Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sudím v české fotbalové lize chybí Collina

Sport

  9:00
PRAHA - Počet potrestaných rozhodčích stoupá od začátku jara ve fotbalové lize zběsilým tempem. Na černé listině se ocitlo devět jmen a brzy se nejspíš připojí další. "Nemáme osobnosti, v tom nám ujel rychlík," pojmenoval Evžen Amler největší nedostatek v úrovni českých rozhodčích.

Tomáš Řepka a sudí Roman Hrubeš. foto: ČTK

Bývalý mezinárodní sudí se jako asistent dostal na mistrovství světa 2002, kde odmával pět zápasů včetně semifinále mezi Koreou a Německem. Od té doby zůstává účast na velkém turnaji pro české rozhodčí zapovězená. Kdo sleduje dění na ligových stadionech, příliš se nediví.

Po stížnosti Sparty bude dnes vysvětlovat Roman Hrubeš před

Čeští sudí

Kdo patří mezi kritizované...
Momentálně nejhlasitěji zaznívají výtky vůči Romanu Hrubešovi. Po porážce v Jablonci si na něj stěžuje Sparta, podle níž nesprávně uznal vítězný gól soupeře, kterému podle mistrovského klubu předcházel faul na Pamiče a také nepotrestaný zákrok Drska na Kweukeho na opačné straně. Nejtvrdší postih na jaře dopadl zatím na asistenta Jaroslava Moudrého, který Plzni v utkání na Slovácku při gólové akci mylně odmával ofsajd a jeho jméno z listiny rozhodčích zmizelo.

Kdo obstál...
Nejvypjatější utkání ligového jara představovalo náročný úkol nejen pro fotbalisty. Březnový zápas, v němž vedoucí Plzeň doma porazila druhou Spartu, odřídili rozhodčí bez výrazného kiksu. Hlavní arbitr Miroslav Zelinka v přímém souboji o první místo s asistenty nechyboval ani u jediného gólu zápasu, při kterém míč v prvním poločase jen těsně přešel brankovou čáru. Dokázal udržet na uzdě i tvrdost hráčů, ačkoliv udělil dohromady deset žlutých karet.

Kdo má úspěchy v zahraničí...
Všechny české muže za hranicemi zastiňuje už delší dobu žena. Dagmar Damková na mezinárodní úrovni řídí významné zápasy fotbalistek. Tím bylo finále olympijského turnaje v Pekingu nebo předloňský zápas o zlato na mistrovství Evropy. Damková nebude chybět ani na letošním světovém šampionátu v Německu. Z jejích kolegů je nejvíc vidět Pavel Královec. Naposledy odpískal osmifinále Evropské ligy mezi Benfikou Lisabon a Paris St. Germain.

komisí rozhodčích dva sporné momenty ze sobotního utkání v Jablonci, které úřadující mistr prohrál 1:2.

Proč nezapískal penaltový faul Drska na Kweukeho? Proč krátce poté uznal vítězný gól domácích, ačkoliv skórující Vošahlík podrazil Pamiče? "Tato pochybení jsou mimořádně závažná a neomluvitelná," tvrdí Sparta v oficiálním prohlášení.

I Jablonec může cítit křivdu
Hrubeš však chyboval také na opačné straně. Jablonečtí se mohli cítit ukřivdění, že zápas dohrál kapitán Sparty Tomáš Řepka, který jen se štěstím unikl vyloučení. Pravidla porušil i Marek Matějovský poté, co rozehrál situaci před gólem Sparty, aniž by si zastavil míč.

Do boje o titul nepromluvili muži s píšťalkou poprvé. Protest podala před měsícem i vedoucí Plzeň kvůli mylně neuznanému gólu na Slovácku. "Zažili jsme nejhorší vstup do jara, co jsem ve funkci," pravil tehdy předseda komise rozhodčích Luděk Macela.

Arbitrům není co závidět. Za dobře odvedenou práci potlesk neslyší, chyby se naopak detailně rozebírají – v poslední době jde však o příliš časté téma. "A to se řada zaváhání přehlíží. Třeba při utkání Sparty v Plzni měl rozhodčí udělit až tři červené karty," upozorňuje Amler.

Liga by potřebovala, aby našla svého Pierluigiho Collinu. Respektovanou veličinu, jakou představoval holohlavý finanční poradce z Itálie. Po odpískání penalty na Euru 2000 v utkání s Nizozemskem mezi českými fanoušky nenáviděný, jinak ovšem uznávaný a v letech 1998 až 2003 vyhlášený šestkrát v řadě nejlepším rozhodčím světa. "Chyby se stávají všude – v Anglii i v Německu. Vůči sudím tam však platí větší úcta," tvrdí bývalý útočník Horst Siegl, který v lize nastřílel 176 gólů. "Je důležité rozhodčí podržet v kritických chvílích a třeba i pochválit, když se něco povede," připomněl Amler.

Problémy podle něj začínají už na nižších úrovních. Chybí jednotná koncepce a pro talentované sudí je obtížné se prosadit výš. "Vidím to na krajské úrovni. Klukům můžu říct, jak se píská na mezinárodní úrovni, ale ne jak se dostat do ligy. To je strašně demotivující."

Autor: