Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lavička velké změny neplánuje: Není to zapotřebí, když to funguje

Sport

  11:00
PRAHA - Fotbalová Sparta nezískala titul v posledních třech letech, ale po podzimu má k němu slušně nakročeno - je první o pět bodů před Plzní. "Podzim byl povzbudivý, ale cíl je ještě daleko. Pět bodů je slušný náskok, ale je to relativní. Proto v kabině padala slova jako respekt, pokora, ale zároveň důvěra ve vlastní síly," poznamenává kouč.

Vítězslav Lavička po vítězném derby, foto: MAFRA - Michal Šula

Sparťané si moc dobře pamatují, že před dvěma lety měli po první části sezony šestibodový náskok, ale kolo před koncem už byli ze hry o titul. Tenkrát Lavička u týmu ještě nepůsobil, přišel právě po zpackaném jaru 2012, kdy se mistrem stal Liberec. Ani minulé jaro Spartě nevyšlo, byť se zdálo, že neúspěchy v lize prolomí. Ale opět zaostala, tentokrát za Plzní. "Pod stromečkem budu mít symbolicky zabalené přání, abychom získali titul. Ale není to spojené jen s vánočním časem, tohle přání vysílám do éteru pořád," tvrdí Lavička.

"Na všech vidím, že dělají hodně proto, aby se to v této sezoně podařilo. Chceme Spartě dát symbolický dárek ke 120. výročí. Osobně to prožívám silněji, když se to takhle sešlo." Sparta na podzim neprohrála, při zápasech vyhlíží sebevědomě, několikrát se jí podařilo zvrátit nepříznivý stav. Ale ne všechno během podzimu bylo ideální. Potíže nastaly hned na začátku, když tým nezvládl kvalifikaci o Evropskou ligu a vypadl hned s prvním soupeřem. Blamáž s podprůměrným švédským Häckenem vnesla do klubu nervozitu, mezi fanoušky rozčarování. "Proto teď nelétáme v euforii, že už se nic nemůže stát," zdůraznil Lavička.

Situaci Matějovského bude Sparta řešit

Ohrozit Spartu může především její největší rival z posledních let. Plzeň sice opustil trenér Pavel Vrba, strůjce úspěchů, ale jeho nástupce Dušan Uhrin mladší první den mluvil sebevědomě. "Pro Plzeň je to zásadní změna. Je to nestandardní situace, když se u klubu, kterému se daří, mění trenér uprostřed sezony. I Dušan Uhrin bude chtít udělat v Plzni úspěch. Je ale pravda, že laťka, kterou nastavil Pavel Vrba, je hodně vysoko. Nebude to pro Dušana lehký úkol, ale to by nebyl pro žádného trenéra," přemítal Lavička.

Fotbalisty Sparty Marek Matějovský

Zdá se, že do jara půjde ligový lídr s minimem změn. Jedinou zásadnější může být situace kolem bývalého kapitána Marka Matějovského, který ztratil místo v základní sestavě. Když rozhodl závěrečný podzimní zápas v Jablonci, neradoval se a po utkání promluvil o své nespokojenosti s rolí náhradníka. Jeho rozpoložení však výrazně ovlivnila nešťastná událost v rodině, když jeho bratr byl hospitalizován na JIP, což v té chvíli veřejnost nevěděla.

"Marek mohl podle mého názoru v dané situaci vystoupit profesionálněji. Na druhou stranu řekl to, co cítil. Dokázal jsem ho pochopit, byť jsem nevěděl o věci, která s tím souvisela. Celkově to vyznělo divně. Objevily se i zprávy, že Marek nešel poděkovat fanouškům, což není pravda," upozornil Lavička. "Budeme jednat a řešit to v následujících dnech a týdnech." A příchody? "Když něco funguje, není zapotřebí to měnit. Jsou možnosti, jak tým drobněji doplnit, ale nic zásadního v úmyslu nemáme."

Autor:

Mohlo by vás zajímat