22. listopadu 2011 14:10 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta má další klenot. Cena Krejčího letí vzhůru

Talentovaný záložník pražské Sparty Ladislav Krejčí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Talentovaný záložník pražské Sparty Ladislav Krejčí | foto: ČTK

PRAHA Na talentovaného mladíka pražské Sparty se stále častěji ptají zahraniční velkokluby. Je pouze otázkou času, než se na stole objeví konkrétní nabídky. Tedy pokud na něm už neleží. Ne, tentokrát není řeč o Václavu Kadlecovi. Opěvovaného útočníka poslední dobou převyšuje fotbalista Ladislav Krejčí, jehož cena letos vyletěla až ke stomilionové hranici.

Devatenáctiletého záložníka si skauti z atraktivních destinací všimli už dávno. Před dvěma lety byl téměř na spadnutí jeho přestup do nizozemského PSV Eindhoven. "Ale na poslední chvíli z toho sešlo," vypráví hráčův agent Martin Říha.

Dohoda prý ztroskotala na penězích. Možná si ale vedení Sparty také uvědomilo, že na takový obchod je ještě brzy. Později by mohlo z potenciálu Krejčího vytěžit daleko víc. "Věděli jsme, co má Láďa v sobě. Samotného hráče, jeho manažera i klub lákají peníze, ale v rozvoji mladých fotbalistů je důležitá trpělivost. Proto jsme rádi, že mohl ještě nějakou dobu pracovat tady u nás," řekl LN generální sportovní manažer Sparty Jozef Chovanec po letním mistrovství Evropy do devatenácti let.

Právě na mládežnickém šampionátu v Rumunsku mladík zářil a výrazně se podílel na tom, že čeští fotbalisté vybojovali pod trenérem Jaroslavem Hřebíkem stříbrné medaile. Už loni krátce nakoukl do letenské základní sestavy. V zimě ale rozvoj levonohého štírka zbrzdila zlomenina zánártní kůstky, kterou si přivodil na tradičním halovém turnaji Víkend šampionů. "Jinak by o něm veřejnost slyšela mnohem dřív. Je jedním z největších talentů našeho fotbalu," je přesvědčený Říha.

Krejčí se nikdy nevzdal, pracoval na sobě a dokázal se vrátit ve velkém stylu. V posledních týdnech potvrzuje, že se neztratí ani mezi dospělými. Nejlepší prvoligový zápas odehrál v pondělí, kdy dvěma gól sestřelil Bohemians 1905. "Dostal se do formy, kterou od něj očekáváme. Konečně odvedl to, na co má, fotbalově i mentálně. To nebyl žádný výstřel do tmy," chválí mladíka kouč Sparty Martin Hašek. "Prosazuje se také gólově, což je strašně důležité," těší i Říhu.

Ozývají se kluby ze západní i východní Evropy

Není proto žádným překvapením, že se tržní hodnota Krejčího momentálně pohybuje kolem 100 milionů korun. Také zájem o jeho služby sílí, zahraniční kluby pozorně monitorují situaci kolem rodilého Pražana. Bránu do fotbalového světa má otevřenou. "Ozývají se týmy ze západní i východní Evropy. Jsou mezi nimi i nabídky z nejvěhlasnějších soutěží. Pro nás nejsou na prvním místě pouze peníze, ale také další Láďův sportovní vývoj," vysvětluje agent.

Podle něj se klidně může stát, že Krejčí odejde během zimní přestávky. "Sparta by dostatečně vysokou nabídku neodmítla," přiznává. Zároveň prý ale nepřipustí přestup za každou cenu. "V tom jsme s klubem i Ladislavem za jedno. Nechci, aby neustále v hlavě řešil, jestli přestoupí nebo ne. Klidně zůstane ve Spartě a bude na sobě dál makat," dodává Říha.

Takovému scénáři by mohla pomoci i rošáda, která se prý ve Spartě chystá. Pokud by Hřebík opravdu usedl na Chovancovo místo sportovního manažera, sázel by především na mladé hráče. Těžko si pak představit, že by Krejčí zapadl nebo odešel, když ho právě Hřebík vedl v reprezentační devatenáctce. Toho by pak zviklala pouze suma, která se vážně nedá odmítnout.