Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavné album Beatles? Je tam i fotbalista Liverpoolu

Sport

  16:00
PRAHA - Stvořili slavné písničky o Penny Lane a Strawberry Fields, ale o stadionu FC Liverpool nezpívali nikdy. Život a dílo Beatles jsou popsané do nejmenších detailů a vypadá to, že už neexistují žádná tajemství. Ve vztahu hudebních veličin k fotbalu jich ale pár zůstalo.

The Beatles v dresech FC Liverpool. foto: Lidové noviny

Na světě žije podle průzkumu společnosti Sport+Markt 16 milionů fanoušků FC Liverpool. Nejslavnější čtveřice pocházející z přístavního města na řece Mersey do řad příznivců čtvrtečního soupeře fotbalistů Sparty nikdy vyloženě nepatřila.

V roce 2003 Liverpool na svých stránkách vydal seznam stovky svých nejznámějších fanoušků. Na první místo zařadili tehdejší Miss World. John Lennon a Paul McCartney nikde, o Georgi Harrisonovi a Ringo Starrovi ani nemluvě.

Více k zápasům EL mezi Spartou a Liverpoolem:

Vysvětlení, proč tomu tak je, není složité najít. Fotbalovému dění nikdo z "Fab Four" nijak vášnivě nepropadl. "Doma mám několik desítek knížek zabývajících se Beatles, a o fotbalu v nich není jediná zmínka," potvrzuje šéf republikového fanklubu Beatles Jiří Svátek. I tak se dá najít několik zmínek, které ukazují, že Beatles fotbal vnímali, i když ne moc intenzivně.

V šedesátých letech prý Beatles o fotbalu raději neměli vůbec mluvit. K tomu je nabádal jejich manažer Brian Epstein. Mělo to svůj účel – kdyby se fanoušci Chelsea nebo Arsenalu dozvěděli, že jejich hudební idoly fandí Liverpoolu, mohlo by to zchladit jejich sympatie vůči nejpopulárnější kapele šedesátých let.

Příležitost rozpovídat se, jaký vztah k fotbalu mají, dostali Beatles až o mnoho let později.

V Liverpoolu si každý fotbalový fanoušek musí vyřešit zásadní dilema. Stanu se příznivcem Liverpoolu, nebo Evertonu? Mezi dvěma městskými kluby panuje značná rivalita. "Jdu proti pravidlům, přeju oběma," prozradil McCartney v roce 2008 listu Observer.

Po svém otci podědil náklonnost k Evertonu. V roce 1968 dorazil na finále Anglického poháru, ve kterém Everton prohrál s West Bromwichem.

Kenny Dalglish.

Pak přišlo setkání s Liverpoolem na konci sedmdesátých let, tedy v jeho nejslavnější éře. Na začátku McCartneyho koncertu ve Wembley napochodovali mezi publikum v klubových oblecích hráči Liverpoolu včetně Kennyho Dalglishe, tehdejšího hvězdného útočníka a dnešního trenéra "Reds". "Po koncertu jsme se skamarádili a já si řekl, že budu podporovat oba kluby z Liverpoolu. Nemám s tím žádný náboženský problém." Je totiž známé, že v táboře Evertonu převažují katolíci, u Liverpoolu zase protestanti. "Souhlas papeže k tomu nepotřebuju," podotkl Macca.

Kdyby došlo na přímý souboj liverpoolských klubů ve finále Anglického poháru, vybral by si Sir McCartney znovu Everton. Jenže to se za téměř 140 let historie nejstarší fotbalové soutěže stalo jen jednou.

Postupme k Johnu Lennonovi. Ani on nepatřil mezi fanatiky sledující pozorně sportovní rubriku, ale nebyl ani úplný fotbalový analfabet. Právě McCartneyho tvůrčí partner navrhl, aby se v davu na slavném obalu alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band vyskytl také jeden fotbalista. Albert Stubbins střílel za Liverpool góly v poválečném období a Beatles ho postavili do třetí řady k Marlonu Brandovi nebo Oscaru Wildeovi. Další fotbalový drobek přidal Lennon na albu Let It Be. V textu písně Dig It za sebe seřadil několik zkratek (FBI, CIA, BBC) a pak ještě tři jména – bluesovou legendu B. B. Kinga, herečku Doris Dayovou a pak došlo na úspěšného trenéra Manchesteru United Matta Bushbyho. Znamená to, že se Lennon zahleděl do klubu, který v Liverpoolu patří mezi nejméně oblíbené soupeře? Ne, spíš jde o náhodnou asociaci.

A třetí Lennonova stopa. Na obal sólového alba Walls And Bridges umístil kresbu, kterou vytvořil v 11 letech. Zachytil na ní výjev z finále Anglického poháru 1952 mezi Arsenalem a Newcastlem. Zase ale nelze říct, že by to něco značilo o Lennonových fanouškovských preferencích.

Pátrat po fotbalových vazbách Harrisona či Starra je pak už zcela zbytečné úsilí.

Beatles fotbal sledovali málo, ale jak ho uměli hrát? Jejich první bubeník Pete Best povyprávěl, že se fotbalem rozptylovali v Hamburku, kde se na začátku kariéry "vyhrávali". Po namáhavých šichtách v nočních klubech často běhali za míčem. "Lennonovi se dařilo nejvíc, ale na nějakou kariéru jsme neměli." To asi nikomu nevadí. Pro celý svět bylo lepší, že se Beatles dál věnovali hudbě.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat