Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spřáhl se s mafiány, kteří si ho omotali kolem prstu. A pak začala Maradonova kokainová závislost, ukazuje nový film

Sport

  13:30
PRAHA - Přes třicet let ty záběry nikdo neviděl. Zůstaly schované na páskách starých kazet, v zaprášených krabicích, dávno zapomenuté. Jen pár lidí tušilo, jaký se v nich skrývá poklad. Pět set hodin strávili v 80. letech kameramani Juan Laburu a Gino Martucci natáčením Diega Maradony, argentinského fotbalového boha.

Dokumentární film Diego Maradona (2019). Režie: Asif Kapadia. foto: KVIFF

Maradona ukončil působení v Mexiku, na doporučení lékařů se začne věnovat svému zdraví

Agent Jorge Cyterszpiller jim zaplatil, aby do detailů zachytili Maradonův život, a slíbil, že z nich nechá sestříhat dokument. Nikdy na to nedošlo, protože se poté s Maradonou nepohodl a před dvěma lety zemřel.

Ale jeho myšlenka ožila. Už za necelý měsíc i v českých kinech poběží film nesoucí Maradonovo jméno.

Možná i vy jste si mysleli, že už o jeho životě víte všechno. Že jste přečetli a viděli, co se dalo, abyste zjistili, co je ten podsaditý kudrnatý chlapík vlastně zač.

Vždyť jeho kult žije i dvacet let po skončení kariéry tak silně, že má doma v Argentině vlastní církev.

Ale britský oscarový režisér Asif Kapadia vás vyvede z omylu. Ze stovek hodin záběrů dokázal vykouzlit dílo, které sám neoznačuje jako dokument, ale jako gangsterku.

Věřte, že tohle pojmenování k Maradonovu divokému příběhu sedne. Zvlášť, když se Kapadia nejvíc zaměřil na bláznivých sedm let, které hlavní hrdina strávil v Neapoli.

Správně usoudil, že právě tam se jeho život lámal. Tam se z Maradony stala hvězda, kterou na každém kroku pronásledovali fanoušci i blesky fotoaparátů. 

Tam ho sláva začala ničit, tam se spřáhl s mafiány, kteří si nejslavnějšího muže ve městě obtočili kolem prstu. A naplno spadl do kokainové závislosti.

To vše na plátně sledujete zblízka, jako byste stáli Maradonovi po boku. 

Jste vedle něj, když se autem řítí ulicemi plnými fanatických fanoušků, když si doma hraje s dětmi, když se ženou pinká na tenisovém kurtu, když si naplno užívá pozornosti krásných žen nebo se baví při otevření bowlingové haly.

Utkání Argentiny s Chorvatskem si nemohl nechat ujít Diego Maradona.

Se záběry od najatých kameramanů, které štáb získal po dlouhém vyjednávání s právníky, se režisér nespokojil: povedlo se mu uprosit Maradonovu bývalou manželku Claudii, aby po třiceti letech otevřela kufr plný archivních videokazet.

Získal i černobílé záznamy z dětství, natočené ještě v Buenos Aires, ve zbídačeném slumu Villa Fiorito.

Unikátní záznamy z kabiny, kde polonahý Maradona při oslavách titulu vezme reportérovi mikrofon a rozverně zpovídá spoluhráče, dodal šéf neapolských ultras, který měl k týmu tak blízko, že u něj doma božský Diego občas večeřel.

Jedinečnou atmosféru nic nenarušuje, protože Kapadia záměrně vynechává mluvící hlavy.

Ve filmu ani jednou neukázal současnou tvář Maradony, jeho bývalé ženy, sestry ani Cristiny, matky jeho jediného syna: přitom právě jejich vyprávění celý příběh podkresluje. Leccos vyznívá tak bizarně!

Třeba záběry z porodnice, kde Cristina po porodu v obležení novinářů na kameru přesvědčuje, že nemluvně vedle ní je nemanželským synem ženatého Maradony.

Nebo pohled na stěnu neapolského hřbitova, kde po zisku prvního titulu visí velký transparent s nápisem: „Nevíte, o co jste přišli!“

Dokumentární film Diego Maradona (2019). Režie: Asif Kapadia.
Socha Diega Maradony.

Jakoby mimochodem v tom všem vnímáte Maradonovu fotbalovou genialitu. 

Při záběrech od postranní čáry znovu a znovu žasnete, když vidíte, jak jeho nohy nutily obránce k brutálním faulům a táhly podprůměrný tým k historickým titulům a triumfu v Poháru UEFA.

Přitom si často připadal sám, nepochopený. Třeba na vánočním večírku, krátce předtím, než z Neapole zmizel: zatímco se spoluhráči vesele baví, jeho kamera dlouze zabírá, jak nepřítomně zírá do prázdna.

Už tušil, že zanedlouho všechno praskne. Když si pro něj přišli policisté a objevili v jeho vile kvanta kokainu, v Maradonových očích se zrcadlil strach, lítost i beznaděj.

I tahle scéna patří do pozoruhodně zpracovaného příběhu muže, kterého na vrcholu slávy ovládli démoni. Film nazvaný jednoduše Diego Maradona má českou premiéru 18. července.