2. června 2015 20:52, aktualizováno  21:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Křeslo na fotbalový důchod. Horváth při rozlučce bavil, zpíval i plakal

HOUPACÍ KŘESLO, DÝMKA, BUTILKA A ČEPICE. Pavel Horváth už je připravený na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy HOUPACÍ KŘESLO, DÝMKA, BUTILKA A ČEPICE. Pavel Horváth už je připravený na... | foto: ČTK

PLZEŇ Bohatá fotbalová kariéra Pavla Horvátha definitivně skončila. Čtyřicetiletý záložník se rozloučil před vyprodaným stadionem v plzeňských Štruncových sadech, kde v posledních letech prožil nejhezčí roky v roli aktivního hráče. Došlo na slzy, zpěv a samozřejmě i děkování.

„Skončili jsme, jasná zpráva,“ naživo zpíval Petr Janda a 40letý Horváth si z tváře utíral slzy.

Pak začali zpívat i plzeňští fanoušci, kteří stadion ve Štruncových sadech dlouho dopředu vyprodali: „Řeknu c`est la vie, c`est la vie. Tím to končívá. A to mě nebaví, nebaví, hrajte ještě dál! Naposledy!“

SKONČILI JSME JASNÁ ZPRÁVA. Pavel Horváth si zazpíval při rozlučce na pódiu s...

SKONČILI JSME JASNÁ ZPRÁVA. Pavel Horváth si zazpíval při rozlučce na pódiu s Petrem Jandou.

Emotivní chvíle, ve kterých došlo i na szly, vrcholily. Aktéři rozlučkového zápasu „Horviho poslední desítka“ vytvořili špalír, kterým Horváth za ohlušujícího potlesku prošel a na konci se dotkl poháru pro mistra ligy. Naposledy v plzeňském dresu a kapitánskou páskou na levé ruce.

„S kariérou se rozloučil geniální fotbalista, na kterého mi zůstanou krásné vzpomínky. Mezi ty nejhezčí patří postupy do Ligy mistrů a tři mistrovské tituly. Prožili jsme spolu opravdu báječné chvíle,“ prohlásil David Limberský, jenž od svého kamaráda v Plzni kapitánskou pásku převezme.

SHOW. Pavel Horváth opět nezklamal a vytáhl vtipné parádičky.
Pavel Horváth předvádí finty při svém rozlučkovém zápase.

Kromě aktuálních spoluhráčů z Plzně nechyběli ani bývalí parťaci, takže dorazili například Vladimír Darida, Jan Rezek, Petr Jiráček, Marek Bakoš nebo Michal Špit.

A do Plzně se s klubovou legendou přijeli rozloučit i nefotbalové osobnosti. Třeba hokejisté Jakub Voráček, Jiří Hudler, Martin Straka nebo Jaroslav Špaček. Anebo zástupci kulturního světa Ondřej Vetchý, Ivan Trojan či Vojtěch Dyk.

Ale největší hvězdou byl samozřejmě Horváth, naposledy coby aktivní hráč. Na znamení, že teď už z něj bude fotbalový důchodce, dostal před zápasem houpací křeslo, papuče, fajfku a deku. „Tak jste se pobavili a jdeme hrát,“ smál se Horváth.

DVĚ GENERACE HORVÁTHŮ. Pavel Horváth se synem Patrikem.

DVĚ GENERACE HORVÁTHŮ. Pavel Horváth se synem Patrikem.

„Tak a je to tady,“ řekl na závěr. „Už jsem se na to chystal. Všem hrozně děkuju, nicméně když se vidím na obrazovce, tak podle mě rozšiřuje, protože to snad není možné.“

TRENÉREM DOMAŽLIC

Jen co ukončil hráčskou kariéru, vrhne se na trenérskou. Na své rozlučce Pavel Horváth potvrdil spekulace, že od nové sezony bude koučem třetiligových Domažlic.

Fotbal na nejvyšší úrovni hrál dvacet let. A pořád umí pobavit fanoušky... V úterý večer třeba vstřelil gól z poloviny hřiště, po kterém na něj naskákali spoluhráči, aby mu k parádní trefě poblahopřáli.

„Pavel teď fotbalu pomůže v jiné funkci, protože ho miluje. Počítám, že se mu bude věnovat dál. Přeju mu, ať je jeho další kariéra - třeba ta trenérská - stejně úspěšná jako ta hráčská, protože je to člověk, který pro fotbal udělal strašně moc,“ řekl reprezentační trenér Pavel Vrba.

Právě Horváth a Vrba stáli na počátku plzeňského vzestupu. Spolu nastartovali tým, který za posledních pět let vyhrál tři tituly a dvakrát postoupil do Ligy mistrů.

Profil

Pavel Horváth

  • Narozen: 22. dubna 1975
  • Post: záložník
  • Česká liga: 425 zápasů, 83 gólů
  • Reprezentace: 19 zápasů, 0 gólů
  • Kariéra: Sparta (do 1993), Jablonec (1994 - 1996), Slavia (1996 - 2000), Sporting Lisabon (2000 - 2001), Galatasaray Istanbul (2001), Teplice (2002 - 2004), Kobé (2004 - 2006), Sparta (2006 - 2008), Viktoria Plzeň (2008 - 2015)
  • Úspěchy: vítěz české ligy (1994, 2007, 2011, 2013, 2015), vítěz Českého poháru (1997, 1999, 2003, 2007, 2008, 2010), vítěz českého Superpoháru (2011), vítěz portugalské ligy, vítěz Portugalského poháru a vítěz turecké ligy

STÁLO TO ZA TO, mohl si říct Pavel Horváth při pohledu na svou kariéru po...

STÁLO TO ZA TO, mohl si říct Pavel Horváth při pohledu na svou kariéru po závěrečné rozlučce.

Ale jméno Horváth se do ligy za pár let může vrátit. Na poslední minuty zápasu nastoupil jeho sedmiletý syn Patrik, který zvládl vstřelit i dva góly.

Když velký rozlučkový zápas skončil, diváci dlouho stáli a tleskali. Vyprovázeli legendu, která český fotbal výrazně ovlivnila.

„My tě chceme v lize! My tě chceme v lize,“ skandovali fanoušci. A Horváth jim naposledy předvedl „lachtana“, kterým slavil vítězství v lize i v pohárech.

Horváth s fotbalem začal ve Spartě, ale ligu začal hrát pravidelně až za Jablonec. Působil ve Slavii, Sportingu Lisabon, Galatasarayi Istanbul, Teplicích, Kobé a v roce 2006 se vrátil do Sparty. Na závěr kariéry přestoupil do Plzně, kde však zažil nejkrásnější roky.

Výtěžek ze zápasu „červených“ proti „modrým“, který byl dlouho dopředu vyprodaný, Horváth poslal na charitativní účely.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz