Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Erdogan není váš prezident, vztekají se Němci na své fotbalisty Özila a Gündogana

Svět

  12:00
BERLÍN - Německý fotbalový národ původně v úterý s napětím očekával, až trenér Joachim Löw zveřejní nominaci týmu, který bude na světovém šampionátu v Rusku obhajovat prvenství z roku 2014. Namísto toho ale vášnivě diskutuje, do jaké míry jsou jeho dvě hvězdy s tureckými kořeny, Mesut Özil a Ilkay Gündogan, loajální vůči Německu. „Respekt pro mého prezidenta republiky,“ napsal totiž ten druhý na dres, který věnoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi.

Fotbalista Mesut Özil s tureckým prezidentem. Recep Tayyip Erdogan se setkal s fotbalisty s tureckými kořeny. foto: ČTK

Pochybnosti vyvolalo, že se oba fotbalisté setkali v neděli v Londýně s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ten sice v britské metropoli pobýval v rámci oficiální návštěvy. Zároveň ji ale využil i pro kampaň před předčasnými parlamentními a prezidentskými volbami, které se uskuteční 24. června. Při této příležitosti mu hráči předali své klubové dresy – Özil dres londýnského Arsenalu a Gündogan Manchesteru City.

Právě posledně jmenovaný na něj ještě navíc napsal věnování: „Respekt pro mého prezidenta republiky.“ Turecká vládní strana AKP záběry prezidenta a obou hráčů okamžitě uveřejnila na sociálních sítích.

Prezident Recep Tayyip Erdogan pózuje s tureckými hráči britské Premier League...
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pózuje s hráčem Manchester City Ilkayem...

Počínání fotbalistů, kteří se nakonec objevili i v Löwově nominaci, vyvolalo v Německu značné pobouření. Ojediněle se ozvaly výzvy, aby byli Özil a Gündogan z kádru vyřazeni. Německý fotbalový trenér na to reagoval slovy, že na něco podobného prý ani vteřinu nepomýšlel.

„Prezident hráče německého národního týmu se jmenuje Frank-Walter Steinmeier, kancléřka se jmenuje Angela Merkelová, parlament se jmenuje Bundestag a sídlí v Berlíně, nikoli v Ankaře,“ komentoval kauzu politik strany Zelených Cem Özdemir, jenž má sám turecké kořeny.

Šéf Německého fotbalového svazu (DFB) Reinhard Grindel připomněl, že jeho organizace prosazuje hodnoty, které Erdogan nerespektuje a vytkl oběma hráčům, že „se nechali zneužít“ k předvolebnímu manévru. Zároveň je zkritizoval, že prý ani trochu nepomohli úsilí DFB o zapojení hráčů neněmeckého původu.

Němci a Turci chtějí evropský šampionát v roce 2024

Pro fotbalové funkcionáře je situace choulostivá i z toho důvodu, že Německo se uchází o pořádání evropského šampionátu v roce 2024, přičemž jeho hlavním konkurentem je právě Turecko.

O Erdoganovi je známo, že je velkým fotbalovým nadšencem a sám v minulosti fotbal hrával. Jak uvedl list Die Welt, má Erdogan údajně čas od času volat nebo psát SMS hráčům tureckého původu, když se jim například vydaří nějaký zápas. Zejména s Özilem je prý v častém kontaktu a pravidelně se s ním schází.

S odvoláním na znalce německo-tureckého fotbalového prostředí deník uvedl, že většina z nich chová k současnému tureckému vedení sympatie. Přesto ale zatím málokterý z nich dal svou podporu tak otevřeně najevo jako hráč italského AC Milán Hakan Calhanoglu. Ten před loňským ústavním referendem aktivně nabádal své spoluobčany, aby hlasovali pro Erdogana.

Gündogan mezitím vydal prohlášení, že nechtěl být vůči hlavě státu, odkud přišli jeho rodiče, nezdvořilý. Neměl prý úmysl se politicky angažovat. „Jako hráči německého národního týmu se hlásíme k hodnotám DFB a jsme si vědomi odpovědnosti,“ uvádí se v něm doslova.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...