11. listopadu 2011 13:51 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pelta: Ivan Hašek v českém fotbale jedině jako trenér

Mimořádná valná hromada, hlasování o předsedu FA. (Pelta) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimořádná valná hromada, hlasování o předsedu FA. (Pelta) | foto: ČTK

PRAHA Boj o křeslo šéfa českého fotbalu vrcholí. Na 17. listopadu je svolána valná hromada, na které by se měl zvolit nový předseda, který nahradí Ivana Haška. "Fotbal potřebuje člověka, který otupí ostří nože. Je také důležité, aby vůči fotbalu byla větší důvěra," řekl jeden z kandidátů Miroslav Pelta v on-line rozhovoru pro Lidovky.cz.

Když z funkce v českém fotbale odstoupil Ivan Hašek, bylo to velké překvapení. Rozhodl se pro trenérské angažmá v Al-Ahlí. Začátkem listopadu v dubajském klubu ale skončil, a tak se vyrojily spekulace, že se vrátí do českého fotbalu. "S Ivanem Haškem si dovedu představit spolupráci jen v jediné oblasti. Nebyl dobrým předsedou protože není funkcionářem, ale trenérem. Jeho místo je na lavičce. Dnes je ale jeho návrat na pozici kouče nereálný," myslí si Pelta.

Fotbalová reprezentace nepředvádí oslnivé výkony. I tak ale z kvalifikační skupiny dokázala z druhého místa postoupit do baráže. "Nacházíme se v období trápení. Pokud by se podařilo postoupit na Euro, znamenalo by to velký impuls. Právě se rozhoduje, jaký bude pohled na český fotbal," přemítá Pelta.

ON-LINE ROZHOVOR:

Miroslava Peltu stále doprovází korupční aféra z roku 2004. V odposleších mluvil o "cinklém" jaru. "Ta věta mě pronásleduje dodnes. Ale já nebyl nikdy stíhán ani souzen. Myslím si, že jsem už ale prokázal, že to s fotbalem myslím dobře. V jeho službách pracuji 20 let na různých manažerských postech a troufám si tvrdit, že mám i morální nárok kandidovat na post předsedy."

Nejlepší reklamou českého fotbalu je podle Pelty Gambrinus liga. "Všechny kluby pochopily, že musí hrát atraktivní a útočný fotbal. To je nejlepší pozvánka diváků do hlediště." Hodně lidí také vnímá, že počet moravských týmů v nejvyšší soutěži ubývá. Navíc Olomouc, Ostrava i Slovácko se pohybují v dolních patrech tabulky. "Je jen otázkou časy, kdy moravských týmů bude v lize víc," tvrdí Pelta.

Větším soupeřem je Rajchl

S Peltou také kandidují současný místopředseda FAČR Jindřich Rajchl a majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík. "Většího soupeře vnímám Rajchla. Důvod je jasný, působí na svazu a po odstoupení Haška intenzivně pracuje na získání podpory. Pan Paclík vstoupil do kampaně až před druhou valnou hromadou stylem, se kterým nesouhlasím. Kandiduje jen pro to, abych nabyl zvolen já. Podle mě je jeho program ve shodě s Rajchlem. Jde o snahu oslabit mojí dominantní pozici v moravské komoře," říká Pelta.

Seriál on-line rozhovorů s všemi třemi kandidáty pokračuje ve středu s Tomášem Paclíkem. Jindřich Rajchl odpovídal ve čtvrtek a Miroslav Pelta v pátek.