16. listopadu 2011 15:07 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbal je pro šíbry zase zajímavý, upozorňuje Paclík

Majitel fotbalové Viktorie Plzeň Tomáš Paclík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel fotbalové Viktorie Plzeň Tomáš Paclík |

PRAHA Pro kandidaturu na post předsedy FAČR se Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň, rozhodl proto, aby nebyl zvolen Miroslav Pelta, šéf fotbalového klubu v Jablonci. "Jeho zvolením by došlo k zakonzervování současného stavu, kdy fotbalové prostředí působí na veřejnost nedůvěryhodně," tvrdil v on-line rozhovoru pro server Lidovky.cz Paclík.

Český fotbal splnil misi - národní tým postoupil na Euro, za což do pokladny vedení FAČR přiteče téměř čtvrt miliardy. "Po svém případném zvolení bych se zejména snažil o to, aby finance, který český fotbal získal, nebyly rozkradeny jako v minulosti," říká Tomáš Paclík. "Vadí mi, že se lidé, kteří fotbal dříve ovládali, snaží do něj vrátit. Protože když získal finance za jistou účast na ME, začal být zajímavý znovu pro tyto šíbry."

Fotbal má za současného stavu velký problém. Z pohledu veřejnosti či médií je nedůvěryhodný, čehož si samozřejmě všímají i sponzoři, kteří raději podporují hokej či jiné sporty. Podle Paclíka by se tento stav nezměnil, kdyby byl zvolen právě Pelta. "Jestli nás má zastupovat člověk, který není schopen bez překladatele komunikovat, budeme opět za banánovou republiku."

ON-LINE ROZHOVORY:

"Pelta jem možná jeden z nejschopnějších manažerů v českém fotbale, ale řídit asociaci je ovšem něco jiného. Je to spíše řízení firmy a nejsem si vědom, že by Pelta těmito schopnostmi oplýval," dodává.

Plzeňský majitel se rozhodl kandidovat proto, aby podpořil Jindřicha Rajchla a tím sebral zbraně Peltovi. Přístup ale posléze změnil, o křeslo se uchází sám za sebe. "Některé teze Jindry Rajchla mi vadí. Jde zejména o jeho snahu zrušit komorový systém. Pokud by k tomu mělo dojít, mělo by se tak dít zásadně demokratickou cestou, na které je fotbalové hnutí založeno," přemítá.

"Berbr podpoří toho, kdo vyhraje. Je to začarovaný kruh"

Volba předsedy ale bude také hodně ovlivněna tím, koho podpoří mocný muž zákulisí Roman Berbr. Paclík jeho působení ovšem vidí jinak. "Jeho vliv je velký, protože má důvěru značného počtu delegátů. Pokud získám velkou podporu bez jeho pomoci, je možné, že bude stát za mnou. On totiž chce, aby zvítězil vždy ten kandidát, kterého podporuje. Je to trochu začarovaný kruh," pravil Paclík.

Je ale stále možné, že šéf fotbalu opět zvolen nebude. "Ja pevně věřím, že k tomu nedojde. Český fotbal ho z mnoha důvodů potřebuje," uvědomuje si Paclík.

Paclíka také doprovází aféra z ledna. Byl vlastník firmy Dočista, která předraženě prala uniformy pro policii. "Toto vyplulo na povrch až po mém úspěchu ve fotbale. Do té doby si toho nikdo nevšímal, přestože veškeré údaje byly veřejně známy. Jedná se o účelovou kauzu," je přesvědčen Paclík.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!