18. listopadu 2011 10:28 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Za Eurem reprezentanty hnala i ukřivděnost

Černá Hora - Česko  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černá Hora - Česko | foto: Reuters

PRAHA V odletové hale se hráči seskupili do kruhu, položili si ruce kolem ramen a začali zpívat upravenou verzi trampské písně Chodím po Broadwayi. Ovšem s vlastním textem: "Radek Drulák nemá č...ka."

Zajistili si vysoké prémie, někteří si svým výkonem možná řekli o lukrativnější angažmá. České fotbalisty hnal za postupem na evropský šampionát, potvrzený úterním vítězstvím v Černé Hoře, ještě jeden motiv. Ze slov hráčů prosakovala frustrace. V jejich očích jim okolí úspěch nepřálo a napjatou atmosféru kolem sebe dávali za vinu médiím, části fanoušků i kritikům z fotbalového prostředí.

Jak se ukázalo, ukřivděnost přinesla pozitivní efekt. Stala se podstatnou částí motivace, která změnila projev týmu po mnoha rozpačitých výkonech k lepšímu.

"Chtěl bych poděkovat těm, co nás poslední dva roky podporovali. Zbytek, co do nás šil a chtěl, abychom neuspěli, je nám více méně u zadku," nebral si servítky útočník Milan Baroš, když ukončil své několikaměsíční mlčení před novináři. V Podgorici nebyl výjimkou.

Jen nejvýrazněji vyjádřil postoj, který s ním podle všeho sdílí většina členů týmu. Výrazně se to projevilo při spontánních oslavách hráčů na letišti. Vystoupení, které se stalo díky videu na internetu rychle hitem, se zúčastnila řada známých tváří. Třeba brankáře Petra Čecha v kolečku sice nezahlédnete, zato kapitán Tomáš Rosický patřil mezi hlavní aktéry celé scény.

PSALI JSME:

Kritika bývalého reprezentačního útočníka ležela fotbalistům v žaludku od zářijové remízy 2:2 ve Skotsku. Na dálku tehdy padala ostrá slova. Drulák v deníku Sport označil hráče za "dřeváky", trenéra Bílka zase posílal do "pr..." a reprezentační manažer Vladimír Šmicer podle jeho mínění představoval "smrada", který nemá právo o 11 let staršího Druláka poučovat.

Rosický v úterý vysvětloval, že kritika šla v tomto případě za hranu. "Štvalo mě, co se dělo po Skotsku. Když jsme odehráli špatný zápas, jako třeba v Norsku, tak nikdo z nás proti kritice neřekl ani slovo." V okamžiku, kdy se reprezentanti dostali mezi jisté účastníky šampionátu, rozhodli se s Drulákem srovnat účty.

Trenér Michal Bílek si zachoval od událostí větší odstup. "Nemám pro Druláka žádný vzkaz. Pro mě je důležitý postup a radost, kterou jsme udělali sobě a fanouškům," tvrdil.

Michal Bílek

Michal Bílek nemá Radku Drulákovi co říct.

Samotný Drulák nechtěl počínání reprezentantů příliš komentovat. "Určitě to neměli ti rádobyfotbalisti ze své hlavy. Asi to bylo na popud někoho," uvedl pro server Isport. cz.

Použití vulgárních výrazů na veřejnosti u vedení reprezentace však považoval za chybu nově zvolený šéf asociace Miroslav Pelta.

"Rozhodně se s tím neztotožňuji. Měl zasáhnout manažer reprezentace," vyčetl na dálku Šmicerovi. Postih hráčům za jejich chování podle Pelty tentokrát nehrozí. "Dal bych jim takovou malou amnestii, protože vyhráli důležitý zápas. Důležité ale je, aby se to neopakovalo."

Potrhané obleky si zaplatí

Postupové vášně planuly naplno také na palubě letadla. V Ruzyni vystupovali někteří hráči s potrhanými obleky. "Chtěl bych se omluvit našemu dlouhodobému partnerovi, který nám je dodává. Hráči si všechno na svoje náklady nakoupí zpátky. Začalo to u mladších a šířilo se to jako epidemie," objevil se na Šmicerově tváři úsměv.

Často se ale tvářil i vážně. Nebylo se čemu divit.

K pročištění nálady panující kolem reprezentace bude zapotřebí víc času. Jen samotný postup na turnaj k zlepšení klimatu stačit nebude.

Bílek s tím ostatně ani nepočítá. "Těžko odhadnout, co se změní. Vnitřně jsem ale strašně spokojený."

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.