Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Slávisté zapijí titul ve Žlutých lázních. Tvrdík: Bez čínských peněz bychom byli v konkurzu

Sport

  20:07
PRAHA - Fotbalisté Slavie mohou slavit čtvrtý domácí titul v samostatné české soutěži. A dle vyjádření z týmu krátce po skončení vítězného zápasu s Brnem (4:0), který o jejich pasování na nové domácí šampiony rozhodl, budou tyto oslavy pořádně bouřlivé.

Hráči Slavie Jan Bořil (vlevo) a Michael Lüfter (uprostřed) slaví mistrovský titul. foto: ČTK

Pro brankáře Jiřího Pavlenku jde o první domácí titul v kariéře, vždyť do Edenu přišel loni z trápícího se Baníku Ostrava, který sestoupil.

Slavia vybojovala po osmi letech titul! Na Strahově smetla čtyřmi góly Brno

„Rozhodně moje životní sezona, jsem neskutečně šťastný. Parta je tady báječná, drželi jsme spolu celou dobu i ve chvílích, kdy to nebylo úplně ideální. Táhli jsme za jeden provaz. A kdo potáhne oslavy? Určitě Jan Bořil Bořil a Pepa Hušbauer a další podobní experti,“ usmíval se pětadvacetiletý brankář, který si navíc sezonu protáhne díky reprezentační pozvánce.

A nebude jediným hráčem mistrovského celku. Povinnosti v národním týmu bude mít také středopolař Jaromír Zmrhal. „Díky fanouškům jsme byli doma také tady na Strahově. Těším se na předkolo Ligy mistrů. Strašně moc. Musíme zamakat. Oslavy? Ty budou střídmé, čekají mě ještě reprezentační povinnosti,“ řekl třiadvacetiletý rodák ze Žatce.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se raduje z titulu.
30. kolo první fotbalové ligy - Slavia vs. Brno: domácí pijí z prvního tupláku...

Ve studiu O2 Sport se nad jeho slovy jen pousmál reprezentační lodivod Karel Jarolím, shodou okolností muž, pod jehož vedením vyhrála Slavia poslední dva mistrovské v letech 2008 a 2009. „Věřím, že kluky do národního týmu vybíráme i dle jejich charakterů a že budou připraveni. Všechny země to mají stejné, všude někdo na konci slaví mistrovské tituly,“ okomentoval reprezentační červnové termíny Jarolím.

S jeho svěřenci jej čekají přípravný zápas v Belgii (5. června) a kvalifikační v Norsku (10. června). První z nich se tak odehraje pouhé dva dny po finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Juventusem.

Ale zpět na Strahov. „Obrovsky si to vychutnávám, je to moje premiéra. Byli jsme na Strahově od pondělí, ale začátek nebyl úplně dobrý. Od stavu 2:0 jsme ale už jen čekali, až bude konec. Jsem rád, že jsem podepsal dopředu Kodani, protože jsem měl čistou hlavu, nemusel řešit telefonáty s agentem. Byť teď mě to trochu pochopitelně mrzí. Ale rozhodl zájem jejich kouče, který se do mě dle jeho slov údajně zamiloval,“ usmíval se třiadvacetiletý stoper Michael Lüftner.

„Cítím se skvěle, je to nádhera, že jsme to zvládli. I díky těm lidem tady. Je to pro mě úleva, že jsem dal ty góly alespoň nyní v závěru. S tím, že Slavia chtěla hrát o titul, tak jsem do toho v zimě šel. Věřím tomu, že se dobře posílíme a připravíme na Ligu mistrů. Co se bude dít večer? To nevím, já toho moc nevydržím,“ řekl autor dvou sobotních gólů v brněnské síti Stanislav Tecl.

Pro šestadvacetiletého útočníka, který slavil už dva mistrovské tituly s Plzní, to byly zároveň první trefy v sešívaném dresu poté, co do Edenu v zimě přišel. Jeho parťák Milan Škoda naopak skóroval patnáctkrát a tak se podělí o korunu krále střelců se sparťanským kapitánem Davidem Lafatou. Coby vůbec první slávista od rozdělení federace.

„Je to snová sezona, po prvních čtyřech kolech bychom to nečekali. Zlomilo se to příchodem nového trenéra, hráli jsme dobrý fotbal, vyhrávali jsme, přenesli jsme si to až do jara a do konce sezony jsme neprohráli, takže zasloužený titul. Ráno jsem vstal a opravdu jsem čekal, že nás čeká něco výjimečného,“ řekl do mikrofonu televize O2 TV Sport už v kabině.

Více nestihl, jelikož si mikrofon vzal již zmíněný šestadvacetiletý obránce Jan Bořil, který jako kdyby chtěl potvrdit slova spoluhráčů o tom, kdo bude lídrem mistrovských oslav:„A teď uděláme co? Pořádně se zlijeme a oslavíme to! Děkujeme za pozornost, ahoj!“

Na mistrovské oslavy se ostatně těší i předseda klubu Jaroslav Tvrdík. „Měli jsme až do konce nervy, nebudu říkat, že ne. Ještě mi to nějak nedochází, ale věřím, že teď ze mě všechno spadne a večer titul oslavíme ve Žlutých lázních,“ pronesl krátce po konci zápasu a zároveň potvrdil příchod zlínského Jakuba Jugase.

„Víte to jako první, nechtěli jsme totiž před závěrem ligy tým rozptylovat podobnými věcmi. Je jasné, že někteří hráči odejdou a na nás je, abychom adekvátně posílili. Tak to prostě ve fotbalovém životě chodí,“ řekl bývalý ministr obrany.

„Myslím, že naše heslo pro kampaň ‚Spolu jsme silnější‘ bylo naprosto trefné. Máme vynikající fanoušky, skvělý manažerský tým, vybrali jsme kouče, který je srdcař, tenhle titul není zásluhou jednoho člověka. Musím ale zmínit naše čínské majitele ze společnosti CEF. Bez jejich peněz bychom tady dneska nebyli, ale spíše bychom řešili, jak se dostat z konkurzu,“ dodal devětačtyřicetiletý funkcionář.