Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

UEFA proti fotbalovým fanouškům? Finále Evropské ligy se odehrálo v nedůstojné atmosféře

Sport

  11:55
Baku - Zápas Chelsea s Arsenalem ve finále Evropské ligy měl být vyvrcholením druhé nejprestižnější evropské soutěže. Opak byl však pravdou, aspoň tedy z fanouškovského hlediska. Po rozhodnutí fotbalové organizace UEFA, že se bude hrát finále v Baku vzniklo spoustu pochybností, největší kaňkou však nakonec zůstala celková atmosféra. Finálové utkání nakonec navštívilo z celkové kapacity 68 700 pouhých 51 370 diváků.

Finále Evropské ligy: Arsenal - Chelsea (smutní fanoušci Arsenalu) foto: Reuters

UEFA ukázala, že finálový zápas v ázerbájdžánském Baku nebyl dobrou volbou. Utkání z fanouškovského pohledu přinášelo atmosféru, která patří spíše mezi přátelská utkání před sezonou.

Navzdory tomu, že se utkání odehrálo na stadionu s kapacitou 68,700, bylo pro oba fanouškovské tábory vyčleněno pouhých 6 tisíc lístků. Jinými slovy počet, kterým průměrný anglický klub zaplní sektor v zápase anglického FA Cupu.

Kam ale zmizely ostatní lístky, když na stadionu chybělo 14 tisíc diváků?

29.května 2019 v 20:55, příspěvek archivován: 30.května 2019 v 11:52

What an absolute scandal! Look at all those empty seats! Shame on @UEFA @EuropaLeague! #CHEARS #EuropaLeagueFinal2019 @Arsenal @ChelseaFC @btsport https://t.co/rYghAJZAGX

UEFA před finále přislíbila spoustu sponzorských lístků svým partnerům, které ne všichni využili. Tato organizace si také tradičně odebírá množství vstupenek pro vlastní účely. Baku je navíc pro občany Velké Británie jedním z nejvíce nepřístupných měst a představa, že se britský fanoušek vydá do Baku a nakonec se mu nepodaří dostat na stadion, není příjemná.

Podobně nesmyslné kroky převedla UEFA například i ve čtvrtfinále Evropské ligy Slavia - Chelsea v pražském Edenu. Po zavření poloviny kotle slávistické Tribuny Sever si vymínila další část lístků pro své činovníky a partnery, zápas pak postrádal tradičně elektrizující atmosféru.

Neúčást kvůli politickým sporům

Další kaňkou byla absence arménského záložníka Henrika Mchitarjana, který z politických důvodů nemohl k zápasu nastoupit. Arménie totiž kvůli konfliktu o Náhorní Karabach neudržuje s Ázerbájdžánem diplomatické vztahy a Mchitarjan kvůli tomu v minulosti několikrát v Ázerbájdžánu nehrál.

„Postrádám slova pro to, jak se cítím. My jako organizace to vnímáme jako bezprecedentní. I přestože v životě nemáte moc příležitostí k tomu, abyste nastoupili ve finálovém zápase prestižní soutěže, Mikimu tohle právo bylo z nejrůznějších důvodů odepřeno a je to extrémně špatné“ řekl jeden z šéfů Arsenalu, Vinaj Venkatesham.

Poučí se UEFA z nepovedeného finále, nebo bude pokračovat v boji proti fotbalovým fanouškům?

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...