Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Sport

Provizorní trenér reprezentace Holoubek: Nominaci jsme složili za pět hodin, Skotsko je favorit

Trénink české fotbalové reprezentace před utkání Ligy národů proti Skotsku v Olomouci. Kvůli rozhodnutí pražské hygieny nemůže hrát v Olomouci tým, který nastoupil na Slovensku. Sraz byl po pátečním utkání rozpuštěn, v realizačním týmu byly dvě covid-19 pozitivní osoby. FAČR musel sestavit nový reprezentační výběr pod vedením náhradního trenéra Davida Holoubka. foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Rozhovor
Olomouc - Vyletěl na nejprestižnější trenérské místo v zemi. Dočasně a z nouze. David Holoubek povede národní fotbalový tým do pondělního souboje proti Skotsku. „Situace, která nastala je zvláštní. Ale odvedeme maximum,“ slíbil přes roušku na tiskové konferenci.
  7:33

Čtyřicetiletý kouč už jednu podobnou šílenost ve své krátké kariéře absolvoval. Před čtyřmi lety ho Sparta dosadila na lavičku prvního týmu dva dny před duelem Evropské ligy proti Interu Milán.

Holoubek tenkrát ve Spartě vedl nejstarší dorost, tři měsíce byl asistentem u áčka a po odvolání hlavního kouče Zdeňka Ščasného se z hodiny na hodinu stal mužem číslo jedna.

Trénink české fotbalové reprezentace před utkání Ligy národů proti Skotsku v...
Trénink provizorní reprezentace před zápasem se Skotskem.

„Je to určité déjà vu, ale jinak bych to nesrovnával. Tahle doba je jiná, divná špatná, všem nám dělá takovéhle neplechy,“ prohlásil Holoubek, za normálních okolností kouč reprezentační osmnáctky. „Na Inter nemyslím, přeju si pouze, abychom v pondělí večer byli úspěšní,“ doplnil.

Tenkrát se Spartou úspěšný byl. Tým nastartoval a dovedl ho k nečekané výhře 3:1, teď před ním ovšem dost možná stojí ještě složitější práce.

Skotskému soupeři kapitánuje krajní bek Robertson, hvězda Liverpoolu. A nechybí ani další jména anglické Premier League: Tierney z Arsenalu, McGinn z Aston Villy, Armstrong ze Southamptonu, McTominay z Manchesteru United...

Věříte si?
Věřím, že hráči, které tady máme, jsou odhodlaní se o výsledek maximálně poprat. Jistí si ale nemůžeme být vůbec ničím. Skotsko je favorit, ale my mu v žádném případě nenecháme nic zadarmo.

Přibližte, jak se vás národní tým vlastně rodil.
Měli jsme na to pět hodin. Bylo to velice dynamické, rychlé. Chci poděkovat všem klubům, trenérům, kteří nám umožnili, abychom byli schopní nominovat tyto hráče. A samozřejmě chci poděkovat i samotným hráčům, měli volné víkendy, nepočítali s tím, přesto se sjeli ze všech koutů republiky. Mají chuť, ochotu a touhu hrát na Českou republiku.

Jak se na výběru podílel hlavní trenér Jaroslav Šilhavý?
Byla to součinnost všech trenérů včetně pana Šilhavého. I jemu musím poděkovat za podporu a snahu. Nebylo to jednoduché.

Byl někdo, kdo pozvánku odmítl? Nebo klub, jenž hráče nechtěl uvolnit?
Museli jsme vnímat situaci, která nastala, takže jsme logicky vybírali především v týmech, které nehrají evropské poháry, nebo v těch, které nám přesto byly schopny hráče uvolnit. V tuhle chvíli máme k dispozici nejlepší možné mužstvo, které jsme mohli svolat. Doufám, že to na hřišti uvidíte.

V nominaci chybí zástupci Plzně, ta své hráče nepustila?
Mně přišlo rozhodnutí nenominovat hráče z klubů, které hrají poháry, jasné a přirozené. Nevěděli jsme, jak to bude s testy, nechtěli jsme do těch týmů zasahovat. Pro celý český fotbal je důležité, aby mohly hrát Evropu.

Budete se při skládání sestavy spoléhat na automatizmy z klubů? Nabízí se třeba olomoucké stoperské duo Jemelka–Hubník.
Když máte takhle krátkou dobu na přípravu, musíte se na podobné věci spoléhat. Určitě to zohledníme.

Stojíte před největší výzvou kariéry?
Nevnímám to tak. Jsem tady shodou okolností. Byl jsem požádán, abych tuhle roli na jeden zápas převzal a já ji přijal. Jsem zaměstnanec fotbalové asociace a společně s realizačním týmem reprezentační dvacítky se toho chci zhostit nejlépe, jak umím.