Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Synecký: Sázkařská aféra bude mít dopad hlavně na nižší soutěže

Sport

  20:56
VARŠAVA/PRAHA - Bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký se domnívá, že ve středu odstartovaná sázkařská aféra bude mít dopad především na osoby pohybující se v nižších sférách tuzemské scény. Právě od třetiligových soutěží a níž je podle něj nelegální sázení největším nešvarem. Synecký si nemyslí, že by aféra mohla výrazně otřást první nebo druhou ligou.

Bezpečnostní manažer Fotbalové asociace České republiky Martin Synecký foto: Mafra - Ondřej Němec

Doufá v razantní postup policie, která už začala vyslýchat některé podezřelé hráče. Podle Syneckého je dvanáct obviněných jen špičkou ledovce a jejich počet se může ještě výrazně zvýšit.

"Nejvyšší soutěž je velmi přísně hlídána, každý zápas je důkladně monitorovaný, což nelegálnímu prostředí nepřeje. Také druhá liga je pod zvýšeným dohledem. Nemohu být konkrétnější, ale toto bude spíš záležitost amatérských soutěží od třetích lig a ještě níž," uvedl Synecký, který je za FAČR pověřen komunikací s policií.

Nelegální sázení v nižších soutěžích je podle něj celosvětovým negativním fenoménem. "Není to nic nelogického. Je to prostředí, v němž jsou třeba stárnoucí hráči a kluby, které jsou v ekonomických problémech, jim neplatí peníze...," podotkl Synecký.

"A tady může může existovat celá organizovaná a velká skupina, která se na tom všem živí. Nikdo netvrdí, že hráči, kteří do toho jsou zapojeni, jsou jenom pachatelé. Oni mohou být pouhými oběťmi systému. Je třeba tomu udělat přítrž," řekl Synecký.

Podle něj je středeční policejní zátah teprve začátkem velké akce, která může odhalit velký počet podvodů a lidí ve fotbalovém prostředí, kteří jsou do nelegálních sázek zapleteni. "Nevylučuju, že v dohledné době může být odhaleno více lidí, než kolik se jich v souvislosti s policejním vyšetřováním objevilo za poslední dva dny. Kauza může mít další velké konsekvence," řekl Synecký.

Vyloučil souvislost s "Křetínského kabelou"

Ještě ale prý nějaký čas potrvá, než policie kauzu definitivně uzavře. "Myslím, že to bude trvat déle. Tohle je opravdu jen začátek. Jde o to, aby se policii podařilo rozšířit nashromážděné materiály. Navíc má kauza spojitost i se Slovenskem. To všechno si vyžádá časovou prodlevu. Klíčové je, aby vše bylo důsledně došetřeno," řekl Synecký.

Vyloučil, že by sázkařská aféra mohla mít nějakou souvislost například s kauzou "Křetínského kabely", která loni v září měla poukázat na nekalé praktiky v českém fotbale. Zatím ale iniciativa šéfa pražské Sparty Daniela Křetínského vyzněla do ztracena. "Sázkařská kauza je absolutně samostatná věc, která s ničím nesouvisí," prohlásil Synecký.

Více k tématu

Fotbalový svaz prý při komentování aféry nemůže být konkrétnější. Taková je podle Syneckého dohoda s policií, která má volné ruce při vyšetřování. Fotbalová asociace je připravena trestat až poté, co dostane konkrétní podklady právě od policie. Do té doby Synecký kauzu blíže analyzovat nechce, byť si uvědomuje její závažnost. FAČR přitom policii předal důležité indicie už téměř před rokem. O utajené akci ale prý vědělo jen několik lidí z fotbalové asociace, včetně Syneckého.

"Skoro rok jsme drželi jazyk za zuby a teď tu taktiku rozhodně porušit nesmíme. Vidíme, že to přineslo ovoce, když policie měla klid na vlastní práci. Naše předjímání či nešťastné komentáře by mnoha věcem mohly uškodit," vysvětlil Synecký, proč nemůže být konkrétnější.

Věří, že český fotbal z rozpoutané bitvy vzejde jako vítězná strana. "Nelegální sázky a hlavně v prostředí, na které není takový veřejný dohled, jsou obrovským problémem. Bylo by asi naivní si myslet, že to úplně vymýtíme. Ale chceme to výrazně omezit. A třeba s tím konečně začnou bojovat i další sporty, které to také poškozuje. Fotbal je na pranýři, ale děje se to i jinde," prohlásil Synecký.

Autoři: ,