Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slovenští fanoušci se při demonstraci dobývali na úřad vlády. Na protest se chystají i ti čeští

Fanoušci Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Slavie | foto: Slavia Fans

Bratislava Ve slovenské metropoli v sobotu proběhl protest fotbalových fanoušků proti koronavirovým opatřením v zemi. Několik stovek protestujících se dobývalo na úřad vlády a požadovalo odstoupení premiéra, zasahovat museli těžkooděnci. Demonstrace se chystá také v Česku.

Chuligánům chybí fotbal. V sobotu odpoledne několik stovek z nich uspořádalo v Bratislavě demonstraci proti koronavirovým opatřením v zemi a neobešla se bez incidentů. Na přítomné policisty házeli dýmovnice, dělbuchy, lahve i dlažební kostky.

Situace vyeskalovala před budovou úřadu vlády, do které se fanoušci snažili násilím dostat. Policie tak proti nim zakročila, použít musela slzné plyny i vodní dělo. Demonstranti také provolávaly hesla proti vládě premiéra Igora Matoviče a požadovali jeho odstoupení.

Policisté později podle serveru pravda.sk zdůraznili, že pokud se protestů zúčastnili nakažení lidé, budou stíháni za porušení karantény a šíření nákazy, což je na Slovensku, stejně jako v Česku, trestným činem.

Protesty proti hygienickým opatření mají proběhnout také dnes v Praze na Staroměstském náměstí. Demonstraci organizuje spolek HON (Hnutí občanské nespokojenosti), účast však plánují také fotbaloví a hokejoví fanoušci, kterým se nelíbí pozastavení sportovních soutěží.

Na pražskou demonstraci se chystají rovněž policisté, kteří začali svolávat i mimopražské kolegy. Ač fanoušci slíbili, že se bude jednat o pokojnou demonstraci, chtějí být připravení. K dispozici by měly být stovky policistů, což se nelíbí jejich šéfovi Janu Švejdarovi.

“Naprosto respektuji a ctím právo každého svobodně vyjádřit svůj politický názor a svobodně se shromažďovat. Poprvé se tomu ale má dít v době, kdy stojíme na hranici kapacity nemocnic a kritického nedostatku lékařů a zdravotnického personálu. Kvůli této události jsme nuceni povolat z celé republiky stovky policistů. V době, kdy každý den přichází policejní sbor přibližně o 250-300 policistů, kteří onemocní covidem nebo jsou umístění do karantény,” napsal policejní šéf na svůj twitterový účet.

Policisté budou rovněž dbát na dodržování hygienických nařízení. To v současnosti dovolují shromáždění maximálně 500 osob, kteří musejí být rozděleni do skupinek po dvaceti. Účast však podle facebookové události plánuje několik tisíc lidí.

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

26.7. West Ham 1 : 1 Aston Villa
26.7. Everton 1 : 3 Bournemouth
26.7. Burnley 1 : 2 Brighton
26.7. Newcastle 1 : 3 Liverpool
26.7. Leicester 0 : 2 Man United
26.7. Man City 5 : 0 Norwich
26.7. Southampton 3 : 1 Sheffield United
26.7. Crystal Palace 1 : 1 Tottenham
26.7. Arsenal 3 : 2 Watford
26.7. Chelsea 2 : 0 Wolwes

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Liverpool FC 38 32 3 3 85:33 99
2. Manchester City FC 38 26 3 9 102:35 81
3. Manchester United FC 38 18 12 8 66:36 66
4. Chelsea FC 38 20 6 12 69:54 66
5. Leicester City FC 38 18 8 12 67:41 62
6. Tottenham Hotspur FC 38 16 11 11 61:47 59

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....