31. července 2015 13:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Philadelphia udělala z Voráčka miliardáře: Nemohli jsme riskovat, že ho ztratíme

Jakub Voráček slaví svůj gól v dresu Philadelphie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Voráček slaví svůj gól v dresu Philadelphie. | foto: Reuters

FILADELFIE Z ryšavého usměvavého kluka z Kladna se v roce 2015 definitivně stala hokejová superstar, Jakub Voráček zažil v 25 letech v NHL přelomovou sezonu. Kapitán českého týmu na domácím mistrovství světa si díky skvělým výkonům vyjednal exkluzivní smlouvu s Philadelphií do roku 2024. Voráček se tak zařadí mezi největší hokejové boháče.

„Letec“ Voráček může létat v oblacích, držitel Zlaté hokejky pro nejlepšího Čecha uplynulého ročníku ani nadšení neskrýval. Zámořským novinářům vyprávěl o jedné z nejhezčích chvil svého života.

„Jsem velmi potěšen, že můžu být součástí této organizace minimálně dalších devět let. Snad se nám jednoho dne podaří získat Stanley Cup,“ citovaly českého útočníka oficiální stránky NHL.

Dosavadní kontrakt, který Voráček s celkem Philadelphia Flyers podepsal v roce 2012, ještě jeden rok potrvá. Ovšem vedení klubu si jako hlavní prioritu tohoto léta dalo dohodu s nejproduktivnějším hráčem a čekalo se, že se rodí něco velkého.

Generální manažer Ron Hextall chtěl mít původně všechno vyřešené s agentem Petrem Svobodou do 17. září, kdy startuje příprava na nový ročník. Ale nakonec si plácli ještě předposlední červencový den.

„Není to hráč, u něhož bychom mohli riskovat, že ho ztratíme,“ vysvětlil Hextall, proč Philadelphia nabídla osmiletou smlouvu na 66 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 1,65 miliardy korun). „Je to férová dohoda pro nás i pro Jakea. Nečekali jsme, že bychom mu dali menší peníze.“

Roční plat 8,25 milionů dolarů udělá z Voráčka jednoho z nejbohatších hokejistů v NHL. Bostonský David Krejčí bere o milion méně.

O třetí místo mezi nejlépe ohodnocenými Čechy v nejslavnější lize světa se dělí Tomáš Plekanec (Montreal) a Radim Vrbata (Vancouver), oba berou pět milionů za sezonu.

Jakub Voráček v posledním utkání sezony proti Ottawě.
Český útočník Jakub Voráček v zápase Philadeplhie proti Ottawě.

Ovšem uváděná čísla jsou tzv. „cap hits“, skutečný plat se trochu liší a detaily Voráčkovy smlouvy ještě nebyly zveřejněny. Navíc během dalšího roku může podobnou lukrativní smlouvu podepsat někdo další.

Pro klubové šéfy bylo důležité udržet Voráčka i z toho důvodu, že si výborně rozumí s parťákem Claudem Girouxem. Kanadský útočník má shodou okolností podepsanou stejně dlouhou smlouvu do roku 2022 a vydělá jen o 200 tisíc dolarů víc.

„Zrzavá dvojčata“ vyprodukovala v posledních dvou sezonách dohromady 302 bodů. „Věříme, že budou pokračovat,“ řekl Hextall. „Tým stavíte na sehraných dvojicích a myslím, že oni jsou velmi dobří, možná nejlepší pár celé ligy.“

Manažer Philadelphie si připsal v jednom týdnu druhý úspěch - v úterý totiž s Flyers prodloužil smlouvu Sean Couturier o šest let a dostane 26 milionů dolarů. „Klademe teď velký důraz na rozvoj klubu a zatím je vše tak, jak má být,“ lebedí si Hextall.

Další roky ukážou, zda se tyto zásadní kroky Philadelphii vyplatí. Stříbrný pohár by bezpochyby investované miliardy do klíčových hráčů vyvážil...

Voráček vedl český tým jako kapitán na domácím MS. Před zápasem proti Kanadě se hecoval se svým spoluhráčem z Philadelphie Claudem Girouxem:

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.