Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Spokojený 'Rosa': Vytáhli jsme z nich to nejlepší

Španělsko - Česko (Busquets a Rosický). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Česko (Busquets a Rosický). | foto: ČTK

GRANADA (Od zpravodaje LN ve Španělsku) Konečný výsledek v Granadě mu radost neudělal. Větší potěšení měl Tomáš Rosický (30) z pocitu, že se velkého favorita podařilo alespoň znejistit. Až do samotného závěru kvalifikačního zápasu museli jeho hráči držet tempo v nejvyšších obrátkách. Důkaz byl k vidění ihned po konci. Kromě českých fotbalistů se skáceli vyčerpáním na trávník také někteří Španělé.

Dostali jste ze Španělů skutečně maximum?
Myslím, že ano. Vytáhli jsme z nich to nejlepší, což bylo vidět třeba na Busquetsovi, který se na trávníku po konci úplně válel. Pro ně to bylo taky velmi těžké, bušit devadesát minut do našich vrat. Znám to dobře z Arsenalu. Možná je to někdy vlastně náročnější než být na straně bránících.

Soupeř přes nepříznivý vývoj vůbec neztrácí trpělivost. Měl jste podobný pocit?
V tom jsou Španělé vážně skvělí. Vůbec nepanikaří, když jsou o gól pozadu, a pořád si hrají to samé. Ve finále nakonec obranu soupeře zlomí.

Jak moc po zápase mrzí, že nemáte za předvedenou snahu ani bod?
Bohužel dva góly soupeře přišly rychle po sobě. V kabině jsme byli všichni smutní, i když jsme všichni dobře věděli, že Španělé mají skvělý mančaft. Snažili jsme se být co nejvíc kompaktní, což se nám kromě úplného začátku dařilo.

Celý zápas jste byli skutečně hodně zatažení. Existovala jiná možnost, jak proti Španělům postupovat?
Těžko můžeme hodnotit, jak by to na hřišti vypadalo, kdybychom hráli víc otevřeně. Myslím, že momentálně máme přesně na takovou hru, jakou jsme předvedli. Bylo vidět, jak moc jsme Španěly potrápili, měli s námi obrovské starosti.

Vystrašil vás hodně úvod? První minuty vám domácí prakticky nepůjčili míč, kopali tři rohy a měli i slušné šance...
Spustili to pěkně, že jo? My to přečkali a hned nám se nám dýchalo o trochu líp. Škoda že jsme nedokázali častěji déle držet míč, abychom stačili doplnit Milana (Baroše). Měl to vepředu strašně těžké. Nemůžeme mu to vyčítat, když se pohyboval na hrotu sám a často se tam potýkal se čtyřmi frajery.

Španělsko - Česko (Plašil a Sivok).

Jak obtížné bylo dopracovat se k vedoucímu gólu?
Hodně důležité bylo přestát první vlnu, kdy domácí začali tlačit. Pak pro nás bylo hřiště už víc otevřené, čehož Jarda Plašil využil a skvěle zakončil. Měli jsme toho předvést víc. Zase skončím u toho, že je to škoda. Bohužel.

Podle časomíry jste vedli ještě 21 minut před koncem. Jak daleko ale bylo vítězství nad mistry světa reálně?
Ani nevím. Poprvé jsem se ve druhé půli podíval na hodiny někdy v 60. minutě a říkal si, že čím déle nám nedají gól, tím víc to budou otevírat a měli bychom prostor na nějaký další brejk. Škoda že jsme je nevydrželi před tím prvním gólem udržet na uzdě trochu déle.

Mrzí to i kvůli tomu, že šance porazit mistry světa už nikdy nemusí být tak blízko?
Určitě, na druhou stranu je klukům těžké něco vytýkat. Každý z nás si hrábnul a předvedl, na co měl, všichni si počínali statečně. A pak je nutné uznat, že Španělé jsou prostě výborní, to je zbytečné pořád dokola rozebírat.

Co si lze vzít z výkonu ve Španělsku pro příští zápasy?
Takticky to pro nás bude úplně jiná záležitost. S podobnou strategií jako ve Španělsku se už budeme prezentovat jen těžko. Tady jsme asi nejvíc poznali, že hrát se dá s každým.

Spíš než před sebe se musí nyní reprezentace dívat v kvalifikaci za sebe. Souhlasíte, že už jí ve skupině zbývá jen boj o druhé místo? Nebo to tak bylo dané od začátku? ´
Od začátku určitě ne. Nepřijeli jsme sem odevzdaní, ale na body to bohužel nestačilo. Na druhé místo musíme koukat dál, to je jasné.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!