Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MS v Brazílii: Pomáhají fígle i dobývání slumů

Sport

  9:30
(Od spolupracovníka LN v Brazílii) - V Brazílii se rádi srovnávají s Čínou. Také v největší zemi Jižní Ameriky ekonomika roste a není problém vynaložit vládní peníze na vlastní zviditelnění. Tři roky před začátkem fotbalového mistrovství světa je však hodně vidět nedostatky, které přípravy razantně brzdí.

Brazílie - Chile (Fabiano oslavuje gól) foto: Reuters

Běžný obyvatel Brazílie má dnes jedinou fotbalovou starost. Zajímá ho, jak se vede reprezentaci na probíhajícím mistrovství Jižní Ameriky.

To vláda musí myslet víc dopředu. Stav pohotovosti se stupňuje každým dnem. Nebezpečně totiž narůstá zpoždění projektů, jejichž realizace je spojená se dvěma sportovními událostmi, které k Brazílii připoutají pozornost celého světa. Akutnější problémy se týkají fotbalového mistrovství světa 2014. O dva roky později přivítá Rio de Janeiro letní olympiádu.

Situace je vážná, proto ne vždy dochází k používání úplně transparentních metod. Jako při nedávném zjednodušení a zrychlení výběrových řízení. "Vláda dokonce navrhovala, aby se nikdo nemohl dozvědět výši nabídek! Přitom stále slýcháme o korupci v politice a fotbale. Naštěstí to neprošlo," nešetří kritikou IT specialistka Lisania Bentová. "Ale když dokázali uspořádat mistrovství v Africe, proč bychom to neměli dokázat my?" připomíná potíže pořadatele minulého fotbalového šampionátu. Také na Jihoafričany mířila nejdřív kritika, mistrovství pak proběhlo relativně hladce.

Šéf FIFA Blatter se zlobí
Mezinárodní fotbalová federace FIFA již ztrácí s Brazilci trpělivost. "Mistrovství je zítra a Brazilci si myslí, že začne pozítří," naštval se i šéf světového fotbalu Sepp Blatter. Ministerstvo sportu mu odpovědělo, že vláda mistrovství bere vážně, jako by začínalo už dnes. Přebudovat pátou největší zemi světa představuje výzvu.

Brazilci se rozhodli zapojit hned 12 měst ve všech regionech. Vnitrozemská Manaus a Cuiabá jsou však daleko od pobřeží, kde se nachází většina pořádajících měst. To sice umožní turistům poznat krásy rozmanité země, ale donutí je to také nemálo cestovat. Očekává se 600 tisíc zahraničních návštěvníků a tři miliony domácích fandů přesunujících se po celé zemi.

Grafika: Fotbalové MS v Brazílii.

Špatný stav letišť budí obavy. Například největší letiště v zemi – Cumbica v Sao Paulu – je přetížené už nyní. Předloni odbavilo 26,8 milionu pasažérů, zatímco jeho kapacita je 20,5 milionu! Jedním z fíglů, jak by se situace dala vylepšit, je přestavba hangárů zkrachovalých společností na malé terminály. To by mohlo i přes nutnost přesunů autobusy zlepšit komfort cestujících, kteří dnes čekají na odbavení v dlouhých frontách. "Stadiony lze s hotovou dokumentací postavit za 30 měsíců, ale terminály se v mnoha případech nestihnou," myslí si také Jose Roberto Bernasconi, prezident Asociace stavebních společností.

Podle nedávné studie nebude devět z 13 letišť hotových a 10 jich bude sloužit fanouškům s nedostatečnou kapacitou i přes obrovské investice dosahující v přepočtu téměř 60 miliard korun. "Hlavní není zorganizovat mistrovství, ale vyhrát ho," komentoval přístup Brazilců k organizaci generální sekretář FIFA Jérome Valcke. Není daleko od pravdy.

V Sao Paulu mění stadiony
Stavbu stadionů provází mnoho problémů – stávky dělníků za lepší pracovní podmínky, problémy s financováním soukromých stadionů a předražování. Již nyní je jasné, že rekonstrukce slavného Maracaná o 30 procent překročí rozpočet. "Museli jsme zbourat víc než dvě třetiny sloupů kvůli stále se zvyšujícím požadavkům FIFA," obhajoval prodražení šéf stavby Icaro Moreno. I proto je na stadion nyní smutný pohled. Do svatostánku světového fotbalu se zakusují bagry a po atmosféře finále není ani památky.

Grafika: Fotbalové MS v Brazílii.

Největší obavy jsou spojené se Sao Paulem, které má hostit zahájení MS. Kvůli nepřátelství fotbalových bossů byl moderní a druhý největší stadion v zemi Morumbi vyškrtnutý ze seznamu stadionů určených pro mistrovství. Místo něj se narychlo nafoukly plány nového stadionu Corinthians, který je oblíbeným klubem exprezidenta Brazílie Luize Luly. Kvůli zahájení MS bude dotováno státem navýšení kapacity ze 48 na 65 tisíc lidí větší částkou, než měly činit původně příspěvky pro stadion Morumbi.

Pro stadion se teprve začal připravovat pozemek a diskutuje se o tom, kdo zaplatí přeložení ropovodu, který tudy vede. Je již naprosto jasné, že nebude hotový na Pohár FIFA, který by měl být v roce 2013 generálkou na šampionát.

Kritici dále poukazují na to, že po MS zůstanou nejméně čtyři bílí sloni – tedy nevyužívané stadiony. Cuiabá ani Manaus nemají fotbalovou tradici a Brasília a Natal mají týmy jen ve třetí lize.

Optimismu je dostatek
Oficiální představitelé ani tváří v tvář komplikacím nepřipouštějí pochybnosti. "Rio de Janeiro bude připravené. Lidé by měli přijet, jinak přijdou o skvělou party," láká starosta Eduardo Paes do města, kde v poslední době vybuchující kanalizace metá poklopy do mnohametrové výše a neutuchá ani obsazování favel. Chudinské slumy ovládané dřív drogovými gangy obsazuje policie s pomocí obrněných transportérů a helikoptér. Za poslední tři roky bylo takto dobyto víc než 20 oblastí. Naposledy bezpečnostní složky vztyčily brazilskou vlajku nad favelou Mangueira v blízkosti stadionu Maracaná. Dochází k násilnému vystěhovávání obyvatel, kteří zde často bydlí desítky let ilegálně. Musí uhnout třem budoucím koridorům městské dopravy.

Navzdory všem potížím zůstává optimismus hlavní zbraní. "Brazílie nebude mít ostudu. Jako vždy to nakonec zvládneme," tvrdí ministryně plánování Miriam Belchiorová. Nezbývá než doufat, že má pravdu.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat