23. března 2010 8:28 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šéf střížkovské Bohemky Kapr má z minulosti několik škraloupů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Karel Kapr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Kapr. | foto: ČTK

PRAHA Muž, který upozornil na údajné korupční chování olomouckých fotbalistů, nemá minulost bez poskvrny. Šéf Bohemians Praha Karel Kapr na sebe poprvé upozornil ve chvíli, když pro střížkovský klub získal slavnou značkou z Vršovic.

Méně známé jsou jeho jiné aktivity. Třeba Kaprova role v souvislosti se změnou vlastníka příbramské teplárny. Na ní se podílel s dalším fotbalovým bossem Jaroslavem Starkou z Příbrami. Podle informací časopisu Týden Kapr získal akcie podniku od města za silně podhodnocenou cenu 584 tisíc korun.

Část podílu převedl potom údajně na Starku a zbytek podniku v odhadované hodnotě 1,5 miliardy prodal Mostecké uhelné společnosti, která měla u příbramské teplárny pohledávky ve výši 80 milionů. Město podle odhadů přišlo kvůli zmíněné transakci o 600 milionů.

To není jediný podezřelý případ, v němž Kapr figuroval. Vypovídal také v kauze Berdychova gangu proti detektivovi Petru Vojtěchovskému, který upozornil na provázanost policejních struktur s organizovaným zločinem. O Kaprových vazbách na podsvětí svědčí i to, že jako řidiče zaměstnával Karla Kučeru, který byl obviněn z vraždy pražského majitele Discolandu Silvie Ivana Jonáka.

Se Starkou se Kapr snažil spolupracovat také po fotbalové stránce. Ze Střížkova se v roce 1999 stala příbramská rezerva a poskočila z divize do třetí ligy, bližší vazby vydržely jen po omezenou dobu. Na konci devadesátých let zvažoval Kapr fúzi také se zadluženými Pardubicemi, ale i z těchto plánů nakonec sešlo.

Vzhůru začal klub sídlící na proseckém sídlišti, v němž kdysi začínal s fotbalem Tomáš Rosický, stoupat až před pěti lety. Nejdřív však změnil identitu. Po krachu vršovických Bohemians Kapr rychle sáhl po tradiční značce. Současně také vznikla iniciativa fanoušků, na jejíchž základech se zrodil klub Bohemians 1905.

Mezi oběma subjekty panují dodnes napjaté vztahy, oběma se nicméně na hřišti daří. Ze třetí ligy se propracovaly až do nejvyšší soutěže.

Najdete na Lidovky.cz