26. listopadu 2015 17:51, aktualizováno  23:18 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta v Evropské lize postupuje, zato Plzeň přišla o naději. Liberci utekla remíza

• 2Diskuse
JDEME DÁL. Fotbalisté Sparty jako jediní ze tří českých zástupců vybojovali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JDEME DÁL. Fotbalisté Sparty jako jediní ze tří českých zástupců vybojovali... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Fotbalisté Sparty se ve čtvrtek stali jediným českým týmem, který v Evropské lize zvítězil. Pražané doma porazili řecký Tripolis 1:0 a zajistili si postup do jarní fáze soutěže. Plzeň naopak definitivně ztratila naději, když prohrála s Dinamem Minsk. Padl i Liberec, jenž sice v portugalské Braze vedl, ale nakonec inkasoval v nastavení a nemá ani bod.

Letnou rozjásal stoper Brabec

Po půlhodině hry se vyšponoval do vzduchu a Dočkalův centr z rohového kopu umístil přesně k tyči. Jakub Brabec se stal ve čtvrtek večer sparťanským hrdinou: dal jediný gól v utkání proti Tripolisu a Sparta si vítězstvím zajistila postup.

Domácí vyhráli zaslouženě, gólů mohli dát i víc. Ke konci jim ale zatrnulo, když Krejčí v 82. minutě dohrál souboj u postranní čáry a byl po druhé žluté kartě vyloučen. Hosté ale v krátké přesilovce nezahrozili.

Letenským pomohla k postupu i výhra Schalke 1:0 nad Apoelem. „Jsem obrovsky spokojený, že jsme zápas zvládli a postoupili jsme. Ke konci to byly nervy, ale na Láďu (Krejčího) se za vyloučení nezlobím, protože při skluzu uklouznul,“ hodnotil utkání sparťanský kouč Zdeněk Ščasný.

Sparta Praha - Asteras Tripolis 1:0 (1:0)

Branka: 33. Brabec. Rozhodčí: Oliver - Burt, Beswick (všichni Angl.). ŽK: Frýdek, Krejčí - Iglesias, Dimutsos. ČK: 82. Krejčí. Diváci: 10.140.

Opory odpočívaly. A Plzeň zase padla

Do základu se vrátil obránce Procházka, v bráně dostal přednost Bolek, v záloze hrál Kučera a v útoku se bil Mahmutovič. Jenže změny nepomohly.

Viktoria musela v Bělorusku bezpodmínečně vyhrát, aby si udržela alespoň teoretickou naději, její výkon však příliš nenadchl.

Hlavičkový souboj. Tomáš Kučera (vlevo) vs. Fatos Bečiraj.

Mahmutovič sice v první půli dopravil balon do sítě, ale gól pro ofsajd neplatil. Soupeř rozhodl až v závěru, kdy sudí po faulu Baránka nařídil penaltu. Tu nadvakrát proměnil domácí Adamovič.

Plzeň tak poprvé, co hraje evropské poháry, nepostoupí ze skupiny. „Zklamalo mě, že jsme neměli potřebnou kvalitu v ofenzivě. Je to smutné, ale prostě jsme si nezasloužili postoupit,“ řekl hostující trenér Karel Krejčí.

Dinamo Minsk - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 90.+2 Adamovič. Rozhodčí: Valjič - Ibrisimbegovič, Beljo (všichni Bosna a Hercegovina). ŽK: Korzun, Veretilo - Kolář, Limberský, Baránek. ČK: 90. Veretilo. Diváci: 4000.

Liberec vedl v Portugalsku jen sedm minut

Byl to veselý pohled, když záložník Jefremov v 35. minutě převzal v pokutovém území parádní pas od Pokorného, položil si obránce a přízemní střelou zakončil. Radost ovšem Liberci příliš dlouho nevydržela.

Braga brzy vyrovnala a ve druhé půli měla místy až drtivý tlak. Hosty v posledních minutách chytali křeče, ale i zásluhou skvělých zákroků gólmana Koubka drželi remízový stav. Tedy až do 93. minuty, kdy domácí Crislan rozhodl.

Slovan nepotěšil ani výsledek z Marseille, kde favorit udolal hosty z Groningenu 2:1. Severočeši se v tabulce propadli na třetí místo a pokud chtějí postoupit, musí v poslední zápase skupiny doma porazit právě francouzského soupeře.

SC Braga - Slovan Liberec 2:1 (1:1)

Branky: 42. Ferreira, 90.+2 Crislan - 35. Jefremov. Rozhodčí: Kulbakov - Maljutin, Masljanko - Cinkevič, Ščerbakov (všichni Běl.). ŽK: Hassan, Ferreira, Eduardo - Kerbr, Bartošák, Pokorný, Folprecht, Koubek.