:37 56
4. West Ham United FC 32 16 7 9 53:42 55
5. Chelsea FC 31 15 9 7 50:31 54
6. Liverpool FC 31 15 7 9 53:37 52

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...