Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Slovenští fanoušci se při demonstraci dobývali na úřad vlády. Na protest se chystají i ti čeští

Fanoušci Slavie foto: Slavia Fans

Bratislava - Ve slovenské metropoli v sobotu proběhl protest fotbalových fanoušků proti koronavirovým opatřením v zemi. Několik stovek protestujících se dobývalo na úřad vlády a požadovalo odstoupení premiéra, zasahovat museli těžkooděnci. Demonstrace se chystá také v Česku.
  5:00

Chuligánům chybí fotbal. V sobotu odpoledne několik stovek z nich uspořádalo v Bratislavě demonstraci proti koronavirovým opatřením v zemi a neobešla se bez incidentů. Na přítomné policisty házeli dýmovnice, dělbuchy, lahve i dlažební kostky.

Situace vyeskalovala před budovou úřadu vlády, do které se fanoušci snažili násilím dostat. Policie tak proti nim zakročila, použít musela slzné plyny i vodní dělo. Demonstranti také provolávaly hesla proti vládě premiéra Igora Matoviče a požadovali jeho odstoupení.

Policisté později podle serveru pravda.sk zdůraznili, že pokud se protestů zúčastnili nakažení lidé, budou stíháni za porušení karantény a šíření nákazy, což je na Slovensku, stejně jako v Česku, trestným činem.

Protesty proti hygienickým opatření mají proběhnout také dnes v Praze na Staroměstském náměstí. Demonstraci organizuje spolek HON (Hnutí občanské nespokojenosti), účast však plánují také fotbaloví a hokejoví fanoušci, kterým se nelíbí pozastavení sportovních soutěží.

Na pražskou demonstraci se chystají rovněž policisté, kteří začali svolávat i mimopražské kolegy. Ač fanoušci slíbili, že se bude jednat o pokojnou demonstraci, chtějí být připravení. K dispozici by měly být stovky policistů, což se nelíbí jejich šéfovi Janu Švejdarovi.

“Naprosto respektuji a ctím právo každého svobodně vyjádřit svůj politický názor a svobodně se shromažďovat. Poprvé se tomu ale má dít v době, kdy stojíme na hranici kapacity nemocnic a kritického nedostatku lékařů a zdravotnického personálu. Kvůli této události jsme nuceni povolat z celé republiky stovky policistů. V době, kdy každý den přichází policejní sbor přibližně o 250-300 policistů, kteří onemocní covidem nebo jsou umístění do karantény,” napsal policejní šéf na svůj twitterový účet.

Policisté budou rovněž dbát na dodržování hygienických nařízení. To v současnosti dovolují shromáždění maximálně 500 osob, kteří musejí být rozděleni do skupinek po dvaceti. Účast však podle facebookové události plánuje několik tisíc lidí.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat