Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postupová matematika: jistotu MS 2014 už přinese pouze pět výher

Sport

  19:00
PRAHA - Čeští fotbalisté stále mohou postoupit na brazilské mistrovství světa, aniž by se museli ohlížet na výsledky soupeřů ze skupiny. Stačí, když vyhrají všech pět zbývajících utkání. Ale reálněji vypadá boj o druhou příčku, která může (ale nemusí) zajistit podzimní baráž.

Matěj Vydra a Tomáš Rosický foto: MAFRA Michal Růžička

"Obecně se dá říct, že kdo ztratí jedenáct bodů, ještě se může ucházet o baráž. My jsme jich zatím ztratili sedm," uvedl reprezentační trenér Michal Bílek. Skupinu B vede Itálie, která v pěti zápasech ztratila body jen jednou, a to za překvapivou remízu 2:2 v Bulharsku. Balotelli, Pirlo, Buffon a spol. tak míří za prvním místem a přímým postupem na šampionát. Česko zatím ztratilo sedm bodů, Bulharsko osm a Dánsko devět. Pozice svěřenců trenéra Bílka v boji o druhé místo tak na první pohled vypadá slušně. Ale na rozdíl od svých konkurentů za sebou nemají ještě ani jeden zápas proti favorizované Itálii.

Jak se tedy ke druhé příčce a baráži dopracovat?

Pět výher = jasný postup. Ideální varianta. Česku by zaručila třiadvacet bodů, jisté první místo a přímý postup na mistrovství světa. Ale k tomu je nutné dvakrát porazit Itálii, doma zdolat Arménii a vyhrát na Maltě a v Bulharsku. "Příště hrajeme proti Itálii. Bude důležité, abychom vybojovali nějaké body," prohlásil brankář Petr Čech.

Čtyři výhry, a hop do baráže. Není to stoprocentní jistota, ale velká naděje. Čistě teoreticky by tato varianta mohla znamenat první místo, ale mnohem pravděpodobněji baráž. Nejlepší by bylo, kdyby mezi čtyřmi výhrami byla jedna proti Bulharsku. Pak by Česku automaticky ubyl jeden ze soupeřů. Hrozbou v boji o druhé místo by v tomto případě bylo Dánsko, které má ve zbývajících zápasech snadnější los - hraje dvakrát proti Maltě, dvakrát proti Arménii a jednou proti Itálii. Alespoň jednou by muselo škobrtnout, třeba právě proti Itálii.

Tři výhry a remíza znamenají naději. Předpokládejme, že Česko porazí Arménii, Maltu a Bulharsko a alespoň v jednom zápase proti Itálii získá remízu. Pak by mělo osmnáct bodů. To je hraniční výsledek. Kdyby totiž Dánsko vyhrálo čtyři zápasy (dvakrát Malta, dvakrát Arménie), což není nereálná varianta, bude mít také osmnáct bodů. A vzájemné zápasy má lepší. Muselo by tedy nastat ještě další škobrtnutí severského konkurenta.

Porážky s Itálií, nezbývá než doufat. Kdyby Česko vyhrálo tři zápasy, ale proti Itálii nezískalo ani jeden bod, ještě by nebylo úplně odepsané. Ale muselo by se spolehnout na pomoc soupeřů. Bulharsko by nesmělo vyhrát proti Itálii, stejně jako Dánsko. To by navíc muselo ztratit body ještě proti někomu jinému. Česko by navíc muselo doufat ve šťastnou souhru událostí v dalších osmi kvalifikačních skupinách. Nejhoršího týmu na druhých místech se totiž baráž týkat nebude. A sedmnáct bodů by pravděpodobně nestačilo. Česko by v takovém případě sice mohlo skončit na druhém místě ve skupině, ale jen těžko by nebylo právě nejhorším týmem na druhém místě v konkurenci ostatních skupin.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat