Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Valcke se omlouvá za kritiku. Brazilci ho už nechtějí

Slavný fotbalový stadion v brazilském Riu de Janiero se kvůli mistrovství světa 2014 převleká do nového kabátu. Jenže se zpožděním | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavný fotbalový stadion v brazilském Riu de Janiero se kvůli mistrovství světa 2014 převleká do nového kabátu. Jenže se zpožděním | foto: Reuters

BRASÍLIA Generální sekretář FIFA Jérome Valcke se omluvil Brazílii za svou ostrou kritiku stavu příprav na fotbalové mistrovství světa v roce 2014. Krátce předtím brazilský ministr sportu Aldo Rebelo zaslal mezinárodní federaci nótu, v níž prezidentovi Seppu Blatterovi oznámil, že Valcke už v jeho zemi není vítán a že ho organizační výbor nechce za svého partnera.

Valcke, jenž je ve FIFA odpovědný za přípravu mistrovství světa, si do Brazilců rýpl v pátek. K pomalému tempu prací poznamenal, že by organizátoři potřebovali "kopnout do zadku".

Jerome Valcke.

Jerome Valcke.

Den poté Rebelo na tiskové konferenci oznámil, že už Brazílie nebude s tímto francouzským funkcionářem spolupracovat, a v pondělí ve stejném duchu zaslal fax a e-mail Blatterovi. "Forma a obsah jeho (Valckeho) poznámek jsou za hranicí akceptovatelných standardů harmonického vztahu mezi suverénním státem, jako je Brazílie, a mezinárodní organizací se stoletou historií typu FIFA," napsal ministr.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Proto už brazilská vláda nebude nadále akceptovat Valckeho jako prostředníka při své komunikaci s FIFA během příprav na mistrovství světa." Krátce nato zveřejnil Valcke, který má na 12. března do jihoamerické velmoci naplánovanou návštěvu, svou omluvu. Svá ostrá slova vysvětluje nekvalitním překladem z francouzštiny do portugalštiny, ve skutečnosti prý pouze konstatoval, že by se "měly věci zrychlit". Podle agentury AP se nicméně formulace o "kopnutí do zadku" objevila i v anglické verzi.

FIFA organizátory už dlouho napomíná za pomalé přípravy MS

"Jako osoba přímo odpovědná za tohle mistrovství světa jsem pod velkým tlakem. Ale jsem si jistý, že tu nejsou problémy, které by se nedaly díky snaze FIFA, místního organizačního výboru a brazilských úřadů vyřešit," napsal Valcke. Tiskový mluvčí ministerstva nechtěl Valckeho vyjádření bezprostředně komentovat a nevěděl, zda vláda jeho omluvu přijme a změní svůj vztah k němu.

FIFA už delší dobu kritizuje Brazílii za pomalé přípravy, především co se týče výstavby stadionů a budování infrastruktury. Prezident Blatter dokonce prohlásil, že dál než Brazílie je Rusko, kde se bude MS konat až v roce 2018. Při své lednové návštěvě v zemi nicméně Valcke postup prací v Brazílii chválil.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...