Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlastní fanoušci na mě bučeli a ani mi nepodali ruku, zlobí se Mavuba na příznivce Sparty

Sport

  6:00
PRAHA - Ve Spartě působil v minulé sezoně jen krátce, přesto si udělal někdejší francouzský reprezentant a účastník MS v roce 2014 o letenských fanoušcích rychle obrázek. Ve své životopisné knize je obvinil z rasismu.

Rio Mavuba foto: www.sparta.cz

Řepka se vrací do první ligy. A hned v prvním zápase by měl hrát proti Slavii

Dlouholetý kapitán francouzského Lille se ve své autobiografické knize Kapitán svého života ve své knize mluví o potyčce se Zlatanem Ibrahimovicem i světovém šampionátu v Brazílii, poslední kapitolu své kariéry by však vymazal.

Současný expert francouzské televize RMC Sport, který se Spartou definitivně rozvázal smlouvu až letos v srpnu, fanoušky letenského týmu vůbec nešetřil. 

 „Setkal jsem se s ním (rasismem). Na hřištích a zejména v jejich okolí. Rasisté jsou bohužel všude, takže není důvod, aby někteří neseděli i na tribunách,“ napsal Mavuba o své zkušenosti s Českou republikou.

Rio Mavuba a David Houska z Olomouce

„Ve Francii jsem se s něčím takovým setkal jen velmi zřídka, rasismu jsem čelil minimálně. Ale když jsem v létě 2017 zamířil do České republiky, byl to úplně jiný příběh,“ doplnil někdejší záložník Bordeaux či Villarrealu.

„Už když jsem s klubem podepisoval smlouvu, věděl jsem, co mě čeká. A brzy jsem se o tom přesvědčil,“ pokračuje Mavuba. 

„První zápas jsme hráli proti pražským Bohemians. V úvodu utkání zůstal ghanský útočník soupeře Benjamin Tetteh ležet zraněný před tribunou nejradikálnějších fanoušků. Část z nich hned začala dělat opičí skřeky. Šokovalo mě to,“ poukázal Francouz na hráče, který přitom v létě přestoupil do Sparty.

Mavuba nepochopil ani reakci zimbabwského spoluhráče Costy, který na Letné působí už od roku 2013. 

„Řekl mi, ať si toho nevšímám, že takhle to chodí. Vysvětlil mi také, že klub už byl za podobné prohřešky několikrát potrestán od UEFA, ale kromě kampaně „NE rasismu“ příliš dalších opatření neudělal,“ nechápal Mavuba.

Rio Mavuba je už hráčem Sparty.
Rio Mavuba s manželou Élodie a svěmi svými dětmi na svatební fotce: uprostřed...

„Hráli jsme venku a vyhráli. Kapitán nám řekl, ať jdeme pozdravit tři stovky našich fanoušků. Funguje rituál, že hráči si pak s příznivci plácnou. Ale když jsem procházel já, pět nebo šest fanoušků svou ruku stáhlo. Byl jsem překvapený. Pak přišli na řadu další hráči tmavé pleti a ti lidé udělali to samé,“ zlobil se Francouz.

„Všichni jsme byli zaskočení. Rozhodli jsme se, že tenhle rituál budeme bojkotovat, protože vidět v roce 2018 na stadionu takové chování je skutečně skandální,“ dodal Mavuba.

Autor:

Lomnice
Lomnice

Na Potokách, Lomnice, okres Brno-venkov
2 998 700 Kč