Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smolný sparťanský konec v Evropě. Letenští ale ostudu neudělali

Sport

  10:17
PRAHA - S výčitkami svědomí z potrestané chyby v závěru utkání opouštěli fotbalisté Sparty ve čtvrtek večer slavný stadion Anfield v Liverpoolu a s ním i Evropskou ligu. Sklopené hlavy však nevystihovaly úspěšné tažení, které má český mistr za sebou. Soupeře slavného jména sice překonat nedokázal, ale potlesk vyprodaného hlediště byl odměnou za to, jak si sparťané vedli.

Liverpool - Sparta (Tomáš Řepka) foto: ČTK

Měření sil českého fotbalu s kluby z elitní společnosti anglické ligy bývá vesměs předem odsouzeno k nezdaru, ale Sparta sehrála s Liverpoolem dva zcela vyrovnané zápasy. Z nich nakonec postoupil nikoli výrazně lepší, ale šťastnější tým.

VÍCE ČTĚTE

Svádět všechno pouze na osud by ovšem nebylo správné a letošní příběh Sparty minimálně ve dvou bodech ukázal, jak těžké je a stále bude pro české kluby měřit se s nejbohatší fotbalovou smetánkou. Jedním bylo zimní oslabení, druhým pak nerozehranost po zimní přestávce.

Klíčem k postupu byl jediný gól, ten se však Spartě vstřelit nepodařilo a bez toho se na postup myslet nedá. Co bylo platné, že se sparťané dokázali během obou utkání do šancí dostat, když žádnou neproměnili? Absence Bonyho Wilfrieda, který odešel v zimě do Arnhemu, se projevit nutně musela, i když na Letné dělali, co mohli, aby ho nahradili. A možná ještě více byla na hře především v ofenzivních partiích zřejmá několikaměsíční zimní pauza, kterou má česká liga za sebou.

Jinak ale Sparta svým vystoupením spíše překvapila. Dokázala se vyrovnat s tvrdými souboji, které zvládla na rozdíl od srbského rozhodčího, jenž s přibývajícími minutami stále častěji ztrácel půdu pod nohama. Prokázala přednosti v kombinacích ve středu hřiště, někdy jí ale chyběla větší lehkost a především rychlost, s níž by dokázala přenést hru z jedné strany na druhou.

Matějovský a Poulsen.

V tom právě předvedli své přednosti domácí. Největší nebezpečí sice až na výjimky z jejich strany hrozilo při rohových kopech, ale ty byly jen následkem prudkých výpadů, po kterých sparťanům často nezbývalo nic jiného než poslat míč za branku. Několikrát jen pár vteřin po nadějné sparťanské akci následoval rychlý kontr zakončený střelou na druhé straně.

Tam se zrodila střelecká převaha, kterou potvrdily i zápasové statistiky, a podobná akce předcházela i rozhodujícímu momentu utkání. I přes vyřazení však může být Sparta na své výkony hrdá, stejně jako byli hrdí na hráče jejich fanoušci. Zápasy s Liverpoolem potvrdily, že letošní cesta Evropou bude zapsána v klubové kronice jako příjemná vzpomínka.

Čtrnáct zápasů Sparta dělala českému fotbalu dobré jméno, a to nakonec ocenili i nároční angličtí fanoušci.

Autor:

Mohlo by vás zajímat