Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sežeň ,něco’ na večer. Fotbalisté Plzně Vaněk a Kopic se zapletli do drogové kauzy

Sport

  10:00aktualizováno  15:20
PLZEŇ - Fotbaloví reprezentanti Ondřej Vaněk a Jan Kopic podle Radiožurnálu figurují jako svědci v případu dvojice mužů, kteří jsou obžalováni z distribuce drog. Vaněk, jenž momentálně působí v ruské Ufě, si podle obžaloby od Vítězslava Meišnera drogy kupoval, v policejním vyšetřování to však odmítl. Hráč Plzně Kopic obžalovanému půjčil půl milionu korun.

Ondřej Vaněk, Jan Kopic foto: Lidovky.cz

Jedna školácká chyba za druhou, vysmál se Lavi drogovým hříšníkům z Plzně

Případ začal projednávat pražský městský soud, zabývat by se jím mohla i Fotbalová asociace ČR.

Policie sledovala Meišnera, obžalovaného z distribuce extáze a kokainu, od roku 2015 a odposlouchávala jeho telefon.

Během vyšetřování zachytila i hovor s Vaňkem, jenž tehdy ještě hrál v Plzni, den před duelem v Mladé Boleslavi, který tehdy Plzeň prohrála 0:2. Bylo to krátce po zisku titulu a Vaněk nebyl v nominaci na utkání.

„Volající (Vaněk) odpovídá, že jde na diskotéku a zkusí prášek, na což volaný (Meišner) odpovídá, aby mu volající napsal, jaké to bylo, a upozorňuje ho, aby byl opatrný a dal si jenom půlku,“ píše se v obžalobě, kterou má k dispozici Radiožurnál.

Tomáš Poznar v souboji s Ondřejem Vaňkem.

„Volající říká, že prý je to dobré najednou s kokešem, na což volaný odpovídá, že ne, že když dá na to ten bílej, že ho to naopak zabrzdí, že mu to zbrzdí nájezd, má si nechat tak dvě hodiny pauzu,“ stojí dále v obžalobě.

Vaněk byl podle protokolu s Meišnerem v kontaktu pravidelně. Sám do protokolu uvedl, že žádné drogy nebere. U většiny telefonátů přiznal, že mluvil on, ale tvrdil, že jen machroval nebo byl opilý.

„Svědek dále uvedl, že mobilní telefon používal den co den a samozřejmě si nepamatuje, o čem a s kým hovořil před týdnem, natož před půl rokem,“ stojí v obžalobě.

,Lentilky’ a ,pilulky’

K dnešnímu hlavnímu líčení v Meišnerově kauze byl Vaněk předvolán jako svědek společně s řadou uživatelů drog, k výslechu se ale nedostavil.

Simulanti v Česku mají pré. Na rozdíl od Anglie se dodatečně netrestají

„Předvolání má doručeno, ale uložením, tedy ne do vlastních rukou. Takže netuším, zda se o dnešním jednání dověděl,“ konstatovala v jednací síni soudkyně Monika Křikavová, která fotbalistu vyzve k výpovědi znovu. Kopic předvolán nebyl, Meišnerův advokát však na jeho výslechu trvá.

Jeden ze svědků dnes bez konkrétních jmen uvedl, že Meišner chodil na „mejdany s fotbalisty“. Sám Meišner podle Radiožurnálu vypověděl, že večírky navštěvoval s Vaňkem, který byl jeho kamarád. Občas dal on drogy Vaňkovi, občas to bylo naopak. Soudní jednání bude pokračovat v květnu a červnu prováděním důkazů.

Generální ředitel Ufy Šamil Gazizov se za Vaňka postavil. „Nevěřím tomu, co píšou česká média,“ citoval ho web sport-express.ru. „Vaňka znám jako dobrého člověka. Jsem přesvědčen, že byl ve špatnou dobu na špatném místě,“ dodal Gazizov.

Také Kopic podle rozhlasu policii potvrdil, že Meišnera zná. Seznámil se s ním v březnu 2016 právě přes Vaňka. O měsíc později mu půjčil peníze, písemně a na úrok.

Karabach - Viktoria Plzeň, odvetné utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů, 2. srpna v Baku. Jan Kopic z Plzně (vpravo) a Maksim Medveděv z Karabachu.

„Vyjadřovat se šířeji k soukromým aktivitám Jana Kopice příliš nemůžeme, nicméně podle našich aktuálních informací půjčil své peníze na základě smlouvy,“ stojí v prohlášení Viktorie Plzeň.

„Všeobecně klub nemá možnost ovlivnit, jakým způsobem hráči půjčují či investují své finance, jde čistě o jejich soukromou záležitost,“ doplnilo vedení klubu.

VIDEO: Pan Zeman mohl s takovou letět až do Vídně, zlobí se Šumulikoski

Vaněk měl podle informací ČTK na Kopice velký vliv. Znal se s ním už z Jablonce a v plzeňské kabině byl jeho nejbližším kamarádem.

Po loňském Vaňkově odchodu do Ufy šly Kopicovy výkony rapidně nahoru a na podzim si vybojoval i návrat do národního týmu.

Aktuálně je nejlepším nahrávačem Plzně. Vaněk za národní tým nastoupil naposledy v září 2015, tehdy byl jako spolujezdec u noční havárie spoluhráče Davida Limberského.

„O skutečnostech, které nyní uvádí média, jsme v době jeho působení v týmu neměli sebemenší informace a jsou pro nás nové,“ uvedla Plzeň na Vaňkovu adresu.

Tomáš Poznar v souboji s Ondřejem Vaňkem.
Plzeňský Jan Kopic v souboji s Milanem Havlem z Bohemians.

Vyšetřování odhalilo, že rukama bývalého hráče pokeru Meišnera prošlo nejméně 8000 tablet extáze. Kromě toho měl u sebe jen při zatčení téměř půl kilogramu kokainu. Druhý obžalovaný Patrik Barančík podle policie obchodoval s šesti tisíci pilulkami extáze.

Pokud vyšetřování prokáže, že hráči užívali tvrdé drogy, mohla by se celou záležitostí zabývat i etická komise FAČR.

„Za předpokladu, že by šlo o užívání drog takzvaně tvrdých, tak by se v případě profesionálních hráčů dalo uvažovat o klasifikaci znevážení jména fotbalu, což je jeden z disciplinárních přečinů a za takových okolností by zřejmě došlo k potrestání hráče,“ citoval Radiožurnál ředitele právního oddělení FAČR Jana Paulyho.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...