Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sázím na Rosického, naopak odejdou Konaté, Holek, Mazuch a Hybš, říká Stramaccioni

Sport

  15:00
PRAHA - Nový trenér fotbalové Sparty Andrea Stramaccioni počítá s Tomášem Rosickým, který se stále zotavuje po operaci achilovky. V týmu by naopak měli skončit Tiémoko Konaté, Matěj Hybš, Ondřej Mazuch s Mariem Holkem a smlouvu nechce prodloužit Aleš Čermák.

S Tomášem Rosickým počítá Andrea Stramaccioni v nadcházející sezoně na hřišti. foto: Ondřej Pýcha

Sparťanský záložník Rosický je po operaci achilovky a sezona pro něho skončila

„Myslím, že to ještě není oficiální. Ale jako trenér musíte občas udělat i nepopulární rozhodnutí. Je to součástí profese,“ řekl na úterní tiskové konferenci bývalý kouč Interu Milán, Panathinaikosu Atény nebo Udine, který s letenským celkem podepsal dvouletou smlouvu.

Jednačtyřicetiletý Stramaccioni počítá se šestatřicetiletým Rosickým, který se loni vrátil do Sparty po dlouholetém angažmá v Arsenalu, ale kvůli neustálým zdravotním problémům odehrál jen 19 minut.

„S Tomášem jsem mluvil. Je to legenda a nemluvím jen o tom, jaký je hráč, ale i jaký je člověk,“ prohlásil italský trenér.

Nový trenér pražské Sparty Andrea Stramaccioni pózuje na letenském stadionu.

„Chápu ho, že nechce končit kariéru zraněný a cením si toho, jak bojuje,“ uvedl k rekonvalescenci bývalého reprezentačního kapitána.

„Každý mu chce pomoct, proto nezačne přípravu s týmem, abychom to neuspěchali. Radši ho budu mít k dispozici za měsíc, než teď, kdy by se třeba zase mohl zranit,“ přidal.

Sparta během letního přestupního termínu přivedla pět hráčů a i když je Stramaccioni nevybíral osobně, všechny schválil.

Na Letnou už přišli Vukadin Vukadinovič ze Zlína, Eldar Čivič ze Slovácka, Lukáš Štetina z Dukly, Marc Janko z Basileje a Martin Dúbravka z Liberce. „Všechno, co děláme, děláme spolu,“ uvedl.

„Je jasné, že Sparta sledovala nejlepší hráče v lize. Štetinu, Vukadinoviče a Čiviče jsem sice neviděl, ale klub ano a odvedl dobrou práci,“ dodal.

Radoslav Kováč (vlevo) a Zdeněk Ščasný.

Možný příchod izraelského záložníka Tala Ben Haima z Maccabi Tel Aviv italský kouč ani ředitel klubu Adam Kotalík nekomentovali.

Stramaccioni se s hráči poprvé potká ve středu při zahájení přípravy. Jazykové bariéry se nebojí.

„Vím, že skoro každý hráč umí anglicky. Navíc nepovedeme akademické debaty, ale budeme se bavit o fotbale a tomu každý z nich rozumí,“ uvedl. „Navíc některá klíčová slova se naučím česky a pak bude vše jednoduší,“ prohlásil.

Italskému kouči pomohou i čeští členové realizačního týmu - asistent Radoslav Kováč, vedoucí mužstva Miroslav Baranek a trenér brankářů Daniel Zítka.

„Po zkušenosti z Řecka mám o dva lidi větší realizační tým, než jsem měl tam. Bylo to moje rozhodnutí a šlo to z mého rozpočtu, který by byl stejný, kdybych si vzal lidí pět, nebo sedm,“ uvedl Stramaccioni, který by měl spolu s realizačním týmem brát v přepočtu 40 milionů korun ročně.

Tomáš Rosický při tréninku.
Daniel Křetínský (vpravo) a Tomáš Rosický v létě 2016.

Na Letné chce změnit především myšlení hráčů, protože Sparta podle něj zbytečně ztrácela body se slabšími soupeři.

„Můj hlavní úkol je, aby se koncentrovali na všechny zápasy a ne jen na ty proti těm silnějším, jako je Slavia nebo Plzeň,“ řekl Stramaccioni. „Máme velkou odpovědnost, po nepovedených sezonách chceme dovést Spartu k vítězstvím. To je náš hlavní cíl,“ dodal.

Autor: