17. listopadu 2011 7:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Volba fotbalového šéfa zajímá i ministra

Kandidáti na post předsedy FAČR. Zleva: Jindřich Rajchl, Miroslav Pelta, Tomáš Paclík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidáti na post předsedy FAČR. Zleva: Jindřich Rajchl, Miroslav Pelta, Tomáš Paclík. | foto: ČTK

PRAHA Českému fotbalu hrozí další fiasko. Není totiž jasné, zda se alespoň na druhý pokus podaří zvolit předsedu po Ivanu Haškovi.

Toho by měli delegáti vybrat už zítra na valné hromadě v Nymburce. Není ale vyloučeno, že zasedání skončí opět předčasně jako při prvním pokusu 16. září. Tehdy volitelé neschválili program valné hromady, a ta tak skončila vlastně dřív, než vůbec začala.
 Situace se ale příliš nezměnila. Fotbalové vedení se sice shodlo na tom, že by kluby měli zastupovat pouze statutární zástupci, druhý problém ale přetrvává. Česká komora se s moravskou pře, jak by se mělo ve třetím kole volby hlasovat.

Podle moravské části hovoří stanovy jasně. Vítězem by měl být delegát, který získá ve své komoře vyšší procento hlasů. Je ale ochotna se dohodnout, že by se vítězem stal kandidát, který bude mít vyšší součet procent z obou komor.

Čeští delegáti zase chtějí, aby předseda musel posbírat dvoutřetinový podíl v obou komorách.  Zdánlivě malicherné dohadování má ale logické vysvětlení. Právě model volby nakonec asi rozhodně, kdo se stane fotbalovým šéfem. Všeobecně se totiž očekává, že Miroslav Pelta sebere nejvíc hlasů na Moravě a Jindřich Rajchl zase v Čechách. Třetí z kandidátů – plzeňský Tomáš Paclík – bude odebírat konkurentům hlasy v obou komorách.

„Když uděláme volební řád v rozporu se stanovami, může někdo přijít se žalobou a zpochybnit výsledky volby,“ upozornil místopředseda FAČR Dušan Svoboda. Na hádky ve fotbalovém hnutí se už nechce nečinně koukat ministerstvo školství. Podle informací LN by se dnes měl dokonce Josef Dobeš sejít s vedením asociace. Jak chce fotbal přimět ke shodě, ale zatím není známo. Spekuluje se o tom, že by další neúspěch mohl mít vliv na udílení dotací.

Tiskové oddělení ministerstva LN odpovědělo, že o setkání neví, ale že může jít pouze o soukromou schůzku ministra Dobeše. Sdílnější nebyl ani Dobešův náměstek pro sport Jan Kocourek. „Situace ve fotbale jako největším svazu nás pochopitelně zajímá. To, že je půl roku bez předsedy, rozhodně není optimální,“ řekl LN Kocourek, který ale o případných následcích pro FAČR nechtěl mluvit.

„Nepředbíhejme událostem. Zájmem nás všech je, aby byl fotbal vnímán v dobrém světle,“ dodal náměstek ministra.