Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před zápasem se polští chuligáni stihli poprat i mezi sebou

Sport

  12:19aktualizováno  22:51
PRAHA - Situace před pražským stadionem na Letné se v sobotu večer na chvíli velmi vyostřila. Polští fotbaloví fanoušci podle některých informací napadli pořadatelskou službu a pokusili se proniknout na stadion bez vstupenek. Poláků, kteří nemají lístky na kvalifikační zápas, je na Letné kolem tisícovky. Policisté v 21:30 zadrželi další tři Poláky, kteří vnikli do jednoho z domů na Letné a zničili tam dveře. Celkem tím počet zadržených fandů vystoupal na 13, uvádí tn.cz.

Policisté zatýkají jednoho z polských fanoušků foto: ČTK

Na Letné vládl chaos, podle zpravodaje LN zkoušeli policisté situaci zklidnit například vytvořením koridoru, kterým fanoušky se vstupenkami pouštěli dovnitř, ven už se však nikdo nedostal. Kolem stadionu se pohybovali také policisté na koních.

Na Letné se situace přiostřila

Polští rowdies se setkali kolem 17:00 na Staroměstském náměstí, kde pobyli fanoušci zhruba hodinu. Skandovali, házeli dělbuchy a na věž radnice vyvěsili vlajku Gorniku Zabrze. Podle reportérů LN na Staroměstské náměstí museli policistům dorazit posily a místo "obklíčili". Fanoušci se pokusili rozprchnout do okolních ulic, policie je však odřízla v Celetné ulici.

Polští fanoušci vyvěsili vlajku Gorniku Zabrze na Straoměstské radnici

Kromě fanoušků zaplnily metropoli i tisíce policistů, kteří v centru hlídají téměř každou křižovatku. Část policistů má nasazené kukly. Prý kvůli většímu  respektu.Fanoušci měli dorazit na Smíchovské nádraží, tam je ale policisté čekali marně. Poláci vystoupili už na předposlední stanici Hlavní nádraží a rozešli se do města. Podle policie je v Praze více než polovina odhadovaného počtu polských fanoušků, kteří dorazili 54 autobusy a dále vlaky, automobily a letecky.

Polští fanoušci obsadili Staroměstské náměstí

Jeden z Poláků už skončil podle tn.cz v rukách policie. V ulici Milady Horákové nedaleko letenského stadionu se dva fanoušci pokusili okrást zákaznici o její osobní věci. Jednoho z pachatelů policisté dopadli a spoutali, druhého pronásledují.Policie také zaznamenala drobné krádeže cukrovinek a novin u benzínových stanic i mimo Prahu. Tři cizinci skončili pro podezření z přestupku na policejním oddělení.Klid je také na severní Moravě a v Královéhradeckém kraji, odkud míří do Prahy další fanoušci. Přes Moravskoslezský a Olomoucký kraj cestovalo od pátečního večera do dnešního dopoledne asi 300 fotbalových fanoušků z Polska, informoval mluvčí severomoravské policie Miroslav Pech. Jejich přesun do Prahy byl klidný a bez zásahů policie. Pouze jednoho Poláka policisté vrátili na hranici zpět kvůli výtržnosti z dřívější doby.

Vlaky jela zhruba stovka příznivců, další se přesouvali auty nebo autobusy.

Severomoravští policisté budou během dne sledovat ještě další tři vlakové spoje do hlavního města a po utkání noční vlak Excelsior, který z metropole vyjede v 00:09.

Kvůli pověsti polských chuligánů zajišťuje od pátečního rána bezpečnost v pražských ulicích pořádková, dopravní a kriminální policie, policisté na koních, psovodi se služebními psy a pyrotechnici. V záloze je připravena speciální pořádková jednotka a antikonfliktní tým, jehož členové jsou vyškoleni k tomu, aby přímo v davu předcházeli konfliktům.

Do Prahy by údajně mohly dorazit až čtyři tisíce polských fanoušků. Polská strana však dostala jen 2500 lístků a předprodej vstupenek byl z bezpečnostních důvodů ukončen už v pátek.

Policisté jsou v pohotovosti na nádraží Praha-Smíchov, kam má přijet část polských fanoušků

Přijíždějící polské autobusy a auta, které mají už od hranic policejní
doprovod, směrují policisté na parkoviště na Strahově a v Holešovicích. Ve vlacích fanoušky hlídají policisté z oddělení doprovodů vlaků. V pohotovosti je také od pátku cizinecká policie, která provádí přísné kontroly na hranicích a je schopna zakročit i v případě konfliktů v metropoli. Pokud se některý z chuligánů dopustí protiprávního jednání, může jej cizinecká policie i okamžitě vyhostit.

Polští fanoušci si údajně měli domluvit také bitku mezi sebou za Prahou, to však policie nepotvrdila. Případným konfliktům na letenském stadionu mají zamezit přísné bezpečnostní prohlídky.

V Česku se zajišťování pořádku při fotbalových zápasech od letošního roku řídí novými pravidly. Bezpečnost na stadionu už nezaručuje policie, ale pořadatelská služba. Pořadatel může policii požádat o pomoc až v případě, že najatá bezpečnostní agentura přestane situaci zvládat. Na místě budou vedle policistů pracovníci Obvodního úřadu pro Prahu 7 a státní zástupce, aby v případě protiprávního jednání rozhodl o právní kvalifikaci konkrétního skutku.

Po utkání odejdou ze stadionu jako první čeští fanoušci. Jakmile bude v okolí klid, pustí policisté i polské návštěvníky. Poláky, kteří budou směřovat k vlaku na Hlavní nádraží, doprovodí těžkooděnci. Policie bude dohlížet i na zbývající polské fanoušky, kteří odjedou domů autobusy a auty. Policejní doprovod budou mít opět až na hranice.

Autoři: ,