12. prosince 2016 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Spravedlnost existuje. Český mistr si přece jen zahraje Ligu mistrů

Český mistr přece jen bude mít jisté místo v základní skupině Champions League. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český mistr přece jen bude mít jisté místo v základní skupině Champions League. | foto: ČTK

PRAHA Už se zdálo, že se české fotbalové kluby v posledních pěti letech snažily zbytečně, aby měl tuzemský ligový mistr jistou účast v základní skupině Ligy mistrů. Podle všeho se však čeští zástupci přece jen dočkají.

Kvůli inovaci kvalifikačních pravidel soutěže, která šla na ruku pěti nejsilnějším evropským soutěžím, to vypadalo, že Česku nebude stačit ani aktuální 11. příčka v klubovém žebříčku UEFA k tomu, aby vítěz příštího ligového ročníku hrál v sezoně 2018/19 mezi evropskou elitou.

Nyní je však všechno jinak.

Na webu renomovaného fotbalového statistika Berta Kassiese se totiž objevila plánovaná změna pravidel. V ní se píše, že šampioni z deseti nejlépe postavených zemí v žebříčku budou mít po dobu minimálně tří sezon místo v hlavní fázi Ligy mistrů jisté.

A velmi pravděpodobně i mistr ze země na 11. místě, tedy ten český. Vítěz MOL Cupu by pak měl zajištěnou účast v základní skupině Evropské ligy.

AC Sparta Praha - Hapoel Beer Ševa (David Lafata se zaťatou pěstí slaví v...
Plzeňští hráči děkují za podporu divákům. Vede je Milan Petržela

Účast v základní skupině Champions League si navíc může zajistit už český mistr z probíhajícího ročníku. A to tehdy, pokud se vítěz Ligy mistrů a zároveň i Evropské ligy (také z probíhající sezony) kvalifikuje do Ligy mistrů i ze své klubové soutěže.

Úspěchy v Evropě především ze strany trojice Plzeň, Sparta, Liberec se tak přece jen zhodnotí.

larJaroslav Šindelář

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.