Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nezranit se! A Rosický má jistotu pro fotbalové EURO ve Francii

Petr Čech

  11:00
PRAHA - I s tradičním kapitánem Tomášem Rosickým by fotbalová reprezentace za měsíc mohla vyrazit na Euro. „Tomáš je takový hráč, že pokud bude zdravotně v pořádku, tak bude v nominaci,“ řekl včera trenér Pavel Vrba. „Je mezi 35 jmény, která mám teď napsaná.“

Zúčastní se Tomáš Rosický svého pátého EURO, nebo jej zranění na turnaj nepustí? foto: Foto Mafra - Michal Růžička

Vrba ukázal na 35 mužů pro EURO. Nechybí mezi nimi ani Rosický

To je v „případu Rosický“ zásadní posun. Vrba dlouho nechtěl na otázky kolem 35letého záložníka konkrétněji odpovídat: čekalo se, jak se bude vyvíjet léčba jeho zranění, což je u Rosického už klasický zádrhel s nejasným koncem.

Avšak teď Vrba přivezl z třídenní inspekční cesty po Anglii nadějné zprávy. Rosický se vyléčil rychleji, než se v zimě předpokládalo, měsíc naplno trénuje a nastoupil do tří zápasů juniorky Arsenalu. V úterý zvládl celé utkání proti mladíkům z Blackburnu, jež sledoval i kouč.

Český fotbalista Tomáš Rosický
Tomáš Rosický.

„Zápasy juniorky jsou na jiné úrovni než ty v Premier League. Ale jsem rád, že jsem ho viděl a že je zdravotně v pořádku. Věřím, že to všechno zvládne,“ prohlásil Vrba, který na 19. května naplánoval tiskovou konferenci, na níž by měl ohlásit jména pro Francii.

Teď už je tedy jisté, že pokud se Rosický opět nezraní, bude mít na 23členném seznamu místo.

„Už dřív jsem říkal, že než se sejdeme na soustředění, tak by to chtělo čtyři pět zápasů, což se děje. Tomáš plní všechno, na čem jsme se domluvili. Byl bych sice radši, kdyby hrál v Arsenalu za áčko, ale aspoň že hraje za juniorku,“ uvedl Vrba.

Zranění vzala čtyři roky

Rosického, jednoho z nejnadanějších fotbalistů české historie, kosí celou kariéru nejrůznější zranění. Nejvíc vypovídající je statistika jeho desetiletého působení v Arsenalu.

Během této doby byl kvůli zdravotním obtížím mimo hru téměř čtyři roky! V Anglii mu spočítali 37 různých zdravotních trablů. Proto nepřekvapí, že se dostal do „elitní“ sestavy nejčastěji zraněných fotbalistů anglické ligy ve 21. století...

11. května: UEFA chce znát širší třicetičlennou soupisku
19. května: plánovaná nominační tisková konference
25. května: odjezd na soustředění do rakouského Kranzachu
27. května: příprava proti Maltě, neoficiální utkaní
1. června: příprava proti Rusku
3. června: do tohoto dne se musí 23 jmen pro Euro nahlásit oficiálně
5. června: generálka s Jižní Koreou v Praze
8. června: odlet do Francie
13. června: premiéra se Španělskem v Toulouse

Naposledy absentoval od června, kdy ho zradilo koleno. Po operaci chrupavky se na konci ledna s velkou slávou vrátil v duelu Anglického poháru s Burnley, ale po čtyřech minutách si natrhl stehenní sval.

Šílený pech! První prognózy zněly, že to může být konec sezony. I Rosický byl těžce zklamaný. „Momentálně si vůbec nedovedu představit, že bych na Euro jel.“

To by byla pro Česko velká komplikace. Rosický je totiž se svým spoluhráčem z Arsenalu – s nímž mimochodem za anglický tým ještě nenastoupil – Petrem Čechem nejzkušenějším hráčem národního týmu.

O jeho přínosu pro mužstvo netřeba diskutovat: rychlost, přehled, myšlení, kolmice, práce s míčem. V tom všem je jedinečný.

Rosický dodává sebevědomí

Na český celek čeká přetěžká skupina: Španělsko, Chorvatsko, Turecko. Rosického schopnosti se budou hodit.

Už jen jeho přítomnost dodá týmu sebevědomí – méně zkušení hráči v něm budou mít oporu. Rozdílový hráč, psychicky odolný, rozený lídr. To všechno Rosický zosobňuje.

Vrba: Někteří hráči nemají formu, protože nehrají. Čekám na zraněné

Otázkou však je, jestli se stihne dostat do formy. Euro startuje za pět týdnů a za reprezentaci hrál naposledy 12. června 2015. Naskočí tedy po téměř roční pauze!

„Zase se do toho zakousl, teď je fit a na tréninku vypadá výborně,“ ujistil brankář Čech v rozhovoru pro deník Sport. „Je plný sil a je zněj cítit, že má radost z návratu na hřiště. Myslím si, že bude pro Euro stoprocentně připravený.“

Jen jeho role může být trochu jiná, než jsme byli zvyklí v minulosti. I s touhle variantou, že Rosický nebude připravený na plnou zátěž, Vrba počítá.

„Klidně se může stát, že bude hráčem, který nám pomůže v určité fázi zápasu. Není důležité, zda od začátku, nebo v jeho průběhu. Důležité je, aby každý pro tým pracoval. A to Tomáš dokáže.“

Sparta je na čekané

Ač toho má v kariéře za sebou hodně, Euro může být pro Rosického zvláštní – pravděpodobně bude jeho poslední velkou akcí. Navíc mu v létě v Arsenalu končí smlouva.

A dál? Už delší dobu po něm touží Sparta, jejíž velký zájem o návrat slavného odchovance stále trvá. Zpátky do Prahy Rosického dokonce láká osobně majitel klubu Daniel Křetínský. Mluví se i o exotických štacích, ale také o úplném konci kariéry.

Sparťané zatím mohou být v naději – záležet však bude i na Euru. Pokud se mu povede, zase by mohl dostat po roce na rehabilitačních linkách do fotbalu velkou chuť. A v české lize by byl za „boha“.

Ale to už jsme daleko. U Rosického se věci mohou rychle změnit...

Autor: