Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Z fotbalových míčů se stal během let byznys i věda

Sport

  6:30
PRAHA - Podle výrobce jde vůbec o nejkulatější míč, s jakým se kdy hrál fotbal. Balon Jabulani vůbec není dokonalý, oponují někteří hráči, kteří se s ním od pátku potkají na mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Míč pro fotbalové MS: Adidas Jabulani foto: Reuters

Kolem balonu Jabulani je rušno a názory na něj se liší. Jedna skutečnost je ale nezpochybnitelná. V souvislosti s oficiálním míčem šampionátu se točí velký byznys s miliardovými částkami. Ani negativní reklama ze strany některých hráčů mu podle všeho výrazně neuškodí. "Kritika se objeví vždy, ale po turnaji už ji není zdaleka tolik, když vidíte všechny všechny skvělé střely i zásahy brankářů," tvrdí mluvčí společnosti Adidas Thomas van Schaik.

Právě Adidas si drží na oficiální míče pro velké fotbalové akce prakticky monopol. Od začátku sedmdesátých let minulého století je dodává pro všechna mistrovství světa a Evropy, balon s jeho logem se používá také v Lize mistrů. Za některými negativními ohlasy může stát i konkurenční boj. Naposledy zaznamenala média kritiku brazilského útočníka Luís Fabioano. Ten přitom v reprezentaci obléká vybavení od společnosti Nike, o dresy jeho klubového zaměstnavatele FC Sevilla se zase stará značka Joma. Je to jen náhoda?

OFICIÁLNÍ MÍČ NA VELKÉM TURNAJI: VŽDY DŮVOD KE STÍŽNOSTEM

Jabulani míč pro MS 2010:
"Chová se nadpřirozeně. Jako by nechtěl, abychom do něj kopali. Chcete ho trefit a on najednou uhne, skoro jako by ho někdo ovládal. Je velmi špatný." útočník Brazílie Luís Fabiano "Je smutné, že takový turnaj jako mistrovství světa se bude hrát s tak hrozným míčem." brankář Španělska Iker Casillas.

Europass míč pro Euro 2008:
"Nedá se pořádně chytit. Všichni ale budou spokojeni, protože bude padat hodně gólů." brankář Itálie Marco Amelia.

Teamgeist míč pro MS 2006:
"Zvlášť v dešti si asi pěkně užijeme, protože je mimořádně kluzký. Navíc létá mimořádně rychle vzduchem." brankář Německa Jens Lehmann.

Roteiro míč pro Euro 2004:
"Připomíná plastový míč, se kterým si hrají děti. Je jako cihla." záložník Itálie Andrea Pirlo "Ani nechtějte slyšet nepublikovatelný název, který jsem mu dal. To je snad první míč, který se lépe chytá při střelách z bezprostřední blízkosti branky než z dálky." brankář Česka Jaromír Blažek.

Fevernova míč pro MS 2002:
"Na to, abych si na ty míče zvyknul, bych potřeboval tak deset až patnáct dní. Skáče to jako ty bláznivé míčky pro děti." brankář Itálie Gianluigi Buffon

Historie oficiálních míčů:
Poprvé se speciální míč vyráběl pro fotbalové MS 1966. Od MS 1970 převzala výrobu oficiálního míče firma Adidas, která přišla s typem Telstar. Populární model měl na sobě poprvé černé a bílé panely, aby ho diváci lépe viděli při přenosech v černobílé televizi. Adidas vyrábí od začátku sedmdesátých let i oficiální míče mistrovství Evropy.

Před mistrovstvím světa 2002 prohlásil tehdejší šéf oddělení styku sveřejností FIFA Keith Cooper, že si hráči problémy kolem míče často vymýšlejí, i když k nim nemají reálný důvod. "V roce 1982 se na šampionátu hrálo se standardním míčem, který byl pomalován emblémem. Byl to naprosto stejný míč jako vždycky, hráči si na něj přesto stěžovali."

Jabulani znamená v domorodém jazyku z Jižní Afriky "oslavovat". Pokud se stane v obchodech stejně úspěšný jako jeho čtyři roky starý předchůdce Teamgeist (Týmový duch), kterého se celosvětově prodalo přes 15 milionů kusů, získá jeden z největších výrobců sportovního vybavení opravdový důvod otevírat šampaňské.

Završilo by se tím jeho několikaleté úsilí. Už teď se například připravuje míč pro Euro 2012 "Je to jedno z nejvíc střežených tajemství naší společnosti. Proces samotného vývoje trvá až dva roky, po něm následuje fáze testování v laboratoři a na hřišti - tam už s hráči samotnými," popisuje David Horák z českého zastoupení Adidasu.

Kvalitu prověřil robot
I když je míč k dispozici už od loňského prosince, až v posledních dnech hráči hlasitěji tvrdí, že nepřináší slibované vlastnosti. Tím měla být garantovaná rovná dráha letu aperfektní kontrola nad míčem za každých podmínek.

"Pokud do něj pětkrát kopnete stejně, nedostanete nikdy stejný výsledek," stěžoval si americký brankář Tim Howard, že se míč pohybuje překvapivým směrem. Vědci mu ale oponují a testy v laboratořích dokládají, že rozhodně není záludný. "Nechtěli jsme zamotat fotbalistům hlavy," tvrdí Andy Harland z univerzity v anglickém Loughborough, který se podílel na vývoji Jabulani i Teamgeistu.

"Při nejlepší vůli na světě neexistuje hráč, který by dokázal kopnout dvakrát po sobě do míče identickou silou. Náš robot to zvládne a výsledky jsou jasné." Harland také vyvrací obavy brankářů, že technologická zlepšení jim ztěžují práci. Povrch je prý navržený tak, aby jim Jabulani z rukavic nevyklouznul.

Jaký rozdíl v porovnání s nejstarším fotbalovým míčem na světě. V16. století údajně patřil skotské královně Marii Stuartovně. Exemplář z močového měchýře prasete pokrytý kusy jelení kůže se dnes řadí mezi nejcennější fotbalové exponáty. To byl začátek příběhu. A kde je jeho konec? Zatím v nedohlednu. Nové fotbalové míče se budou vyrábět určitě dál. Podle Horáka dodá Adidas vylepšený model i pro příští turnaje. "Kde se vývoj zastaví, nelze v tuto chvíli odhadnout."

Šmicer: Zvyknete si na každý míč

Měl jste možná příležitost si balon pro mistrovství světa vyzkoušet?
Dokonce ho vlastním. Na tréninku Dolních Chaber jsme ho podrobili důkladnému testování.

S jakým výsledkem?
Když se trefí pořádně, je hodně rychlý, což může být pro brankáře nepříjemné. Vzduchem plachtí někdy až neodhadnutelně, mění směr.

To už kritizovali španělský brankář Casillas či jeho italský kolega Buffon.
Ale není to jen při střelách. S těmi balony trénoval národní tým nedávno v USA a ony nedrží směr ani při centrech, což vadí i útočníkům. Už si myslíte, že ho máte, a najednou "zaplave" či zrychlí, takže je těžké ho trefit.

Už jste něco takového zažil?
Podobné míče jsme měli na Euru v Portugalsku v roce 2004, nemohli jsme si na ně zvyknout. Těžko se s nimi překopávala obrana, utíkaly od nohy. A když se to povedlo, zase přelítávaly moc, nedaly se chytit. Ale zvykli jsme si abyly ztoho bronzové medaile...

Někdo si zase nový míč pochvaluje, třeba Brazilec Kaká nebo Petr Čech. Nemůže to být proto, že jde o hráče sponzorované firmou Adidas, která balony dodala?
Kdo má smlouvu sAdidasem, nebude otakovém míči mluvit špatně. Já bych ten balon ale nezatracoval. Celkově špatný není, jde o zvyk.

Stížnosti lze slyšet před téměř každým šampionátem, nové míče údajně pokaždé létají rychleji. Nicméně – je ještě vůbec možný nějaký posun ve výrobě?
Těžko říct, ale teď je třeba brát v úvahu, že některá města jsou v Jižní Africe ve vysoké nadmořské výšce a tam je rychlost vystřeleného balonu ještě větší. Osobně bych volil míče, s jakými se hraje Liga mistrů. To jsou dobré balony a vždycky jsem se na ně těšil. Hrála se s nimi i Liga mistrů v roce 2005, kdy jsme ji s Liverpoolem vyhráli. Většina hráčů snimi byla spokojená.

Vzpomenete si, s jakými míči se hrálo pro Česko postříbřené mistrovství Evropy v roce 1996? Jestli to není tak, že hráči rádi vzpomínají na balony, s nimiž měli úspěch...
Taky to byl Adidas, ale zvyknete si na každý balon. Mně vadily jedině ty těžké kdysi ve francouzské lize, co skoro vůbec nelítaly, nebo míče v anglických soutěžích – ty byly neforemné, divné a rychle se okopaly. Špatných balonů je hodně. Jenže je nemůžu jmenovat! (smích) Tyhle aspoň lítají.

Jiří Jakoubek

Autor: