9. října 2017 21:35 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nové Španělsko zpustlo: Katalánsko ve finále MS a stadion Atlétika v ruinách

Říjnové referendum o nezávislosti Katalánska provázely velké emoce, střety a zranění | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Říjnové referendum o nezávislosti Katalánska provázely velké emoce, střety a zranění | foto: Reuters

PRAHA Španělé milují fotbal, to je velmi dobře známo. A tak není divu, že jej spojují i s politicko-společenskými změnami. Tak jako v pátém dílu španělské komediální série Torrente s podtitulem Misión Eurovegas.

Snímek natočený v roce 2014 se přenáší do Španělska o čtyři roky později. Hlavní postava José Luis Torrente, bývalý policista, jenž se ocitl na šikmé ploše, se vrací z vězení na svobodu. Přitom zjišťuje, jak se svět za dobu, co byl za mřížemi, změnil.

Odtržené Katalánsko, místo eura opět peseta a k tomu zničený Stadion Vicenteho Calderóna, kde hraje svá domácí utkání hrdinův oblíbený klub Atlético Madrid.

„Morálka upadla, zpustla,“ láteří Torrente.

Vzápětí se se svými kumpány rozhodne na způsob filmového šlágru Dannyho parťaci vyloupit kasino. Kulisami jejich kousku je finále fotbalového mistrovství světa, které všichni v kasinu sledují. O trofej se utkávají Argentina s odtrženým Katalánskem, které je pro španělskou reprezentaci tradičně klíčovým dodavatelem řady opor. Je jasné, že madridský patriot  Torrente během akce fandí proti Katalánsku, tedy Argentině.

Letos 6. září katalánský parlament schválil nový zákon, kterým vyhlásil nové referendum o svojí nezávislosti. Zákon o referendu byl ovšem ústavním soudem Španělska prohlášen za neplatný. Přes aktivní odpor španělské ústřední vlády se hlasování uskutečnilo 1. října 2017. V důsledku zásahu policie bylo zraněno téměř 900 osob. Podle údajů katalánské regionální vlády se 90,09 % z 2,26 miliónu hlasujících vyslovilo pro nezávislost, volební účast byla okolo 42 % oprávněných voličů.

Lidé demonstrující za jednotu Španělska v Barceloně.
Lidé demonstrující za jednotu Španělska. v Barceloně.
kubTomáš Kubánek

Advantage Consulting, s.r.o.
DESIGNER OBALŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz