20. prosince 2016 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nesmysl za milion. FIFA potrestala fotbalisty Anglie za to, že uctili válečné hrdiny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jordan Henderson (vlevo) a Joe Hart s páskami uctívající válečné hrdiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jordan Henderson (vlevo) a Joe Hart s páskami uctívající válečné hrdiny. | foto: Reuters

CURYCH Mezinárodní fotbalová federace FIFA potrestala pokutou všechny reprezentační týmy z Britských ostrovů za to, že při posledních zápasech fotbalové kvalifikace o postup na mistrovství světa se na jejich stadionech objevily symboly vlčího máku. Podle FIFA tím byla porušena pravidla o zákazu politických stanovisek během mezinárodních zápasů.

Skotové a Angličané i přes varování FIFA měli při vzájemném kvalifikačním duelu vlčí máky jako připomínku válečných veteránů na černých páskách na rukávech dresů.

Příznivci Walesu a Severního Irska 11. a 12. listopadu složili květinové symboly jako mozaiku v hledišti.

Nejvyšší pokutu dostala Anglie, která musí zaplatit 45 tisíc švýcarských franků (asi 1,14 milionu korun). Skotsko a Wales zaplatí 20 tisíc a Severní Irsko, které je v kvalifikaci soupeřem české reprezentace, 15 tisíc.

Pokutu dostalo i Irsko, které symbol použilo v přípravném utkání se Švýcarskem, a musí zaplatit pět tisíc švýcarských franků.

„Není naším záměrem potlačovat vzpomínkové akce vztahující se k historii jednotlivých zemí,“ řekl předseda disciplinární komise FIFA Claudio Sulser.

„Ale musíme neutrálním způsobem přistupovat ke všem politickým a náboženským symbolikám 211 členských zemí. Stadion je prostorem pro sport a pro nic jiného,“ dodal.

Rumuni nesmí hrát doma v Bukurešti

FIFA potrestala za různé prohřešky i další asociace. Rumunsko musí zaplatit 95 tisíc švýcarských franků (asi 2,4 milionu korun) za problémy v hledišti během utkání s Polskem. Zároveň nesmí odehrát příští dva zápasy na národním stadionu v Bukurešti.

Chile dostalo pokutu 30 tisíc švýcarských franků a zákaz sehrání dvou oficiálních zápasů na národním stadionu v Santiagu de Chile kvůli homofobním pokřikům fanoušků v duelu s Ekvádorem.

Zavřený olympijský stadion na jedno utkání má i Honduras, který rovněž dostal za problémy v duelu s Panamou pokutu 40 tisíc franků.

Anglie vs. Skotsko: Hosté s vlčím mákem našitým na černých páskách.
Paul Pogba v dresu Manchesteru United

Politicky motivované transparenty se objevily také při utkání Řecka s Bosnou a Hercegovinou, což řecký svaz vyjde na 80 tisíc švýcarských franků. O dvacet tisíc méně zaplatí Ukrajina za pokřiky fanoušků v duelu se Srbskem.

Pokuty za chování fanoušků dostaly také asociace Polska (35 tisíc), Argentiny (30 tisíc), Bosny, Kolumbie, Panamy (všechny 25 tisíc), Mexika a Venezuely (obě 20 tisíc).

FIFA rovněž zkontumovala utkání oceánské kvalifikace mezi Šalamounovými ostrovy a Tahiti výsledkem 0:3, jelikož za Šalamounovy ostrovy nastoupil hráč Henry Fa’arodo, který měl stop za žluté karty.

ČTK
  • 3Diskuse


On-line reportáž | FOTBAL

Stade Rennes - Jablonec
1:0
30
 (Stade Rennes) vstřelil gól. Stade Rennes - Jablonec 1:0
30
Siebatcheu se v pokutovém území dokázal protlačit ke střele, ale špičkou nedokázal míč pořádně trefit.
28
Jablonec díky skvělému napadání vybojoval míč v nebezpečném pásmu, jenže Doležal pokazil finální přihrávku na Jovoviče.