Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Nejsem Němec, protože jsem muslim? ptá se Özil. Spoluhráči ho hájí

Sport

  6:03
Berlín/Praha - Vážná obvinění z rasismu, která vznesl dnes již bývalý německý reprezentant Mesut Özil, mají pokračování. Kauza okolo setkání s prezidentem Turecka Erdoganem vyvrcholila koncem fotbalisty v německé reprezentaci. Özil se vyjádřil dosti otevřeně, a tak si nebrala servítky ani další osobnost fotbalového světa. Ale stejně, jako se našli kritici, objevují se i zastánci. A to hlavně mezi fanoušky.

Fotbalista Mesut Özil s tureckým prezidentem. Recep Tayyip Erdogan se setkal s fotbalisty s tureckými kořeny. foto: ČTK

V květnu se Özil setkal s Recepem Tayyipem Erdoganem, jemuž předal svůj dres. Už to vzbudilo v rámci Německa velkou vlnu kritiky, které nečelil jen Özil, ale i jeho reprezentační kolega Ilkay Gündogan, který se také zmíněného setkání účastnil. Kritika zesílila po matných výkonech celé německé reprezentace na Mistrovství světa, na kterém nečekaně skončila už po základních skupinách.

Veřejnost nejčastěji kritizovala právě oba německé fotbalisty tureckého původu, a v neděli řekl Özil dost. V pouhých devětadvaceti letech ukončil reprezentační kariéru. Vůči Německému fotbalovému svazu si ve svém prohlášení nebral servítky, obvinil jej a jeho činovníky z rasismu a nedostatku respektu. Nejvíce to od něj schytal prezident svazu Reinhard Grindel, mimochodem politik vládní strany CDU.

Proč pro lidi nejsem Němec?

„Když jsem se mu snažil vysvětlit své pohnutky, které mě vedly k pořízení této fotografie, zajímal se jen o svůj politický názor na danou věc a snažil se znehodnotit mé hledisko. Od konce šampionátu se Grindel dostával stále pod větší a větší tlak. Nakonec oznámil, že bych měl veřejně vysvětlit své chování a vzít na sebe vinu za špatné výsledky na šampionátu,“ napsal Özil v prohlášení na sociální síti Twitter.

„Vím, že mě chtěl dostat z týmu po pořízení inkriminované fotografie, ale trenér Low a manažer Bierhoff se mě zastali. V očích Grindela a řady fanoušků jsem Němec, jen když se vyhrává. Když se prohrává, jsem imigrant. Narodil jsem se a vyrostl v Německu, tak proč pro lidi nejsem Němec? Proč nikdy nebylo referováno o Lukasovi Podolském a Miroslavu Klosem, jako o německo-polských fotbalistech, tak proč jsem já německo-turecký? Je to proto, že jsem muslim? Je to proto, že jde zrovna o Turecko?“ ptá se Özil.

Už dávno jsi neměl být v reprezentaci, vzkazuje mu Hoeness

Německý fotbalový svaz (DFB) všechna obvinění odmítl. „Nejsme spojeni s rasismem. DFB je zastáncem rozmanitosti, a to od nejvyšších pater až po ta nejnižší. Litujeme konce Mesuta Özila v reprezentaci, ale rozhodně odmítáme jeho obvinění. Každopádně jsme mu ale vděčni za jeho výkony v reprezentačním dresu,“ uvedl DFB.

„Je politováníhodné, že se Özil cítil nechráněně vůči rasistickým sloganům. Ale důležité bylo, aby se Özil, podobně jako Gündogan před ním, postavil čelem k inkriminované fotografii. Byli bychom rádi, pokud by se rozhodl zůstat členem našeho týmu. Ale rozhodl se jinak,“ stojí v prohlášení svazu.

Podobně diplomatický ale nebyl prezident Bayernu Mnichov Uli Hoeness. Ani on se nebál upřímného názoru a „otevřel stavidla“. A to ve chvíli, kdy byl osloven německým deník Bild, aby se vyjádřil k celé situaci.

„Jsem rád, že je tahle noční můra u konce. Poslední roky hrál opravdu špatně. Poslední osobní souboj vyhrál před šampionátem v roce 2014. A teď schovává sám sebe a své výkony za nějakou fotku,“ řekla německá legenda.

Hoeness zároveň nechal nakouknout do taktických plánů svého mužstva. „Vždycky, když jsme (Bayern Mnichov) hráli proti Arsenalu, jsme chtěli hrát přes něj, protože víme, že jde o slabý článek londýnského týmu.“

„Vývoj v naší zemi vnímám jako katastrofální. Měli bychom se vrátit k tomu, o co nám všem jde. Ke sportu. A pokud se na Özila podíváme z tohoto hlediska, zjistíme, že už v reprezentaci dávno být neměl,“ dodal Hoeness.

Radost Mesuta Özila.
Prezident Recep Tayyip Erdogan pózuje s tureckými hráči britské Premier League...

Pro vlast toho hodně udělal, je to ostudné

Zastání se dočkal jak u hráčů, tak i u funkcionářů.

„Je to těžký úder pro integraci,“ myslí si třiasedmdesátiletý bývalý šéf DFB Zwanziger, podle něhož byl Özil vzorem pro řadu mladých fotbalistů s tureckými kořeny. Výsledný obraz kauzy, způsobené fotografií s Erdoganem, podle něj pro celé Německo neznamená nic dobrého.

23.července 2018 v 10:06, příspěvek archivován: 23.července 2018 v 17:26

Surreal that someone who has done so much for his country on and off the pitch has been treated with such disrespect. Well done @MesutOzil1088 for standing up to this behaviour! https://t.co/w1dvWOHFYN

Svého kamaráda obhajuje i jeho spoluhráč z londýnského Arsenalu Héctor Bellerín. „Neuvěřitelné, že někdo, kdo pro svou vlast udělal tolik na hřišti i mimo něj, se setkal s tak velkým nedostatkem respektu. Je velmi dobře, že ses tomu postavil Mesute!“ vzkázal na Twitteru.

A stanovisko Arsenalu? „Je skvělé, že jsi opět s námi,“ vzkázal z cesty na turné do Singapuru. O pár hodin později doplnil: „Naše rozmanitost je velkou částí důvodu, proč jsme tak speciální klub.“ s hashtagem Arsenal pro každého.

23.července 2018 v 14:56, příspěvek archivován: 23.července 2018 v 17:25

Our diversity is a big part of why we are such a special club Together #ArsenalForEveryone https://t.co/8f62IrxyFV

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!