Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Vrátí staronový šéf Laporta Barceloně lesk a trofeje? Ve volbách zabral i jeho obří transparent u stadionu Realu

Laporta slavil triumf přímo v útrobách Camp Nou foto: ČTK

BARCELONA/PRAHA - Slavný fotbalový klub si v neděli zvolil nového prezidenta. Z krize ho má vyvést Joan Laporta, který se již pod jedno veleúspěšné období podepsal. Jeho úkoly budou vrátit Barceloně stabilitu i udržet kanonýra Lionela Messiho.
  7:06

Čtyři domácí tituly, dva triumfy v Lize mistrů, uvedení na vrcholnou scénu kanonýra Lionela Messiho nebo začátek báječné trenérské kariéry Pepa Guardioly. Takový odkaz po sobě zanechal Joan Laporta, když v červnu 2010 po sedmi letech skončil ve funkci prezidenta FC Barcelona.

V neděli se do šéfovského křesla tohoto velkoklubu vrátil, když vyhrál ostře sledované volby. A předchozí úspěchy se mu během kampaně výborně hodily.

Charisma a obratnost zabraly

Osmapadesátiletý právník Laporta, jenž také po dva roky zasedal v katalánském parlamentu, byl z původně devítky a následně trojice kandidátů velkým favoritem na úřad, který Josep Maria Bartomeu po své říjnové rezignaci zanechal ve zbědovaném stavu.

Jeho soupeři v boji o přízeň, tzv. socios – aktuálně zhruba 140 tisíc členů, kteří klub vlastní – se snažili všemožnými způsoby. Například Jordi Farré, někdejší režisér pornofilmů nebo výrobce oblečení, sliboval za podporu tetování se znakem Barcelony či pizzu přímo od vyhlášeného Fabiána Martína.

Lionel Messi
Lionel Messi z Barcelona slaví svůj gól

Emili Rousaud se sice těsně dostal nad hranici 2257 podpisů potřebných pro účast ve volbách, ale radši se stáhl, protože se ozývaly hlasy, že si podporu kupuje.

Victor Font zase pracoval na svém plánu dostat se do čela Barcelony a vrátit jí ten nejzářivější lesk, ovšem přes dobré vyhlídky začal postupně ztrácet.

To Laporta účinně zahrál na fanouškovskou strunu, když nechal v Madridu vyrobit obrovský transparent se svou fotkou na budově v těsné blízkosti stadionu Realu, který hlásal: „Těším se, až se vrátím a opět se uvidíme“.

V přímých debatách zase těžil ze svého charisma a řečnické obratnosti.

Například když si Font stěžoval, že jeho protivník pracuje v chaosu, Laporta pohotově odpověděl: „Zatímco pan Victor připravoval PowerPointy, já jsem postavil týmy, které dvakrát vyhrály Ligu mistrů (2006, 2009) a položily základ k dalšímu vítězství (2011).“

Toni Freixa se zase snažil zabodovat prohlášením, že pokud vyhraje ve volbách on, zaručuje, že Messi v Barceloně zůstane. „Toni, když jsi byl v klubu, došlo k mnoha věcem, které Lea přesvědčily, že je postradatelný. Nemyslím si, že je z vyhlídky tvého předsednictví nadšený,“ kontroval Laporta, čímž připomněl, že Freixa patřil do představenstva za nenáviděného Bartomeua. Zároveň upozornil, že sám má s argentinským střelcem, potažmo i dalšími legendami dobrý vztah.

Aféra ‚Barcagate‘: Noc v cele a svoboda. Bývalý šéf Barcelony Bartomeu byl propuštěn

Ostatně udržení Messiho, který už chtěl odejít po zpackané minulé sezoně, zmiňovali kandidáti jako jeden ze svých cílů často. Pokud nepodepíše novou smlouvu, je navíc v létě k mání bez náhrady.

„Jsme úžasná rodina. Doufám, že tento výsledek ho přesvědčí, aby pokračoval v Barce,“ prohlásil Laporta po svém nedělním vítězství, kdy pro něj v konkurenci Victora Fonta a Toniho Freixi hlasovalo přes 54 procenta zúčastněných.

Úkolů je mnoho

Messiho setrvání je důležitým bodem, jehož splnění by jistě ocenili i fanoušci. Objevily se také ambice přivést zpět z Paříže Neymara. Jenže zároveň si v Barceloně musí všichni uvědomovat, že aktuální prioritou je stabilita. „Byly to ty nejdůležitější volby v historii. Kvůli pandemii koronaviru se pořádaly v nejtěžší možné situaci,“ uznává Laporta.

Místní rodák se musí vypořádávat s aférou, která dostala přezdívku Barcagate a ještě není vůbec jasné, jaké může mít následky. 1. března vtrhla do kanceláří na stadionu Camp Nou policie a pozatýkala čtveřici vlivných mužů v čele s exprezidentem Bartomeuem.

Messimu je ze současné situace hodně smutno

Skupina si měla před rokem najmout firmu, která vedla mediální kampaň proti Bartomeuovým soupeřům ve volbách i kritikům z řad vlastních hráčů včetně Messiho.

A k tomu ty astronomické dluhy ve výši 30 miliard korun, kvůli nimž asi velké nákupy nepřicházejí v úvahu.

„Musíme znovu nastolit ekonomickou udržitelnost a učinit Barcelonu opět šťastnou. Je před námi mnoho výzev a určitě na ně dosáhneme,“ slíbil Laporta.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!