Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Celé Slovensko je na nohou, slaví historický postup na MS

Sport

  23:21
PRAHA - PODÍVEJTE SE NA SLOVENSKÉ OSLAVY Naši východní sousedé se konečně dočkali! Na Slovensku se v noci ze středy na čtvrtek spát nebude. Sedmkrát za sebou končili slovenští fotbalisté kvalifikaci na mistrovství světa či Evropy v poli poražených, v boji o premiérovou účast na velké akci uspěli až nyní. Letenky na světový šampionát, který se příští rok uskuteční v Jihoafrické republice, jim v dnešním závěrečném kole definitivně zajistila výhra v Polsku.

Slovensko slaví svůj postup. foto: ČTK

Slováci v čele třetí skupiny nakonec udrželi náskok před svými pronásledovateli v čele s mocně finišujícím Slovinskem. Právě Slovinci dokázali v kvalifikaci obrat svěřence trenéra Vladimíra Weisse ve vzájemných duelech o všechny body, na první místo jim to ale nestačilo. Slovákům pomohla především cenná vítězství v Praze, Belfastu či Chorzówě.

Vizitka slovenské fotbalové reprezentace

Založení svazu: 1938
Vstup do FIFA: 1994
Web: www.futbalsfz.sk
Barva dresů: modrá a bílá Největší úspěchy: postup na MS 2010
Účast na MS a ME: -
Umístění na žebříčku FIFA: 45.

Celková bilance: 188 zápasů, 71 výher, 45 remíz, 72 proher
Nejvíc zápasů:
Miroslav Karhan 94
Nejvíc branek:
Szilárd Németh 22
Legendy: Ján Popluhár, Jozef Adamec, Karol Dobiaš, Peter Dubovský, Lubomír Moravčík Současné hvězdy: Martin Škrtel, Marek Hamšík, Stanislav Šesták, Róbert Vittek
Trenér: Vladimír Weiss.

Největšími oporami týmu v bílých nebo modrých dresech byli legionáři z nejprestižnějších evropských lig v čele s Markem Hamšíkem, Marinem Škrtelem, Stanislavem Šestákem či Róbertem Vittekem. Dosud nejblíže k oslavám měli Slováci v kvalifikaci MS 2006, kdy si díky druhé příčce ve skupině zajistili účast v dodatečné baráži se Španělskem.

Jejich naděje však prakticky zhasly již po prohře 1:5 v Madridu, remíza 1:1 v bratislavské odvetě již na suverénním postupu Španělů nic nezměnila. Ve většině kvalifikací končilo Slovensko na třetím místě, v bojích o loňské Euro ho vedle postupujících Čechů a Němců předstihli i Irové.

Slovenský fotbalový svaz (SFZ) byl založen v roce 1938, v období samostatného Slovenského státu sehrála fotbalová reprezentace 16 utkání. K obnovenému vstupu Slovenska do FIFA došlo v roce 1994, v únoru téhož roku nastoupil národní tým proti Spojeným arabským emirátům ke svému prvnímu zápasu po rozpadu federace.

JAK SLOVÁCI SLAVILI POSTUP:

Na největších úspěších československého fotbalu se podílela i řada Slováků. Na MS 1934 v Itálii patřil k oporám stříbrného celku Štefan Čambal, k druhému místu z MS v Chile o 28 let později výrazně přispěl Ján Popluhár a při nečekaném triumfu na ME 1976 v Jugoslávii tvořili jádro týmu hráči Slovanu Bratislava. Ten se stal díky zisku PVP v roce 1969 jediným čs. vítězem jedné z hlavních pohárových trofejí.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...