Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gangy i násilná vystěhování. Nejasnosti kolem OH v Riu

Sport

  20:00
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Už dorazila. Olympijskou štafetu definitivně převzalo Rio de Janeiro, v pondělí večer tam dospěla z Londýna olympijská vlajka. Starosta brazilského města Eduardo Paes vystoupil z letadla na letišti s vlajkou v rukou v doprovodu dalších vysokých představitelů, kteří se v neděli zúčastnili v britské metropoli závěrečného slavnostního ceremoniálu.

Starosta Rio de Janeira Eduardo Paes (vlevo) spolu s dalšími činovníky dovezl v pondělí večer do svého města z Londýna olympijskou vlajku. foto: ČTK

"Přílet olympijské vlajky pro mě znamená nikoliv začátek, nýbrž konsolidaci významného procesu přeměny pro Rio de Janeiro," prohlásil Paes. Jenže zatímco starosta a spol. se plácají po zádech, svět se ptá, zda je město proslulé nejen sambou, ale i kriminalitou, schopno zvládnout tak velkou akci, jako je olympiáda.

Čtyři roky před dalšími hrami a pouhé dva před fotbalovým mistrovstvím světa panují pochybností třeba ohledně přepravy milionů lidí, kteří na sportovní svátky dorazí. "Neexistuje nic, co by zajistilo dopravu z letiště do centra. Není jasné, jak se budou řešit odpady. Kanalizace z olympijské vesnice bude zřejmě ústit do jezer, která obklopují olympijský park," kritizoval v BBC profesor urbanismu Christopher Gaffney z Universidade Federal Fluminense.

Naopak už existují plány sportovišť, ty ale vzbuzují rozpaky. Kvůli novým areálům může dojít k násilnému vystěhování až 170 000 lidí. Ještě větší problém by ale pro MS i OH mohla představovat všudypřítomná kriminalita. Vláda i město se sice snaží, ale mnoho slumů, kterým se v Brazílii říká favely, je stále v rukou silně ozbrojených gangů.