Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novotný: I nacisté jsou lepší než Sparta. Suchařípa: Nejsem militantní magor

Sport

  8:00
PRAHA - Kromě klasického komentáře nabídne O2 TV z fotbalového derby také zaujatý, fanouškovský doprovod. O ten se postarají herec David Suchařípa za Spartu a bulvární novinář Pavel Novotný za Slavii.

Derby se blíží. A opět jej budou komentovat celebrity. foto: ČTK/AP

„Sice mi nebude rozumět ani slovo, ale zase to bude odsejpat. Zodpovědně se připravuju a mám velmi divoké nápady,“ směje se Novotný, který v rozhovoru pro iDNES.cz potvrdil pověst nekorektního divocha.

Suchařípa bude před mikrofonem mírnější: „Nečeká se od nás odborný komentář. Důležité bude, jak to vidíme my, kteří nemusíme být objektivní. To se mi líbí.“

Připravujete se?
Suchařípa: V sobotu se na to podívám, abych to měl čerstvé. Mrknu na nějaké údaje a informace o klubech.
Novotný: Nakoupil jsem si noviny, učím se čísla hráčů, dívám se na rozestavení... Dokonce si zjišťuju dosažené vzdělání hráčů obou týmů. Vážně, nedělám si legraci.

Proč?
Novotný: Mám teorii, že Slavii fandí inteligence a Spartě blbci. Když postavíte sto náhodných slávistů a sto sparťanů, tak osmdesát slávistů má střední školu a osmdesát sparťanů je jen vyučených. To řeknu Davidu - a až mi odpoví, že je to blbost, tak mu ukážu dosažené vzdělání hráčů.

Davide, asi se budete muset prát o slovo.
Suchařípa: To možná ano, ale Pavel toho dost nakecá a tím se sám odhalí. Takže mi vlastně práci usnadní.

A vy, Pavle, budete komentovat v emocích?
Novotný: Ode mě se čeká, že se budu chovat neurvale a humpolácky, což samozřejmě budu, ale zároveň chci mluvit jako expert. Budu používat fotbalové termíny a chci působit až zvráceně fundovaně. Nechci být za pitomce, protože David fotbal hodně sleduje, takže nechci zaostávat.

Jste hlavně fanoušci. Co pro vás znamená derby?
Suchařípa: Je to vrchol české ligy. Vždycky to tak bylo a bude.
Novotný: Nesnáším klišé, ale znamená pro mě úplně všechno. Nic jiného mě nezajímá. Když je derby, tak doma chodím celý den v dresu. Navíc, i když Spartu nenávidím, tak tam stejně vždycky jdu. My dostaneme klepec, ale to není to nejhorší.

Co je nejhorší?
Novotný: Nenávidím být v tom sparťanským hnízdě. Strašně mi vadí, když Letná tak zvaně exploduje. A taky ten úvod, jak pracující povstanou a hraje „Zpívej, kdo jsi sparťanem“. My intelektuálové to máme jinak. No a pak Slavie prohraje. Hrozný. A stejně si vždycky koupím za talíř lístek a jdu to tam protrpět. Jak já bych tam chtěl v neděli vyhrát!

To byste si pak Davida Suchařípu vychutnal.
Novotný: Naopak. Já bych dělal, že je to normální. My budeme hrát příští rok Ligu mistrů, víte, takže letos musíme jít na titul. Ale pravda je, že jsem pošahanej a naprosto nesoudnej slávista. Třeba sparťanského útočníka Davida Lafaty si vážím, ale v neděli ho pozurážím, že na to do smrti nezapomene. Celý sparťanský národ bude kroutit hlavou. Vždyť já nefandím Spartě ani v pohárech.

Až tak?
Novotný: Když prohraje, tak si voláme s Ringem Čechem a smějeme se tomu. Zkrátka proti Spartě bych fandil každému na světě - nacistům, Islámskému státu nebo Kramného jedenáctce. Jakékoliv utrpení Sparty je moje štěstí.
Suchařípa: Já to tedy takhle nemám, nejsem militantní magor. Slavii naopak fandím, když hraje v Evropě, protože je to český tým a sbírá body do koeficientu. Ale ona už tam tak dlouho nehrála, že si ani nepamatuju, kdy jsem jí mohl fandit naposledy.

Slavia naposledy na Letné vyhrála v roce 2008. Bude tahle série pokračovat?
Suchařípa: Samozřejmě doufám, že pokračovat bude. Kdyby všechno klaplo, jak stav obou týmů napovídá, tak by Sparta mohla vyhrát. Ale přikláním se k remíze, což není alibismus, ale prostě mi to tak vychází. Snad to trenér Ščasný postaví ofenzivně a bude chtít vyhrát.

PROFILY

Pavel Novotný

Bulvární novinář, regionální politik a hráč pokeru. Syn baviče Petra Novotného. Pochází ze slávistické rodiny.

David Suchařípa

Divadelní, seriálový i filmový herec, syn herce Leoše Suchařípy. Fotbalový fanoušek, který přeje Spartě a Realu Madrid. Hraje za tým osobností Real Top Praha.

Na jaké derby vzpomínáte nejvíc?
Novotný: Pamatuju si nádherný zápas na Letné, který skončil čtyři čtyři. To byla pecka. Ale jestli mám být upřímný, tak nejvíc si vzpomínám na derby z roku 1995. Bylo to ještě ve starém Edenu a nastoupil Jozef Chovanec, i když kariéru půl roku předtím ukončil. V závěru rozhodl sparťan Pavel Nedvěd a já viděl dospělé chlapy brečet. Tehdy jsem opravdu začal nenávidět Spartu a nikdy na to nezapomenu.
Suchařípa: Vždycky mě baví, když je to do poslední chvíle napínavé a pak se to převalí na sparťanskou stranu. Naopak mě moc nebere, když je to jasné a jeden tým vede tři nula po poločase, i když to se stává málokdy. To se netýká jen derby, ale mám to tak u každého zápasu.

Uznáváte nějakého sparťana?
Novotný: Třeba Davida Lafatu, který je chytrý a přemýšlivý, navíc vynikající fotbalista. Ale koho mám ze Sparty úplně nejradši, tak to je Josef Hušbauer, který v neděli rozhodne.

KOMENTÁŘ DERBY

Divák bude mít výběr

Diváci O2 TV Fotbal si budou moci během derby vybrat, zda poslouchat klasický komentářTomáše Radotínského aMilana Štěrby, nebo přeladit na zaujatý, fanouškovský doprovod od Pavla Novotného aDavida Suchařípy.

Hosty ve studiu budou bývalí reprezentanti František Straka a Jan Rajnoch. Moderovat bude Petr Svěcený.

Derby Sparta - Slavia začíná v neděli v 15:30.

Davide, co si myslíte o Hušbauerovi, který přestoupil ze Sparty do Slavie?Suchařípa: Jsem ze staré školy a dřív byly takové přestupy nemyslitelné. Aby František Straka trénoval Slavii? Aby Lukáš Vácha hrál za Spartu? Aby Josef Hušbauer odešel do Slavie? Dřív by to nešlo, ale dneska je to normální. Hušbauer se nechytil v Itálii a ve Spartě neměl budoucnost, tak šel do týmu, který má perspektivu. Jako sparťanovi se mi to nelíbí, ale jako fanoušek fotbalu to chápu.

Za Spartu může nastoupit Tomáš Rosický.
Novotný: Tomu jménu jsem se chtěl vyhnout. Přiznávám, já se ho bojím. On je naprostý génius. Kvůli zraněním se mu nesměju. Strašně bych si přál, aby mu ujel vlak a nedostavil se na stadion, protože i s nataženým svalem a na prahu čtyřicítky bude na hřišti strašně vidět.
Suchařípa: Na Tomáše Rosického se samozřejmě těším, protože bude oživením české ligy. Pořád ho považuju za jednoho z nejlepších českých hráčů. Ty kecy a nářky, že si zase něco urve, se mi strašně nelíbí. I kdyby odehrál jen pět zápasů, tak dá ostatním tolik, že je jeho návrat dobrým krokem.

Co říkáte na dění ve Slavii, která má nového majitele a kupuje drahé posily?
Novotný: Když se mi sparťani smějou kvůli Číňanům, tak jim odpovídám, že kdokoliv dá peníze do fotbalu, tak je blázen. Takže zaplaťpánbůh za ně, i kdyby to byli mimozemšťani. Cením si, že Slavii koupili a mají ambice, ale nadšený z toho nejsem. Já Čínu nemám rád a každý rok vyvěšujeme na barák tibetskou vlajku. Dětem pak vysvětlujeme, proč to děláme a co to znamená. No a úplně nejvíc mi vadí Jaroslav Tvrdík. Ten selhal ve všech sférách, ve kterých působil. Nevím, kde vzal tenhle člověk vnuknutí naučit se mandarínskou čínštinu, ale moje milovaná Slavia v jeho rukách mě děsí.
Suchařípa: Proč by Číňani nemohli koupit Slavii, když třeba Manchester City vlastní šejkové? V globálním světě je tohle normální, i když u nás to ještě běžné není. Taky mi spíš nesedí pan Tvrdík, ale to je věc slávistů.

A Sparta, která přivedla Rosického nebo Kadlece?
Suchařípa: O Rosickém už jsem mluvil a Vašek Kadlec? To je naprostá pecka. Ten když se chytne a začne dávat góly, tak to bude mašina. Ten tady dlouho nevydrží. Naopak se mi nelíbí, že Sparta pustila Marka Matějovského. Má fotbalové myšlení, překvapivé přihrávky... Podle mě to byla zásadní chyba. Nejhorší krok, který Sparta udělala.
Novotný: Sportovně na tom Sparta asi není špatně, i když má příšerného trenéra a management. Strašně bych si přál, aby jí nevyšla Liga mistrů ještě alespoň patnáct let. Hrozně se mi líbí ten masochismus Daniela Křetínského, protože kdybych já dal tři čtvrtě miliardy do Slavie, tak by mě mannželka zabila.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat