Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Politický skandál. Mchitarjan má přijít kvůli sporům Arménie s Ázerbájdžánem o finále Evropské ligy

Sport

  8:03
LONDÝN - Fotbalistům Arsenalu možná bude ve finále Evropské ligy s Chelsea v Baku chybět záložník Henrik Mchitarjan. Arménie totiž kvůli konfliktu o Náhorní Karabach neudržuje s Ázerbájdžánem diplomatické vztahy a Mchitarjan kvůli tomu v minulosti několikrát v Ázerbájdžánu nehrál.

Liverpool vs. Manchester United: domácí Philippe Coutinho (vlevo) a hostující Henrich Mchitarjan. foto: ČTK/AP

Kapitán arménské reprezentace Mchitarjan během angažmá v Dortmundu v roce 2015 vynechal kvůli obavám o bezpečnost utkání Evropské ligy s Gabalou. Do Ázerbájdžánu neodcestoval ani loni v říjnu, kdy tam Arsenal hrál zápas Evropské ligy s Karabachem, přestože Evropská fotbalová unie UEFA nabídla pomoc s vízy.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí ale později naznačilo, že Mchitarjanovu startu nestojí nic v cestě. „Ázerbájdžán už hostil mnoho velkých sportovních akcí a arménští sportovci se jich účastnili. Sport a politika jsou oddělené,“ citovala agentura AP mluvčí ministerstva.

Nyní Arsenal čeká 29. května v Baku finále Evropské ligy s Chelsea a zatím není jasné, zda Mchitarjan bude k dispozici. „Do finále zbývá ještě spousta času. Teď se připravujeme na nejbližší zápasy,“ reagoval na dotaz ohledně nominace arménského záložníka trenér Arsenalu Unai Emery.

Mluvčí klubu poté uvedl, že Arsenal bude požadovat po UEFA záruky, že pro Mchitarjana bude cesta do Ázerbájdžánu bezpečná. „Zatím jsme takové garance neobdrželi a doufáme, že je UEFA bude schopna dodat rychle. Samozřejmě se obáváme toho, že kvůli dějišti finále se může stát, že Micky v evropském finále hrát nebude,“ řekl mluvčí.

Dalším úskalím zejména pro fanoušky anglických klubů bude komplikované cestování do Baku, které podle britských médií bez přestávek zabere v nejlepším případě 58 hodin. Možná i proto dostaly Arsenal a Chelsea dohromady jen 12 tisíc vstupenek z celkové kapacity 68.700 míst na Olympijském stadionu.

O moc lépe na tom nejsou ani příznivci Tottenhamu s Liverpoolem, které čeká finále Ligy mistrů v Madridu. Jejich náklady britská média vzhledem k nárůstu cen po skončení semifinále vyčíslila na 1800 liber (přes 53.000 korun) na cestu a dalších 100 až 1000 liber za jednu noc.

Fanouškům se navíc nelíbí, že z celkové kapacity 68.000 míst na stadionu Atlética Madrid dostal každý klub k dispozici jen 16.613 vstupenek. „Úřady na ochranu spotřebitelů by měly zasáhnout. Je na čase zastavit ždímání peněz z věrných fanoušků,“ uvedly ve společném prohlášení fankluby Tottenhamu a Liverpoolu.

Autor: