Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
16. května 2016 15:33 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šéfem fotbalové ligy byl zvolen Svoboda ze Sparty, místopředsedou plzeňský Šádek

Dušan Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dušan Svoboda | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Šéfem fotbalové ligy bude Dušan Svoboda z pražské Sparty. Stávající předseda Ligové fotbalové asociace byl dnes na čtyři roky zvolen předsedou nového ligového výboru, jakési fotbalové vlády pro profesionální soutěže, které se od příští sezony osamostatní..

K tomuto kroku by mělo definitivně dojít v pátek na valné hromadě Fotbalové asociace ČR v Brně.

Místopředsedou výboru za první ligu bude Adolf Šádek z Plzně, členy výboru za nejvyšší soutěž pak Václav Bartoněk z Brna, Jan Nezmar z Liberce a Michal Šrámek z Dukly Praha.

Místopředseda představenstva Sparty Svoboda byl jediným kandidátem na post šéfa ligy a kluby první a druhé nejvyšší soutěže ho zvolily jednohlasně stejně jako plzeňského generálního manažera Šádka.

„Zadostiučinění žádné necítím. Cítím velkou odpovědnost. Ten proces trval řadu let. Když se zakládala LFA, tak to (osamostatnění ligy) vypadalo jako sci-fi, že by k tomu mohlo dojít. Povedlo se a jsem přesvědčen, že to je krok správným směrem,“ řekl novinářům Svoboda po volebním grémiu LFA.

Osamostatnění profesionálních soutěží by mělo být definitivně stvrzeno v pátek na valné hromadě v Brně. „Musí dojít k přijetí novelizovaných stanov a na základě toho už nic nebrání podpisu smlouvy mezi LFA a FAČR, takže by se to mělo podepsat v pátek,“ řekl Svoboda.

Galavečer fotbalové SYNOT ligy se uskutečnil 15. května v Praze. Dořek Dočkal...
Galavečer fotbalové SYNOT ligy se uskutečnil 15. května v Praze. Dořek Dočkal...

Místopředsedou za druhou ligu byl zvolen Richard Jukl z Hradce Králové a členem výboru Tomáš Provazník ze Sokolova. V kontrolním výboru zasednou Tomáš Buzek ze Slavie, Dariusz Jakubowicz z Bohemians 1905 a za druhou ligu Petr Heidenreich z Ústí nad Labem.

Zatímco nejvyšší dvě soutěže a juniorskou ligu bude po osamostatnění řídit LFA, domácí pohár i Superpohár zůstanou FAČR. Smlouva dává možnost LFA zřídit vlastní disciplinární komisi, odvolací komise ale bude dál spadat pod FAČR, stejně jako komise rozhodčích.

„Vrátit důvěryhodnost v rozhodcovský sbor, to je hlavní úkol. Důvěryhodnost zásadním způsobem utrpěla, nejen tím excesem v 29. kole, ale dalšími věcmi už předtím,“ připomněl Svoboda středeční duel předpsoledního kola v Příbrami, na jehož řízení se podíleli opilí sudí Marek Pilný a Jiří Jech.

„Víme, že v následujících dnech se bude otázka komise rozhodčích řešit na úrovni asociace. Jsem rád, že komise zůstává v kompetenci FAČR. Je to to nejtěžší, co v české lize může být k řešení,“ dodal Svoboda, který by byl pro změnu nynějšího šéfa komise rozhodčích Miroslava Tulingera.

„Myslím, že je potřeba, aby přišli noví lidé,“ uvedl. „Neumím si představit, že by to bylo řešeno bez dohody s ligovými kluby. V komisi musí mít důvěru kluby, to je základ všeho,“ doplnil.

Věří, že samostatnost ligy pomůže zvýšit její důvěryhodnost. „Jednání dnes bylo velmi otevřené. Některé věci jsme si celkem přesně pojmenovali. Ve výboru je dobré reprezentativní zastoupení a věřím, že máme s kolegy šanci ligový fotbal vrátit lidem a fanouškům,“ uvedl Svoboda.

Jednou z prvních věcí, kterou budou šéfové ligy řešit, je také budoucnost juniorské ligy, případě její úplné zrušení. Už od sezony 2017/18 by pak mohlo dojít ke změně hracího modelu nejvyšší soutěže, počet účastníků by ale podle Svobody zůstal stávající.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.