Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oslavy titulu si užil i syn. Já chci ale double, říká gólman Chelsea Petr Čech

Sport

  17:22
PRAHA/LONDÝN - V šatně vypil povinnou skleničku šampaňského a noc si okořenil půllitrem piva. Jinak ale český brankář Petr Čech (27) slavil nedělní zisk mistrovského titulu v Premier League střídmě. Fotbalisty jeho Chelsea totiž čeká ještě finále Anglického poháru.

Bylo pro Chelsea těžší získat letošní titul než ty dva předešlé z ­let 2005 a 2006?
Tehdy bylo o našem titulu rozhodnuto s předstihem. V polovině ledna, kdy jsme měli velký náskok, to vypadalo, že to letos skončí podobně. Jenže přišel útlum a­ my jsme poztráceli body. Jen díky tomu, že jsme dokázali porazit týmy velké čtyřky, jsme měli do vyrovnaného ligového finiše potřebnou sílu a víru, že to zvládneme. Nakonec to byl náš nejtěžší titul.

CHELSEA DEKLASOVALA WIGAN REKORDNĚ 8:0 A SLAVÍ TITUL V PREMIER LEAGUE - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ČECHOVA CHELSEA CHCE OSLAVIT TITUL. STAČÍ "MALIČKOST", PORAZIT WIGAN - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Po tříletém panování Manchesteru United jste znovu mistry. Oslavili jste to pořádně?
Zašel jsem s rodinou a mým agentem Pavlem Zíkou na společnou večeři. Teprve pak jsem se připojil k týmu v jednom z londýnských klubů. Už kolem třetí hodiny jsem byl doma. Naším cílem není jedna oslava, ale vyhrát v sobotním finále Anglického poháru a získat double.

Titul jste si zajistili nedělním vítězstvím 8:0 nad Wiganem. Překvapil vás tak jasný průběh?
Rozhodnul první gól, ten byl klíčem k úspěchu. Wigan se mohl zapsat do historie jako tým, který sebral Chelsea titul. Naštěstí se jim takové ambice brzy zbortily. Zatímco soupeř musel útočit, nám první trefa dodala klid. Pak přišla druhá, třetí a bylo hotovo. Potom už jsme si mohli zápas do konce užívat. Naprosto uvolnění jsme nakonec zlomenému Wiganu nastříleli další krásné góly.

Nenudil jste se v bráně trochu?
Ani ne, za každou cenu jsem chtěl udržet čisté konto a snažil se být neustále koncentrovaný. Každý rok se snažím inkasovat v co nejmenším množství utkání.

Po zápase na trávník vtrhli potomci hráčů. Byl mezi nimi i váš roční syn Damián, jak to vnímal?
Když to loni poprvé zažila Adélka, strašně brečela. Čekal jsem, že všudypřítomný řev ponese stejně těžce i Damián. Jenže jemu se tam moc líbilo. Mám radost, že si celá rodina poprvé pořádně užila můj velký úspěch.

Dostal jste i nějaké gratulace od největších konkurentů?
Největší radost mi udělal Pepe Reina, gólman Liverpoolu. Připomněl mi, že jsme letos vychytali stejný počet čistých kont. Skončilo to 17:17, takže se s ním podělím o Zlatou rukavici, trofej pro nejlepšího brankáře Premier League.

Jak velký podíl má na tomto úspěchu italský trenér Carlo Ancelotti?
Jeho největším přínosem je neustálý optimismus a klidný přístup. Ať už jsme měli v čele osmibodový náskok nebo třeba spadli na druhé místo, on se nezměnil. Stále se držel své cesty a ukazoval nám, že věří v to, co dělá. Vnášel mezi nás klid a pohoda a ta se v nás nakonec promítla.

Dostali jste od něj za odměnu nějaké volno?
Plán byl stejný, ať už bychom s­Wiganem vyhráli nebo prohráli - pondělí volný den a úterý trénink.

Co vás vlastně čeká ve finále Anglického poháru proti v lize poslednímu Portsmouthu?
Bude to ošidné. Když získáte titul, je pak složitější se koncentrovat na další zápas. Portsmouthu se letos kromě poháru nic nepovedlo a sezonu mohou zakončit zázrakem. Zatímco oni budou hrát pro radost, my chceme double.

Jak jste sezonu prožíval vy sám? Několikrát se na vás za výkony snesla i kritika kouče?
Tohle si vymyslela média. Já osobně jsem nic takové nevnímal.

Chelsea sázela především na útok a nastřílela neuvěřitelných sto tři gólů. Nechytalo se vám kvůli tomu přece jen hůř?
To bych neřekl. Titul máme i­ s­ šesti porážkami na kontě, což značí, že liga byla hodně vyrovnaná. Do posledního kola se hrálo o titul, poháry i sestup. Všechny zápasy měly ten správný náboj. Myslím, že to byl ten důvod, proč jsme občas dostávali hodně gólů a prohráli tolik zápasů.

Nehrozí tedy, že byste z londýnského klubu odešel?
Kontrakt mám až do roku 2013 a­ nepočítám s tím, že bych v blízké době odešel nebo by z ničeho nic začaly diskuze o­ mé nové smlouvě v­ Chelsea.

Odcestujete s českou reprezentací na přípravný turnaj do USA?
Jsem připraven letět. V Anglii mi zbývá poslední týden a čeká mě odehrát jen jeden zápas. V případě, že se nestane něco zásadního, jsme s trenérem Michalem Bílkem domluvení, že odletím a odehraju obě dvě utkání.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat