Slavia zničila Duklu 5:1 a upevnila si vedení v lize

21:12
PRAHA - Fotbalisté Slavie vyhráli v 27. ligovém kole v pražském derby na Dukle vysoko 5:1. Favorit rozhodl souboj prvního s posledním týmem tabulky už během úvodních 22 minut, kdy se postupně trefili Lukáš Masopust, Miroslav Stoch a Josef Hušbauer, který po pauze přidal ještě jeden gól. V 77. minutě snížil David Douděra, ale poslední slovo měl v nastavení a v přesilovce po vyloučení domácího Jana Holendy Tomáš Souček. Slavia si připsala nejvyšší výhru v ligové sezoně.

Lukáš Masopust /uprostřed/ se raduje z první branky. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Červenobílí si spravili chuť po minulé domácí remíze s Libercem a upevnili si vedení v tabulce. Před druhou Plzní mají desetibodový náskok, Viktorii však teprve zápas 27. kola čeká. Slavia se ideálně naladila na čtvrteční úvodní čtvrtfinále Evropské ligy doma s Chelsea. Dukla nezvítězila ani v 18. vzájemném ligovém duelu, prohrála šest z posledních sedmi kol a na dně soutěže ztrácí bod na předposlední Karvinou.

Dukla Praha - Slavia Praha 1:5 (0:3)

Branky: 77. Douděra - 22. a 53. Hušbauer, 13. Masopust, 18. Stoch, 90.+1 T. Souček. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Kříž - Adam (video). ŽK: Podaný (Dukla). ČK: 87. Holenda (Dukla). Diváci: 7765.

Dukla: Rada - Bezpalec, Ďurica (80. Dancák), D. Souček - Douděra, Doumbia, Hanousek, Podaný - Holík (74. Djuranovič), Holenda, Hadaščok (62. González).

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Bořil (66. Frydrych) - T. Souček, Král - Masopust (64. Ševčík), Hušbauer, Stoch - Škoda (74. Van Buren).

Dukla přitom začala sympaticky a v samém úvodu se nezdálo, že bude brzy rozhodnuto. Slavia ale byla nevídaně produktivní a z prvních tří střel na branku dala tři góly. V 13. minutě Škoda našel křížným centrem Masopusta, jenž si balon zpracoval a z první k tyči překonal Radu. Hostující záložník na Dukle otevřel skóre i na podzim ještě za Jablonec, v jehož dresu na Julisce kvůli zranění střídal a pak byl dlouho mimo hru.

Za dalších pět minut inkasoval Rada podruhé. Bezpalec mu poslal špatnou malou domů, kterou vystihl Masopust, patičkou vrátil míč na Stocha a ten přízemní střelou zvýšil. Slovenský záložník si připsal dvanáctý gól v ligové sezoně a první v nejvyšší soutěži na jaře. O čtyři minuty později Stoch přiťukl Hušbauerovi, který střelou zpoza vápna přidal třetí branku.

Slávisté potvrzovali pozici týmu s nejlepší ligovou ofenzivou, naopak Dukla dokazovala, proč má naopak nejhorší útok. Holík v 26. minutě v úniku jen napálil brankáře Koláře a Holenda poté minul. Červenobílí vyhráli v lize první poločas o tři góly poprvé po dvou letech.

Trenér Slávie Jindřich Trpišovský.
Alex Král ze Slavie vs. Mohamed Doumbia z Dukly.

Slávisté byli produktivní i po přestávce. V 53. minutě Souček napálil břevno, odražený míč přihrál Škoda k Hušbauerovi a ten po úspěšné dorážce podruhé v sezoně vstřelil v jednom ligovém utkání dvě branky.

Po hodině hry vyrazil Škodovu střelu Rada, na opačné straně pak Holík jen napálil Kúdelu. Škoda neuspěl ani v 72. minutě a o pět minut později se konečně dočkala i Dukla. Douděra utekl po pravé straně a přesnou střelou na bližší tyč si připsal druhý ligový zásah.

V 87. minutě sudí Franěk po poradě s videorozhodčím vyloučil domácího Holendu. Hušbauer se v přesilovce ještě neprosadil a první ligový hattrick mu unikl, ale v nastavení po jeho rohu přidal pátý gól hlavou Souček.