15. listopadu 2012 1:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Paclík se obul do Sparty: Chce zničit úspěchy Plzně

Majitel fotbalistů Plzně Tomáš Paclík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel fotbalistů Plzně Tomáš Paclík | foto: ČTK

PRAHA Už není pochyb, že mezi nejbohatšími kluby současného fotbalu hoří válka. Plzeňský majitel Tomáš Paclík se ostře obul do šéfa fotbalové Sparty. „Daniel Křetínský chce zdiskreditovat úspěchy Plzně. A je evidentní, že se tím snaží skrýt vlastní neschopnost dosáhnout úspěchů ve fotbale. Kvůli svému egu je ochoten zničit celou Gambrinus ligu,“ prohlásil rezolutně.

Zároveň se Paclík brání nařčením, že jeho klub uplatil rozhodčí. Naopak sám zaútočil na prvního muže Sparty.  Vyjádření Daniela Křetínského se nepodařilo během včerejška získat. Právě dnes začíná disciplinární komise řešit kauzu, která už pár týdnů ovlivňuje celý český fotbal. A nejvíc se zatím dotýká právě Plzně. "Tento čtvrtek vyprší lhůta mlčenlivosti, kterou jsem slíbil policii, abych jí dal náskok, potřebný pro její vlastní vyšetřování. Začneme jednat," řekl včera předseda disciplinárky Jiří Golda.

K TÉMATU

Dva rozhodčí, byť s velmi problematickou pověstí, vypověděli, že jim Plzeň zaplatila 200 tisíc korun za březnové vítězství 2:0 v Jablonci. Tehdy hlavního Tomáše Adámka po utkání vyplatil plzeňský zákulisní pomocník Martin Svoboda, který ve fotbalovém zákulisí působí jako zdatný šíbr. Tehdejší čtvrtý sudí Pavel Býma korupční jednání potvrzuje. O tom všem rozhodčí zaslali do sídla českého fotbalu notářsky ověřenou výpověď.

"Nikdo si nemůže dovolit na Plzeň házet neoprávněně špínu. Každý, kdo se nás pokusí zašpinit, ponese velmi tvrdé důsledky. I kdyby to měl být předseda Fotbalové asociace," řekl Paclík nekompromisně a nepatrně se tím navezl dokonce do prvního muže českého fotbalu Miroslava Pelty.

Kauzu rozpoutal Křetínský, když přinesl kabelu s důkazy

Sám už si najal právníky, kteří se kauze věnují: "Došla mi trpělivost. Víte, já pořád dostávám údajné vzkazy od pana Křetínského: Vzdejte se, přiznejte se, disciplinárka vám vezme jen devět bodů, nebudete hůř než pátí a pojede se dál. Ne! Prostě ne! Nic se pod stůl zametat nebude. Pokud na nás zjistí důkazy, ať nás šoupnou třeba do páté ligy. Ale pokud nás nepotrestá policie ani disciplinárka, bude pykat ten, kdo celou tu kauzu rozpoutal."

Aby bylo jasno, rozpoutal ji v půlce září Daniel Křetínský, který Peltovi přinesl kabelu s informacemi. Od té doby se spekuluje, jak závažné byly. Případ také řeší protikorupční policie a po dnešním zasedání disciplinárky se čeká, že už na pondělí či úterý budou pozváni první aktéři celé kauzy. Otázkou je, zda dorazí třeba funkcionář Svoboda, neboť v současnosti není členem Fotbalové asociace, tudíž se může tribunálu vyhnout. "Ale na policii je povinen vypovídat," podotkl Golda.

Podle disciplinárního řádu lze za nekalé ovlivňování průběhu utkání trestat zastavením činnosti či zákazem výkonu funkce na 12 měsíců až 15 let. Pokud by šlo o klub, pokuta je do deseti milionů korun, odečet bodů, případně vyloučení ze soutěže. I na to včera reagoval plzeňský šéf Paclík: "Jsem přesvědčený, že mám čistý klub. Ať přinesou jediný věrohodný důkaz o zapojení kohokoli z Viktorie Plzeň do korupce a já mu useknu hlavu."

Jan Palička

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ INŽENÝR - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč