Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzorové derby: gólová úroda na Letné

Sport

  8:30
PRAHA - Na první derby v 21. století se dá vzpomínat pořád – i po deseti letech působí přitažlivě. Výjimečný zápas vyčnívá ze stovek soubojů odvěkých rivalů, jejichž tradice začala bezbrankovou remízou na Císařské louce v roce 1896. Žádnou nudu páteční odpoledne 16. března 2001 na Letné nepřineslo.

Derby v roce 2001. Kincl slaví branku. foto: ČTK

Osmigólová úroda, skóre 4:4, hattrick Pavla Kuky i strhující průběh. Co víc chtít? Pokud by dnes fotbalisté Sparty a Slavie v dohrávce 23. kola chtěli překonat show svých předchůdců, musí se hodně snažit. Připomeňme si, jak vypadala atmosféra před 250. derby. Na Letnou už nestačil zajít předseda svazu František Chvalovský, kterého pár hodin před výkopem zatkla policie a odvezla do vazby kvůli podezření z úvěrových podvodů.

V čele tabulky měla Sparta klid. Její bezkonkurenční éra pokračovala, na Letné se nezadržitelně blížili k pátému titulu v řadě. Před derby si Sparta držela patnáctibodový náskok na druhou Olomouc. To Slavii trápily větší problémy, ztrácela na lídra 23 bodů a mluvilo se o odvolání trenéra Karla Jarolíma, pokud jeho tým derby nezvládne. A ještě je tu jeden zajímavý rozdíl v porovnání se současností. Zatímco Plzeň ligu nyní vede, tehdy se topila u dna a nakonec také sestoupila.

Vypadalo to, že kvůli rozestupu mezi rivaly bude chybět derby náboj, na trávníku se to však nepotvrdilo. "Stále si na ten zápas živě vzpomínám. Jako by se hrálo včera," umí rychle oživit paměť útočník Luděk Zelenka, jeden z členů tehdejší sestavy Slavie. "Derby je obvykle víc boj a méně fotbal, tehdy bylo všechno jinak. Brzy jsme prohrávali, z naší strany jsme museli začít hrát otevřeně. Sparta se k nám přidala a diváci si užili."

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Derby_grafika.

Červenobílí o přestávce zaostávali o dva góly, už nebylo co bránit. Místo toho, aby se složili, dokázali Spartu rychle dotáhnout, ani jednou však nevedli. Na dva góly Kuky odpověděl Obajdin, útočník Slavie završil hattrick a za osm minut ho zarmoutil Holub čtvrtou trefou Sparty. I remízu šlo brát jako happy end – pro Slavii přišel v poslední minutě po Kuchařově gólu. Až pak skončil uragán, který ve druhém poločase přinesl šest gólů. "Pro diváka krásný zápas, pro obránce horší. Dát doma čtyři góly a nezvítězit je vždy špatné," mísily se pocity u šéfa sparťanské obrany Jiřího Novotného.

Hlavně víc útočníků, radí Kuka

Na oba týmy mělo báječné představení příznivý vliv. Sparta mohla spustit mistrovské oslavy už šest kol před koncem sezony, Slavia zase stihla vyšplhat ze sedmého na druhé místo, přičemž ve zbývajících deseti zápasech devětkrát zvítězila a jednou remizovala. Nejlepší derby minulé dekády zůstává nepřekonáno a není dnes moc důvodů, aby se to změnilo. "Nic takového nečekám. To by jeden z týmů musel být zatlačený do kouta, aby se strhla podobná přestřelka," míní Zelenka.

Slavia - Sparta (Ragued a Wilfried).

Kuka věří, že budou mít trenéři víc odvahy už při skládání sestavy a pošlou na hřiště víc útočníků. "Ne jako proti Hradci, kdy nastoupila Slavia jen s jedním. Pro mě je nepochopitelné, že si nedovolí víc. Pokud je na hrotu jen jeden, váže na sebe tolik hráčů soupeře, že se nemůže prosadit."

Autor: