Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novinka ‚ušitá‘ na Rusko: sudí může kvůli rasismu fanoušků ukončit zápas

Sport

  12:39aktualizováno  15:46
PRAHA - Řekněte rasismu „ne“. Na nadcházejícím Konfederačním poháru FIFA budou mít sudí možnost toto okřídlené heslo světového fotbalu velmi tvrdě uplatnit v praxi: v případě rasistických urážek z publika zápas jednoduše ukončí. Ze strany FIFA jde prý o reakci na „naprosto nepřijatelný“ stupeň rasismu na stadionech v Rusku, kde se pohár i MS v příštím roce koná.

Půtka kvůli rasistickým urážkám na hřišti. Ilustrační foto. foto: Reuters

Toto nové opatření FIFA dává sudím moc přerušit, odložit či zrušit utkání, pokud shledají chování fanoušků urážející. „Jsou to průkopnické změny v boji proti diskriminaci,“ cituje předsedu FIFA Gianniho Infantina britská BBC.

FIFA se nelíbí systém FAČR, kvůli volbě předsedy vyšle do Česka pracovní skupinu

Součástí opatření bude i dlouhodobé nasazení tzv. antidiskriminačních pozorovatelů. Ti budou cvičeni a koordinování iniciativou Football Against Racism in Europe (FARE), která bude jejich náměty a postřehy ze stadionů zpracovávat a k případné další akci doporučovat disciplinárce FIFA.

„Jsou to nové nástroje pro rozhodčí a pořadatele utkání, díky nimž zabrání diskriminačním postojům a zajistí, aby atmosféra na stadionu byla plná respektu a fair play,“ dodal Infantino.

Není náhodou, že střešní organizace světového fotbalu se rozhodla tyto nové nástroje v boji s diskriminací vyzkoušet právě na Konfederačním poháru, který začíná v sobotu v Rusku. Tuto zemi, která příští rok hostí světový šampionát, federace dlouhodobě kritizuje kvůli „naprosto nepřijatelnému“ stupni rasismu na tamějších stadionech.

Ve zprávě, kterou FARE zveřejnila ve čtvrtek, sice stojí, že počet rasistických či krajně pravicových incidentů v Rusku v posledních třech sezonách ubývá, i tak jich ale v uplynulé sezoně jen ve třech nejvyšších soutěžích v zemi bylo 89. Vedení ruského fotbalu podle zprávy podniká účinné kroky, z účasti na veškerých sportovních akcích například vyloučilo 191 krajně pravicových fanoušků, rok před největším svátkem světového fotbalu je však podle FARE nutné postupovat ještě tvrději.

Brazílie v Rusku chybí

Fotbalový Pohár konfederace či Konfederační pohár FIFA se koná jednou za čtyři roky vždy rok před světovým šampionátem. Koná se také na stejném místě a slouží tedy i jako „zatěžkávací zkouška“ pro pořadatele. Letos se tedy jubilejní desátý ročník turnaje hraje ve čtyřech městech Ruska (Moskva, Petrohrad, Kazaň, Soči), a to od 17. do 30. června.

Účastníky Poháru je šest vítězů kontinentálních šampionátů doplněných o aktuálního mistra světa a tým z pořadatelské země. Historickým rekordmanem v počtu titulů je Brazílie, která Pohár vyhrála čtyřikrát. Letos v Rusku však chybí, protože ve čtvrtfinále jihoamerického šampionátu padla na penalty s Paraguayí.

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....