17. listopadu 2011 18:52 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pelta se opřel do Šmicra: Urážky se nesmí opakovat

Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta. | foto: ČTK

PRAHA Ekonomická jistota, zlepšení pověsti a zvýšení prestiže národního týmu. To jsou vize vlády nového šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty, kterého dnes delegáti mimořádné valné hromady zvolili do čela FAČR. Naznačil že jeho volba neznamená personální čistky. Nelíbilo se mu ale chování reprezentantů, kteří během oslav postupu na ME vulgárně uráželi Radka Druláka.

Zvolení označil za odměnu, kterou od fotbalu dostal za dvacet let svého působení na všech úrovních. Počínaje regionálními funkcemi, přes působení v roli manažera reprezentace. A protože problematiku uvnitř národního celku dobře zná, hodlá udělat pořádek i v národním týmu.

Ani jemu se zcela nezamlouvalo, jakým způsobem oslavovali reprezentanti postup na Euro, především vulgarity na adresu internacionála Radka Druláka ho mrzely . "Omlouvat jejich chování nechci, ale chápu, že měli velkou radost. Vzhledem k současné situaci a tomu, co dokázali, však na jejich chování vyhlašuji jednorázovou amnestii," dal jasně najevo, že případné tresty hráčům nehrozí.

VÍCE ZDE:

O to více se hodlá zaměřit na to, aby se podobné excesy neopakovaly. Možná se proto zatřese i trůn reprezentačního manažera Vladimíra Šmicra. "Budu na hráče osobně apelovat, aby se nic podobného již nepřihodilo. A dohlédnu na to, aby u mužstva byl lídr, který tam bude mít nějaké slovo a dá hráčům najevo, co si mohou dovolit," prohlásil mnohoznačně.

Pelta neprožíval zvolení do čela fotbalu euforicky a nedával ani žádné plané sliby. Připomněl ale, že kde se během funkcionářské kariéry objevil, tam přišly úspěchy. "Tam, kde jsem byl, tam byly peníze a úspěchy. Na nic si nehraju, ale přeju si, abych pomohl fotbalu být zabezpečen ekonomicky a navázal na úspěchy, které měl v minulosti," prohlásil krátce po zvolení jablonecký boss, který za deset dnů oslaví 47. narozeniny.

Právě působení v Jablonci, který z 90 procent vlastní, bude muset řešit hned na úvod. "Mám představu, jak by mohl klub fungovat i beze mě. Nelze ale říct, že Jablonec už nebude v mém srdci," připomněl, že na severu Čech byl duší i během svého sedmiletého působení ve Spartě Praha.

Anketa

Je Miroslav Pelta vhodným předsedou Fotbalové asociace České republiky?

Ano 655
Ne 3557
To ukáže až čas 1033

Pro Peltu bude dnešní zvolení znamenat také změnu životního rytmu. "S rodinou to máme vyřešené. Děti i manželka souhlasí s tím, budu muset část týdne trávit v Praze. Na Spartu jsem dojížděl každý den, a to už nechci prožívat, ušetřený čas využiju pro práci," nastínil nový svazový šéf, že hodlá přes své široké podnikatelské aktivity věnovat fotbalu veškerý čas.

Přiznal, že ještě den před volbou měl vážné obavy, že valná hromada žádného předsedu nezvolí. "A tušil jsem, že by to byl ohromný problém. Jsem moc rád, že ministr školství pan Dobeš zde dnes dal jasně najevo, jaké představy o fotbalu má. A právě on už dokázal v minulosti, že sportu a fotbalu fandí a dokáže ho podporovat, což je zvlášť v dnešní době složité," připomněl úlohu státu při financování sportu.

Důraz prý bude věnovat i vyřešení problémů několika subjektů s názvem Bohemians. "Ale problémů k řešení bude celá řada, i když na řadě z nich už svaz dosud pracoval," naznačil, že v mnohém chce navázat na bývalého předsedu Ivana Haška, s jehož bývalými kolegy bude spolupracovat.

Miroslav Pelta.

Miroslav Pelta se spolupráce s Jindřichem Rajchlem a Tomášem Paclíkem nebojí.

Je přesvědčen, že s nimi najde společnou notu, i když jsou mezi nimi dva poražení soupeři z dnešní volby. "Rád bych, abychom nebyli rozděleni na skupiny, ale mohli táhnout za jeden provaz," nastínil své plány Pelta, který připomněl i vládu Františka Chvalovského. "Dnes má problémy související se svým podnikáním, ale za hodně věcí mu fotbal i já osobně vděčíme. Všechny možné komise, vlastní marketingová společnost, to všechno vzniklo za jeho éry," připomněl někdejšího mocného vládce českého fotbalu.

Nepřeceňoval by prý vůbec možnosti, které má nový člen výkonného výboru Roman Berbr, o kterém neúspěšný předsednický rival Tomáš Paclík prohlásil, že je faktickým vítězem voleb, protože Peltu do čela svazu údajně posadil.

"Pokud jsem z něčeho zklamán, pak z toho, že jsem v české komoře dnes dostal v prvním kole jen třetinu hlasů," připomněl, že pokud by opravdu Berbr ovládal většinu delegátů, pak by prý nikdy nemohl obdržet pouze 37 hlasů.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč