23. září 2011 14:27 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vaniak: Ve Slavii už máme zase radost z fotbalu

Bývalý brankář a nově také asistent trenéra Slavie Martin Vaniak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý brankář a nově také asistent trenéra Slavie Martin Vaniak | foto: ČTK

PRAHA Bývalý brankář Martin Vaniak se po čtyřech měsících od konce kariéry vrátil do kabiny slávistických fotbalistů. Od pondělí je novým asistentem trenéra Michala Petrouše a poprvé se tak připravuje na blížící se pražské derby proti Spartě v jiné roli než jako aktivní hráč. Za úkol má hlavně pozvednout atmosféru v kabině po sérii předešlých neúspěšných výsledků.

"Myslím, že moje práce je hlavně po té lidské stránce. Dát do té kabiny trošku atmosféru, trošku to zvednout psychicky. To se zatím doufám už trošku i podařilo, kluci se už na tréninku i smějí a mají radost z fotbalu. Když máš tu atmosféru lepší, tak ti to dá na tréninku víc," pravil Vaniak.

Čtyřicetiletý bývalý brankář s většinou svých nových svěřenců hrával, a proto má působit i jako spojka mezi kabinou a realizačním týmem. "Je to o té komunikaci mezi hráči a realizačním týmem. Hráče už jsem pozval na oběd, bohužel jsem to musel platit," smál se Vaniak.

"Ale ta hodina a půl byla plodná. Řekli jsme si i nepříjemné věci, některým hráčům jsem řekl, co si myslím. Vzali to a teď je na nich, aby pro to, co jsme si řekli, něco udělali. Neříkám hned první zápas, ale postupně," podotkl Vaniak.

Věří, že první změny k lepšímu budou vidět už v pondělním derby na Spartě, byť je rozjetý soupeř obrovským favoritem. "Minulý půlrok jsem říkal, že se potkávají dva průměrné celky, ale teď je Sparta někde jinde. Je to velice konsolidovaný tým a je jednoznačně favoritem, nebudeme si nic nalhávat," připustil Vaniak.

Po derby chtějí děkovat divákům se zvednutou hlavou

Právě proto by se ale slávistům mohlo nastupovat na hřiště lépe. "U nás se teď něco změnilo a pro kluky to může být i tak, že tam nemůžou nic ztratit. Přeju si hrozně jednu věc - když půjdou na děkovačku, aby šli se zvednutou hlavou a měli čisté svědomí, že odvedli aspoň to, co my před půlrokem," připomněl jarní duel.

V tom sice Slavia na Letné prohrála 0:2, ale po většinu zápasu pasivní Spartu přehrávala. "I když jsme prohráli, ta hra měla hlavu a patu. Když potom celý stadion druhý poločas skanduje "Bojujte za Spartu", co víc si slávista může přát," řekl.

Zápas bude sledovat z hlediště, protože nemá trenérskou licenci. Nervózní ale nebude. "Na to jsou tam jiní," podotkl s úsměvem. Prý se ani během utkání nechystá komunikovat s koučem Petroušem. "Nejsem zase takový trenérský odborník. Budu mluvit z pozice hráče. Řeknu některé věci, které si myslím, pak je to vždy na trenérovi," uvedl Vaniak.

Nad nabídkou příliš neváhal, i když na čas půjde do pozadí jeho práce s mladými slávistickými gólmany. "Momentálně je potřeba ustálit ten kádr, tu atmosféru okolo toho celého. Pokud se to dá trošku do kupy, tak si myslím, že otázka gólmanů bude znovu otevřená a budu na tom pracovat," dodal.

ČTK