Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pohledy fanoušků: krach Slavie si nepřejí ani sparťané

Sport

  8:00
PRAHA - Je čas bít na poplach. Nejstarší fotbalový klub v Česku je až nečekaně blízko krachu, v lepším případě sešupu z nejvyšší soutěže do třetí ligy. A fanouškům to není lhostejné. A nejen těm slávistickým. Mezi příznivci se stále hlasitěji mluví o sbírce na pomoc Slavii, která nutně potřebuje sehnat během dvou týdnů 10 milionů korun. V opačném případě ji hrozí, že nedostane prvoligovou licenci na příští sezonu.

Sparta - Slavia (Brabec a Kisel). foto: ČTK

Jenže jedním dechem všichni lidé, ochotni klubu pomoci, dodávají: nejprve odkryjte strukturu klubu ať víme, že nevhodíme peníze do černé díry! Pohne to s utajovanými majiteli Slavie nebo odmítnou i tuto (možná poslední) pomocnou ruku?

POHLED SPARŤANA: Ať klidně spadnou, ale sportovní cestou

(Autor: Alexander Tvrdý) Každého fotbalového fanouška ten příběh musí zajímat. Fotbalová Slavia se potápí. Škarohlídi mají žně, prudiči si konečně mohou do někoho pořádně kopnout, posměváčci na koho ukazovat. Jenže nemusíte být příznivcem klubu z Edenu bez vlastního stadionu i neznámého majitele, aby vám přece jen sešívek nebylo líto.

OHLASY FANOUŠKŮ NA WEBECH

"Plzni to pustí hovada. Ale kdyby hráli proti někomu jinýmu tak by to nepustili!!! Tohle je od nich hnus. nefair hra. Jednoznačně chtějí Plzni pustit titul. Zatímco proti nám hrál na maximální nasazení tak v Plzni pro jistotu vůbec nenastoupí. Slavia je zlo. však už se na ně vaří voda." ANTOS, www.sparta.cz

"A já jako fanoušek Sparty říkám, že přicházíme o nejlepšího rivala.. Který spadne až na uplné dno někde do třetí-čtvrté třídy! Pamatuj si, na tomhle sestupu zapláče i Sparta.. Celá Praha by nyní měla dělat vše pro to, aby se Slávia udržela a zametlo se s tím co se děje u nich nahoře."
REACTT, www.idnes.cz

"Jsem sice sparťan, ale pokud by byla vypsaná sbírka na Slavii,tak přispěji,protože žádná Slávie,poloviční Sparta.Slávie je čítankový příklad toho,když se do sportu začne promítat byznys a kluby vlastní lidé,kteří vidí ve hráči běhající tisícikoruny.Přeji Slávce ať to ustojí."
J. REY, www.lidovky.cz

"Nikdo z kluků u nás v kabině si nepřeje, aby Slavie zanikla. Asi budou muset pomoci i fanoušci... Rád se přidám."
ERICH BRABEC, stoper Sparty

"Neznám jediného skutečného sparťana, který by vítal problémy, které nyní Slavia má a komplikace, které ji hrozí. Vždyť by všichni přišli o derby, největší zápas v naší lize."
IVAN HAŠEK, předseda ČMFS

A při hlubším zamyšlení (chápu, že pro některé buřiče a rádoby chytráky je to těžké) i příznivci Sparty musí uznat: pokud Slavia vyšumí z ligy, bude to obrovská ztráta. Pomineme-li fakt, že se nebudeme mít komu posmívat, případně se před kým (jednou za deset let) plazit kanály po prohrách v derby. Velkých derby. Duelech, které jsou nejstarší sportovní rivalitou v Česku. Vždyť Sparta a Slavie spolu soupeří již téměř 120 let!

Vážně o to sparťané chcete přijít? Kvůli několika tunelářům a lidem, kterým nešlo o dobro sešívaných, ale o vlastní moc? Ti chytřejí si musí odpovědět: nikoliv! Ano, pokud by Slavia sestoupila sportovní cestou, jak k tomu bylo blízko na podzim, proč ne. Prostě na to nemají, ať táhnout. Ale takhle? Když sešívaným reálně hrozí zánik?

Když si člověk uvědomí těžkou pozici a mravenčí práci pana Platila a fakt, že slávisté prohráli na jaře až v derby, přestože neviděli již téměř čtyři měsíce výplatu, zaslouží tito všichni spíše obdiv. A fanoušci ostatních klubů by se měli zamyslet nad tím, zda nepřiloží svou ruku (a finance) k dílu.

Samozřejmě pod jednou podmínkou! Když vedení klubu odkryje akcionářskou strukturu klubu a ukáže, kdo je vlastně vlastníkem nejstaršího českého fotbalového klubu. A není čas na otálení, každým dnem se totiž blížíme k tomu, že český fotbal ztratí jedno ze svých největších kouzel a přijde o jednu velkou, historickou rivalitu. A za to vaše taškařice a hry na schovávanou, pánové Sisákové, Francové či další opravdu nestojí!

POHLED SLÁVISTY: Těžký zápas, který hrají sešívaní sami se sebou

(Autor: Mis13) Slávisté mají (pochopitelně zcela neprávem) pověst ubrečenců. Já osobně si vždy budu myslet spíše něco o otloukáncích. Nebudu vyjmenovávat všechny ústrky, kterých se nám dostalo – zejména za dob vlády jedné strany, kdy byl náš klub skoro vymazán z mapy sportovního světa. Jenže ta nešťastná aura se s námi táhne i v těchto porevolučních dobách, které by měly klubu s tradiční nálepkou buržoazního, spíše přát.

Takže zatímco za Spartu v dobách všech možných průšvihů její majitel neochvějně bojoval (třeba rekonstruoval stadion bez stavebního povolení), činovníci Slavie si spíše hleděli toho, jak úspěšný kádr co nejrychleji zpeněžit a pohříchu tak, aby co nejméně zbylo právě na sportovní stránku věci. Kulantně řečeno (připomeňme přezdívku bývalého ředitele – LeŽka).

AKTIVITY FANOUŠKŮ SLAVIE

- Někteří mladí fanoušci vyzývají na serveru superslavia.com k demonstracím před domem Antonína France, údajného majitele Slavie. Od toho se ale distancuje většina příznivců, kteří podporují klub prostřednictvím stránek www.slavistickenoviny.cz. Ti poslali dva otevřené dopisy. Jeden předsedovi ČMFS Ivanu Haškovi a druhý vedení Slavie. Prvního muže prosí o pomoc a zásah svazu, ve druhém dopise žádají odtajnění majetkové struktury klubu. Pokud k tomu dojde, jsou ochotni začít organizovat sbírku na záchranu klubu.

V aktuálních majetkových poměrech aby se Sus domestica vyznalo. Pátrání po majiteli týmu by zřejmě donutilo k odchodu do důchodu i slavného Hercula Poirota, kam zmizely stamiliony z Ligy mistrů tuší jen málokdo, hráče Slavia rozdává víceméně zadarmo, reprezentační jedenadvacítka se skoro výhradně skládá z bývalých slávistů. Stadion stojí, ale zřejmě bude brzy přetřen na bílo zelenou.

Příští rok by se po dlouhé době mohlo sejít v první lize hned 5 týmů z hlavního města. Nevídané. Jenže tu reálně vyvstává hrozba, že to nejstarší, největší a nejprestižnější derby se konat nebude. Pro Slávii tragédie, jenže nejen pro ni. Utrpěl by celý český fotbal. O tom snad není sporu. Má situace řešení? Jistě. Logicky se nabízí srovnání se situací krachujících Bohemians. Nemám sebemenší pochybnosti, že by i fanoušci Slavie dokázali vybrat peníze na záchranu klubu.

Takové varianty se ostatně probíraly již na podzim. Jenže ze strany druhé mám zprávy, že drobní sponzoři se již od Slavie odklání. Může se jim někdo divit? A tak více než procesní záležitost samotného vybrání peněz mezi fanoušky, se řeší spíše to, jakým způsobem ten balík posléze vlastně Slavii předat. Nikdo nechce byť jen jedinou stokorunu vhodit do černé díry, na jejímž konci je kdovíjaký mafián. A to je ten největší kámen úrazu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!